APUAA... MITÄ TEHDÄ ( leipomisesta)

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mitähä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mitähä

Vieras
Mitä tehdä kun levite (sulatejuustoa+majoneesia) ei levity voileipäkakun päälle kunnolla ja jää paukkuseksi. Kakun ohjeessa oli et koakenlaskijasulatejuustoa+majoneesi päälle ja ilmeisestikin parempi vaihtoehto olisi ollut se levittyvä koskenlaskija sulatejuusto, mutta sitä ei nyt ole saatavilla : ( Voiskohan tuota majoneesi/sulatejuusto juttua käyttää vähän mikrossa vai laittaakko vaan se noin vähän paakkusena kakun pinnalle...???
 
Paina siivilän tms. läpi vaikka kuinka vatkaat, ne kököt vaan siirtyy eikä sulaudu siihen massaan. Toinen mikä vois toimia on tehosekoitin tai muu terällinen monitoimikone.
 
Majoneesia laitoin hieman ekstraa, mut tiiäkkö, mää päätin et vedän sen tuohon päälle, ja siin laiittaessa koitan vielä muussata kulhon reunaan hieman kökköjä.. jos ei muut syö sitä niin jjääpähän itselle enemmän ; ) No ens kerralla ainakin tietää mitä sulatejuustoa päälle kannattaa ostaa... (t . eka kertaa...)

Ja kiitti avuista : )
 

Yhteistyössä