Apua! Mitä tämä on? Turvotusta ja kutinaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vieras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vieras

Vieras
Eli eilen illalla alkoi kämmenet kutiamaan ihan älyttömästi. Yöllä heräsin siihen että myös jalat kutiaa. Jalkapöytä ja nilkat pahiten. Rasvaaminen ei auttanut. Nyt on sormet ihan turvoksissa kuin nakit. Mitä tämä voi olla?

En ole raskaana enkä syönyt mitään sopimatonta.
 
oisko nokkosihottuma/ nokkosrokko. Mulla alko samanlailla, toinen puoli kehosta kutisi. kämmenet ja korvanlehdet turposi, jaloissa ihonalaisia patteja ihan kun itikan pistämiä. Otin Ataraxia ja Zyrteciä, meni 2vkossa ohi.. Jos alkaa kurkkua kuristamaan niin heti lääkäriin. Itelle oli eka kerta ja soitin hädissäni tk:lle, sieltä sanottiin että allerginen reaktio, syöny tai haistanut ym. joka aiheuttanut sen. Enkä tietääkseni ole millekkään allerginen. Voithan soittaa tk:lle niin saat ohjeita sieltä.
 
Voishan se olla nokkosrokko. Luin äsken siitä vähän ja joku tauti voi laukaista sen. Mulla on nyt ollu yskää viikon verran joten voi johtua siitä. Mitään paukamia ei ole, ainoastaan punoitusta jaloissa.
 

Yhteistyössä