Anoppiasiaa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "kuukkeli"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

"kuukkeli"

Vieras
Mitä itse tekisitte. Miehellä ja mulla on mennyt anopin kanssa välit poikki, eikä suostu ottamaan lusikkaa kauniiseen käteen. Pitkä tarina mutta liittyy lähinnä miniän polkemiseen ja törkeään käytökseen lasten aikana. Lähettää kutsut ja kortit vain miehelleni. Ei soittele tai muutenkaan ole tekemisissä. Nyt kun ei ole väleissä eikä halua puhua asioita halki niin käskee mieheni sisaren kuitenkin ottamaan kuvia syntymä yms päivillä ja näyttämään nettikansioitamme (joihin hänellä ei oikeuksia) Ja kopioi sieltä kuvia itsellensä. Mieheni kanssa ihmeteltiin asiaa ja sitä miksi sisar suostuu kätyriksi. Emme pidä tästä mutta miten toimisitte.
 
No periaatteen vuoksi, kun ei halua olla väleissä kanssamme, niin miksi sitten katselee kuviamme ja esittelee niitä ympäriinsä ikään kuin olisi menossa mukana, vaikka ei ole ollut lapsiimme yhteydessä 9kkteen
 
Siskolla lienee oikeus näyttää kuvia muillekin jos kerran olette hänelle oikeudet nettialbumiin antaneet. Eli sitten vaan poistatte siskolta pääsyn nettialbumiin. Jos haluatte hänet kutsua teille kylään synttäreille tms juhliin, ette minun mielelestäni voi kieltää ottamasta kuvia. Tai mielestäni olisi jotenkin lapsellista kieltää kuvien ottaminen. Ärsyttäväähän se tietysti on, että anoppi voi saada kuvia sitä kautta käsiinsä, mutta ei kait se niin vaarallista ole. Itseänikin muuten ärsyttää, että anoppini näyttelee lapsistamme kuvia ja selittää ummet ja lammet heidän pituuksista, painoista jne. Oikeasti ei halua lasten kanssa viettää aikaa, keskittyä yhtään lasten juttuihin tms. Ihan sama, vaikka muut häntä luulevatkin ihanaksi mummoksi, me tiedämme asian oikean laidan.
 
Vaikka anoppi olisi käyttäytynyt huonosti, niin mitä vahinkoa kuvien näyttämisestä tai näkemisestä on? Minusta on riidan jatkamista, kun asettaa tuollaisia rajoituksia.
 
Miksi aikuiset ihmiset sotkevat myös lapset mukaan?

Olen anoppini kanssa aivan ok väleissä ja hän soittaa ja sopii vierailut mieheni eli poikansa kanssa. Samoin minä pidän yhteyttä omiin vanhempiini päin. Samoin pidämme yhteyttä omiin sisaruksiimme päin, en soittele miehen siskolle ja veljelle.
 

Yhteistyössä