Angiinako?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Eilen illalla alkoi melko yhtäkkiä kurkkukipu, joka pahentunut tänään ja nieleminen sattuu. Äsken kurkkasin kurkkuuni ja nielussa useita valkoisia peitteitä. Kuumemittaria ei ole, mutta olo on vähän kuumeinen. Onkohan tämä nyt angiinaa... Ja voinko mennä maanantaina töihin vai pitääkö sen sijaan suunnata lääkäriin?
 
Mulla oli just 5 päivää kuumetta 39,5 ja kurkku niin kipeä ettei ole koskaan ennen ollut. Arvelin myös että on angiina mutta terveyskeskuksesta sanottiin kolmantena kuumepäivänä että ei kannata tulla. Jos on viruksen aiheuttama ei siihen lääkettä määrätä vaan menee itsekseen ohi. Vasta 6. Päivänä neuvoi tulemaan mutta kuume sitten laskikin onneksi. Oli varmaan joku virusperäinen nielutulehdus. Kurkkukipu kesti reilun viikon.
 
Jos on angiina, niin en kyllä lähtisi töihin.
Juuri hetki sitten tehnyt tehosiivouksia osastolla jossa strepto jyllää kun puolikuntoisena ilmestyvät paikalle..

Käy lääkärillä. Täällä ainakin ottavat pikatestin ja lähettävät vielä nieluviljelyn labraan. Angiina vaatii lääkekuurin. Hoitamattomana voi kehittää mm. nielupaiseen.
 

Yhteistyössä