alle 1v ruokailu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Ideoita
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
I

Ideoita

Vieras
tuntuu toistolta meidän ruokailut, pistäkäähän parhaat reseptinne ja mitä siis teidän pienet syövät. Minulla 7 kk tyttö ja alan itse ainakin olla kurkkua myöten täynnä kaupan valmissose valikoimia. Mitä uutta siis ??????????? Myös välipala ehdotuksia saapi laittaa.
 
Tee soseet itse niin saat vaihtelua! Nio valmisruuat on vähän niinkuin pussikeitot: hyllyn täydeltä eriväristä purkkia joissa eri nimi kyljessä, mutta maistuvat samalta eikä ravinteita ole juuri lainkaan! :-)

Nyt kaupat on täynnä kotimaisia, halpoja vihanneksia, joten valinnanvaraa riittää. Esim. 1 kg perunaa, muutama porkkana, 1 kesäkurpitsa, 1/2 kukkakaalia ja 400 g naudan sisäpaistia paloina kattilaan, vettä 4 dl, keitä kannen alla kunnes kaikki pehmeitä, soseuta vesineen ja lisää 1 dl rypsiöljyä. Nami. Voi pakastaa annoksina.
 
Meidän pojan 7kk herkkuruuat:

Bataatti-kurpitsasose
Pala bataattia pestään ja kuoritaan, leikellään sentin-parin kuutioiksi. Kurpitsasta lohkaistaan sopiva siivu, kuoritaan ja lohkotaan sentin-parin kuutioiksi sekin. Ainekset laitetaan sauvasekoittimen mukana tulevaan korkeaan kippoon, tilkka vettä pohjalle ja mikroon n. 5+3 minuuttia tai kunnes pehmenneet. Vesi kaadetaan pois, aineet soseutetaan. Keittolientä tai äidinmaitoa pakastimesta liudentimeksi jos tarvis.

Kukkakaali-porkkanasose
Ainekset kypsennetään mikrossa ja soseutetaan jokseenkin samalla tavalla kuin yllä, tai sitten ihan vaan kattilassa perinteisellä metodilla.

Munakoisosose
Munakoiso kuoritaan, kypsennetään mikrossa, soseutetaan. Tästä tulee aika voimakkaan makuista.

Päärynä-riisi-vaniljapuuro
Kaupan maidottomia vauvan riisi-vanilja-""instant""-hiutaleita sekoitetaan n. 50ml äidinmaitoa niin paljon, että tulee hieman sakea seos. Sekaan aiemmin valmistetua päärynäsosetta (kuorinta, paloittelu, mikro, soseutus) ja lämmitys mukavan lämpöiseksi. Toinen herkkuhedelmä tähän on banaani, tosi kypsän banaanin muussaan haarukalla, vähän raaempaa täytyy ensin hieman mikrottaa.

Omena-persikkasose
Saman kaavan mukaan kuin yllä, eli hedelmät kuoritaan ja paloitellaan, heitellään palat mikrokippoon (persikoiden kanssa ei tarvitse yleensä vettä laittaa kun ovat niin mehukkaita) ja soseutetaan.

Ps. Joskus kun käy niin, että vauva ei tykkääkään jostain kokeilusoseesta (esim. meillä kaupan artisokkasose oli yäk-yäk), olen sekoittanut itsetehtyä omenasosetta sekaan, niin maistuu paremmalle. Myös porkkana on ollut hyvä pahana maun peittäjä.
 

Yhteistyössä