Alan kasvattamaan lastani sukupuolineutraalisti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Blanche
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
B

Blanche

Vieras
Ja ostan hänelle tästä lähtien vain tummia vaatteita ja leluiksi pyssyjä ja autoja. Onko mitään muita ideoita kuinka voisin toteuttaa tätä sukupuolineutraalia kasvatusta?
 
Miten se on sukupuolineutraalia kasvatusta, että ostaa pyssyjä ja autoja? Eikö pitäisi ostaa tasapuolisesti "kummankin sukupuolen" leluja? Ehkä kannattavampaa olisi ostaa sellaisia leluja, joista lapsi tykkää.

Eiks ne lelut pidä olla sukupuolettomia? Tai siis sellasia etteivät ne korosta sukupuolistereotypioita? Autot käy ja nuketkin ja tietyt legot.
 
Mä en ainakaan kerro kellekkään tulevan vauvan sukupuolta. Puen sen säkkiin, missä on kolo päälle ja raajoille, ja laitetaan joku toodeellaa omituinen nimi. Vaikka Nuoska-Räntä. Vaipan voi vaihtaa ainoastaan minä tahi isänsä, ettei sukupuoli selviä. Siinähän sitten kaikki voi arvuutella, mitäs se muille kuuluu. Leikkiähän nyt voi just vaikka kattiloilla ja muilla keittiökapustoilla.
 

Yhteistyössä