Äitiyspäivärahasta ja veroprosentti

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Pähkäilen että voinko toimittaa kelaan äitiyspäivärahaa varten tämän vuoden postista tulleen verokortin?
Kun kela pidättää muuten 20 % jopa äitiyspäivärahoista,muuttaisiko tälläinen veroprosentti sitä mitenkään perusprosentti 9,5 % ja lisäprosentti 29,5% ettei olisi pidätys noin suuri?
 
noissa kelan rahoissa on verottajan puolelta suurempi veroprosentti eli jos viet ton 9.5% verokortin niin mätkyjä pläjähtää senkin edestä ens vuonna,mulla tuli mätkyjä vaikka maksoin 20%.
 
Kysy kelasta, ei tämäkään kuolevainen noita tajunnut. Prosentti riippuu paljonko saat äitiyspäivärahaa ja jos sulla on ollut isot tulot niin korvaus iso ja prosenttikin kannattaa olla iso ettei tule mätkyjä. soittele kelaan. Niin minäkin teen taas maanantaina kun sain viimein kaikki paperit
 
Miun mielestä tuo normaali verokortti ei muutenkaan siihen hommaan käy. Käy laskettamassa verotoimistossa muutosverokortti sosiaalietuuksia varten, voit saada prosentin pienemmäksi. Riippuen tietenkin siun omista tuloista.
 
Mä kävin eilen just verotoimistossa ja mulle tuli veroprosentiks 18, vaikka saanki tosi kivasti äp rahaa, töihin meni sit erikseen kortti, laskettiin et saisin tänä vuonna sieltä reilu 10 000e. Viime vuonna prossa oli 24 vai 25 :P
 
No et voi viedä Kelaan PALKKATULON verokorttia, ellet sitten satu olemaan työsuhteessa Kelaan. Sun pitää tilata muutosverokortti sosiaalietuutta varten. Muuten menee pidätys metsään. Ei Kela ota aina sitä vähintään 20 prosenttia, jos vaan asiakas älyää toimittaa muutosverokortin, joka on laskettu etuutta varten. Etuuksista ei saa samoja vähennyksiä kuin palkkatulosta, joten siitä johtuen etuuksista joutuu maksamaan suhteessa enemmän veroa. Siksi pitää aina tilata uusi verokortti sitä tuloa varten mitä kulloinkin saa. Se automaattisesti postissa tullut kortti on aina palkkaa varten, ei etuuksille, koska verottaja ei voi etukäteen tietää kuka aikoo jäädä kesken vuoden äitiyslomalle tai työttömäksi.

Mä olen jo pitkään tilannut uuden kortin netistä, kätevää ja helppoa.
 
Siis täh? Hain juuri äitiysrahaa, enkä kyllä toimittanut mitään verkokorttia KELaan. Eivätkä kyllä pyytäneetkään. Luulin että saavat tiedon verotoimistosta suoraan.
 
Siis. Kelaan ei tarvitse toimittaa verokorttia, ne saa tiedon suoraan verottajalta. Mutta jos sulla on ansiotuloa varten annettu verokortti, Kela pidättää sen + 2%, kuitenkin vähintään 20%. Jos hankit uuden verokortin SOSIAALIETUUTTA varten, Kela ottaa just sen, mitä siinä kortissa lukee. Vaikka 0%. Ja veroprosenttihan riippuu monesta asiasta: asuinkunnasta, kuuluuko kirkkoon, muista tuloista, vähennyksistä...
 
Siis täh? Hain juuri äitiysrahaa, enkä kyllä toimittanut mitään verkokorttia KELaan. Eivätkä kyllä pyytäneetkään. Luulin että saavat tiedon verotoimistosta suoraan.

Joo saahan ne. Mut se prosentti minkä ne saa, on palkkatuloa varten laskettu, eikä sellaisenaan sovi etuuden pidättämiseen. Kela pidättää palkan prosentin + 2 prosenttia tai vähintään 20 %, koska etuuksia verotetaan tiukemmin kuin palkkatuloja. Ei sinne mitään ole pakko lähettää, mutta on tyhmää olla tekemättä sitä. Jos haluaa varmistaa, ettei joudu sit hoitovapaalla makselemaan mätkyjä, niin kannattaisi tilata etuuksia varten oma veroprosentti.
 
Kela saa verotustiedot suoraan verottajata, eli ei välttämättä tarvitse tehdä mitään. Veroprosentti on silloin työprosentti + 2 %-yksikköä. Jos haluat laskettaa vanhempainrahaa varten oman kortin, pitää sitten olla tiedossa, mitä olet tienannut ja paljonko niistä on otettu veroa + paljonko tulet vielä saamaan päivärahoja.
 
[QUOTE="vieras";23011952]Joo saahan ne. Mut se prosentti minkä ne saa, on palkkatuloa varten laskettu, eikä sellaisenaan sovi etuuden pidättämiseen. Kela pidättää palkan prosentin + 2 prosenttia tai vähintään 20 %, koska etuuksia verotetaan tiukemmin kuin palkkatuloja. Ei sinne mitään ole pakko lähettää, mutta on tyhmää olla tekemättä sitä. Jos haluaa varmistaa, ettei joudu sit hoitovapaalla makselemaan mätkyjä, niin kannattaisi tilata etuuksia varten oma veroprosentti.[/QUOTE]

Siis tämähän on nyt taas aivan idioottimaista. (ja miksei missään noissa kelan esitteissä mainita tästä yhtään mitään).
Siis en ymmärrä, miksi menee +2%, kun etuus on kuitenkin vain n 70% palkasta, jonka määrän mukaan veroprosentti on laskettu.
 
Siis tämähän on nyt taas aivan idioottimaista. (ja miksei missään noissa kelan esitteissä mainita tästä yhtään mitään).
Siis en ymmärrä, miksi menee +2%, kun etuus on kuitenkin vain n 70% palkasta, jonka määrän mukaan veroprosentti on laskettu.

Kyllä tämäkin tieto löytyy kelan sivuilta, ja myöskin siitä päätöksestä mikä päivärahoista tulee. Päivärahoista ei tehdä samoja vähennyksiä, mitä palkkatuloista siksi prosentti voi olla suurempi.

"Verotus

Vanhempainpäivärahat ovat veronalaista tuloa. Kela tekee vanhempainpäivärahasta veron ennakonpidätyksen Kelan tiedossa olevan ennakonpidätysprosentin mukaisesti. Kela saa asiakkaan ennakonpidätystiedot yleensä hänen palkkaansa varten määritetystä verokortista.

Kun palkan verokorttia käytetään vanhempainpäivärahan ennakonpidätyksessä, korotetaan pidätysprosenttia 2 prosenttiyksiköllä, koska vanhempainpäivärahasta ei tehdä verotuksessa samoja vähennyksiä kuin palkasta. Kahden prosenttiyksikön korotusta ei kuitenkaan tehdä osittaiseen vanhempainrahaan.

Jos palkan ennakonpidätys on alle 20 %, vanhempainpäivärahan ennakonpidätys tehdään kuitenkin vähintään 20 %:n suuruisena, jollet hae veroviranomaiselta muutosverokorttia vanhempainpäivärahaa varten.

Jos olet ansiotyössä ja saat samaan aikaan äitiys- tai vanhempainrahaa, maksetaan etuudet vähimmäismääräisenä. Tällöin vähimmäismääräisestä äitiys - ja vanhempainrahasta ennakonpidätys on 40 %."
 
kannattaa tosiaan laskea etuuksia varten uusi verokortti koska minullakin olisi mennyt muuten etuuksista se norm% +2% eli 26,5% ja nyt laskin uuden netissä ja meneekin vain 20,5% turhaa maksaa liikaa veroja / ottaa mätkyjä hoitovapaalla.
 
Se perus minkä ne ottaa, ei riitä jos ei ole mitään vähennyksiä, en ole niitä muutellut ja molemmista äitiysvanhemapainvapaista olen maksanut mätkyjä noin 500e.
 
Kyllä tämäkin tieto löytyy kelan sivuilta, ja myöskin siitä päätöksestä mikä päivärahoista tulee. Päivärahoista ei tehdä samoja vähennyksiä, mitä palkkatuloista siksi prosentti voi olla suurempi.

."

No joo, sieltä varmaan jostain löytyy. Mutta minulla on kaksikin eri KELAn ohjeläpyskää äitiys ja vanhempainrahojen hakemisesta ja maksamisesta, eikä kummassakaan ole mitään mainintaa tuosta. Eikä kyllä virkailijakaan sanonut mitään, kun vein hänelle hakemuksen.
En olisi asiaa osannut edes arvata, ellen olisi tähän keskusteluun törmännyt.

Olin laskenut verkokortin vähän yläkanttiin, ja itseasiassa mietin, että pitäisikö sitä veroprosenttia pienentää, mutta en nyt sitä ainakaan tee. Aina sitä näköjään oppii uutta.
 

Yhteistyössä