Äitibakteeri

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Aurinkokunta
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Aurinkokunta

Aktiivinen jäsen
01.11.2006
11 030
1
36
Kouvolan peräkylä
Siis minusta on alkanut nyt ajan myötä tuntumaan siltä, että ihan kun mulle ois kehkeytynyt joku bakteeri tai virus.
Mie oon pohtinut ja tullut tulokseen, että ehkä mie oon saanut synnytyssalista sellaisen ”äitibakteerin”, joka ajan myötä aktivoituu ja tekee äidistä mm. tyhmän, ruman, lihavan ja laiskan.

Ajan kanssa käy meinaan niin, että ennen mukavasta ja maailman parhaasta äidistä tulee tyhmä, ruma, lihava ja laiska.
Äiti ei enää suostu pukemaan lapsia, vaan vaatii lapsilta omatoimisuutta pukeutumisen suhteen. Siis niin tyhmäksi se äiti muuttuu... Ei pue, vaikka lapsi sit voi vaikka myöhästyä koulusta.

Eikä äiti syötä välipalajugurttia lapselle, vaikka sit lapsi joutuu nälissään olemaan. Siis kun lapsi ei voi jättää prinsessapiirrosta kesken, koska se on saatava valmiiksi. Ennen äiti aina syötti... piteli sylissäkin, eikä sanonut, että isot tytöt istuu omalla tuolilla ruokapöydässä.

Mutta se mikä on kaikkein omituisinta noin laiskan äidin puuhissa on se, että se laiska äiti kuitenkin jaksaa yöllä sit hiippailla teinin huoneeseen ja sammuttaa teinin herätyskellon ihan vaan kiusaa tehdäkseen... vaikka sitä ei oltas edes muistettu laittaa päälle.
Ja sit kun äiti aamulla herättää teinin, että hän ei myöhästyisi, niin äiti on tyhmä koska hiippailee toisten huoneessa ja nauttii siitä, että saa säikyttää lapsensa herättelemällä häntä!

Ja jos noi ei vielä vakuuta äidin tyhmyydestä, niin entäs kun se äiti ottaa pyykkikorista farkut ja verkkarit ja laittaa ne pesukoneeseen.
Voi miten tyhmästi tehty! Äiti tahallaan laittaa ne koneeseen just sinä aamuna, kun niiden ois pitänyt olla jo puhtaat. Siis vaikka ne ois vasta edellisenä iltana just ennen nukkumaanmenoa sinne viety. Hyvä äiti ois jo tiennyt, että ne on saattaneet olla jo päiväkausia huoneen lattialla tai sängyn alla odottamassa että ne haettais pyykkiin.

Ja pisteenä iin päälle: se tyhmä äiti tekee sellaistakin,että se kerää huoneen lattialta paparisilppuja pois. Siis roskat saa toki kerätä, mutta kun se 2 kertaa 3 millimetriä kooltaan oleva pyyhekumin palanen oli ”Raipen” penaalista, ja se yks paperisilppu oli sellainen, johon oli taltioitunut ”Tompan” sormenjälki... ja sit se huppari siinä sängyn päädyssä oli siinä siksi, että ”Julius” oli siihen koskettanut vahingossa kun ruokalassa oli ollut ahdasta. Sitä ei ois saanut pestä! Mutta mitäpä äiti noista ymmärtää... Sehän on vaan se tyhmä, laiska, ruma ja lihavakin vielä.

Että tälleen... Puuh... Ehkä pienoinen joulustressi pukkaa päälle. Ehkä tää tästä helpottaa kunhan aamun kunnolla valkeuduttua otetaan suunta pihalle ja mennään laskemaan mäkeä ja jatkamaan hiihtoharjoituksia.
Jos äidistä löytyis se kivakin puoli, kun otettais vaikka evääksi lämmintä kaakaota ja pidettäis pieni välipalatuokio omassa pihassa ;) :)
 
Sulla on aina niin mahtava tapa kirjoittaa teidän elämästä.Ihanaa ja Riemullista Joulua Sinulle,sä olet upea nainen huolehtiessasi ison perheen ja ikinä sä et valita.Sulla on taito kaivaa se huumori esiin niinäkin päivinä kun varmasti olet ihan kypsä ja kaipaat hetken hengähdystaukoa sitä saamatta.
Sä olet varmasti maailman paras äiti.=)
 

Yhteistyössä