Äiti tukehdutti lapsensa - syytetään taposta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja määä
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

määä

Vieras
Äiti tukehdutti lapsensa - syytetään taposta

Torstai 20.12.2012 klo 11.23

Äitiä syytetään Helsingissä pienen tyttärensä pahoinpitelystä ja kuolemasta.

Syytteen mukaan äiti muun muassa pudotti vauvan lattialle, kun tämä oli parin kuukauden ikäinen. Kun tyttö oli kolme kuukautta, äiti tukehdutti syytteen mukaan hänet hengiltä.


Syyttäjä vaatii äidille rangaistusta muun muassa tapon yrityksestä ja taposta. Vaihtoehtoiset syytteet ovat lapsensurman yritys ja lapsensurma.

Yli vuoden takaisia tapahtumia puidaan Helsingin käräjäoikeudessa tänään. Parikymppinen äiti ei ole ollut asian takia vangittuna.


Miks tää äiti ei ole vangittuna???
 
Sterilisaatio olisi paikallaan ja jos lapsella muita läheisiä niin heille tuntuvat korvaukset. Vankilassa pari vuotta terapian kera. Ei vapaaksi moista koska ei takuita hoitaako itsensä ja päänsä. Jos hän uusii tekonsa niin se aiheuttaa ahdistusta monissa.
 
[QUOTE="vieras";27735997]Jos tukehduttaminen tapahtui vahingossa perhepedissä, niin ei kai tuo oletettavasti ole ympäristölleen enää vaarallinen.[/QUOTE]

Jos en aivan väärin ole ymmärtänyt, noihin perhepetitukehtumisiin on aina liittynyt päihtymystila.
 
[QUOTE="jep";27736035]Jos en aivan väärin ole ymmärtänyt, noihin perhepetitukehtumisiin on aina liittynyt päihtymystila.[/QUOTE]
Minäkin olen käsittänyt että sekoittava lääke tai muu päihde aina ollut kyseessä.
 

Yhteistyössä