Äiti: “Toivon että se perkeleen apina joka pahoinpiteli tyttäreni palaa helvetissä!”

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Äiti: “Toivon että se perkeleen apina joka pahoinpiteli tyttäreni palaa helvetissä!”
Tekijä saatiin kiinni, mutta mitä hän saa rangaistukseksi tytön leukojen irti hakkaamisesta?

13.04.2017 17:47, 14642 lukukertaa

Äiti kirjoittaa Facebookissa:

Tyttäreni luvalla kirjoitan nyt tämän tapahtuneen julkisesti. Varoituksena vanhemmille, nuorille ja aivan kaikille! Tämä maa ja maailma, jossa nykyään elämme, on menossa koko ajan paskempaan suuntaan.

Perjantaina 31.3. Oulunkylän ostoskeskuksen vieressä tyttäreni pahoinpideltiin. Tekijänä oli aikuinen ulkomaalainen mies.

Pahoinpitelyn tapahtumapaikka. Kuvakaappaus Google-kartasta.

Tyttäreni yritti rauhoitella syntynyttä sanaharkkaa, jolloin mies tarttui tyttööni ja iski tämän nyrkillä miltein tajuttomaksi.

Tytär sai soitettua minulle, onneksi olin vain muutaman minuutin matkan päässä viettämässä iltaa. Juoksin hakemaan tyttöni.

Tämän jälkeen kaikki oli yhtä kaaosta. Poliisi kävi, ensivasteen ambulanssi/hoitajat kävivät, mutta tyttöäni EI otettu kyytiin, vaikka kyseessä oli päähän kohdistunut kova nyrkin isku!

Lopulta lähdin yksin taksilla viemään tyttöäni Malmin sairaalaan jouduttuani ensin soittelemaan lukuisiin numeroihin ja selvittämään mihin pääsemme!

Malmin päivystyksessä kohtelu oli täysin ala-arvoista! Meitä odotutettiin NELJÄ tuntia. Jouduin huutamaan, potkimaan ovia ja riehumaan, ennen kun sain lapselleni särkylääkkeen, tässä vaiheessa meitä oli istutettu jo toista tuntia ilman että kukaan kävi edes katsomassa!

Tytön leuka oli silminnähden vinossa, selkeästi murtunut, pää turposi lisää koko ajan ja kivut oli KAMALAT!

Annettu mieto särkylääke ei auttanut, ja tyttö alkoi mennä veltoksi kivusta, lakkasi kommunikoimasta ja vain ulisi hiljaa. Sain uudestaan huutaa ja riehua että jotain tapahtuisi.

Tällöin neljä hoitajaa tuli seisoskelemaan aulaan usean metrin päähän, ja minulle kutsuttiin vartijat… juu ymmärrän.

Mieshoitajalle huusin, että “tyttöni tarvitsee kipupiikin, auttakaa jumalauta!”

Mieshoitaja NAUROI minulle!

Toinen mieshoitaja kävi jossain vaiheessa katsomassa tyttöäni, ja kun tyttöni hiljaa inisi kivun takia ja voipuneena, hänelle todettiin “ei se kuule vikisemällä parane”. No taas kutsuttiin vartijat kun avasin suuni.

Tytölleni ei tarjottu edes sänkyä missä maata, kukaan ei ollut kiinnostunut miten voimme. Tuntien kuluttua ambulanssi haki meidät, kun konsultaatio Töölööstä tuli.

Viitekuva.

Leuka oli murtunut pahasti molemmin puolin – niin v****, sitähän ei tiedettykään jo ihan itse. Kamalaa, törkeää, ala-arvoista, SAIRASTA kohtelua!

Tyttöni leikattiin 1.4. Molemmin puolin leukaan asennettiin metallia, hampaisiin kiskotukset ja kuminauhoilla suu kiinni.

Pian on 2 vkoa kulunut tapahtuneesta. Tyttö alkaa voida paremmin, mutta taistelu tähän hetkeen on ollut kova. Kipua, miljoonaa lääkettä, nestettä ja soseita pillillä. Toipuminen vie aikaa mutta me selviämme.

Ja kyllä! Sanon julkisesti senkin, että toivon että se perkeleen apina, joka tämän teki, palaa helvetissä jo ennen kun sinne joutuu muuten.

Hänet onneksi saatiin kiinni. Katsotaan, miten hienosti oikeus tässä tapauksessa voittaa!

Lähde: Äiti / Facebook
 
Voi luoja mikä myötähäpeä , aloittajalla selvästi ymmärryksessä puutetta jos ei tajua että ensiapu / tmv ei ole mikään huutoäänestys .. Paremmin lapsiraukkas olis saanut apua jos et olisi mesonnut, otahan opikses. Henkilökunnan kohtelu paranee kummasti kun osataan itsekkin käyttäytyä.
 
Voi luoja mikä myötähäpeä , aloittajalla selvästi ymmärryksessä puutetta jos ei tajua että ensiapu / tmv ei ole mikään huutoäänestys .. Paremmin lapsiraukkas olis saanut apua jos et olisi mesonnut, otahan opikses. Henkilökunnan kohtelu paranee kummasti kun osataan itsekkin käyttäytyä.
Henkilökunnan käytös paranee kun kuvaa mitä tapahtuu ja sanoo tekevänsä tapauksesta julkisen. Tämän osoitti todeksi äskettäinen Kymenlaakson tapaus jossa vauva ei saanut asianmukaista hoitoa.
 
panorama_19487777.jpg


Never förget!

#meilläonunelma
 
Lain mukaan on oikeus kivunlievitykseen. Jota tässä tapauksessa tyttö ei saanut. Asiasta kirjallinen muistutus, kantelu.
Yms. Tehtävä jotta jatkossa noi ammattitaidottomat ihmiset tajuaisivat asian.
 

Yhteistyössä