Aistiyliherkkien ulkohousut?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kutinako
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
K

kutinako

Vieras
Onko täällä muita tuntoyliherkkiksen lapsen omaavia? Onko hyviä ideoita millaista ulkoiluvarustusta voisi kokeilla yhdelle aika herkkikselle päiväkoti-ikäiselle? Siis nyt kun siirrytään välikausivarustuksesta yksiin housuihin. Nyt on vk-housujen alla pitkät kalsongit tai verkkarit, muttei kestä ihoonsa vasten karkeita ulkohousuja ja farkkuja ja saattaapi pikkuhiljaa alkaa olemaan kuuma kahdessa kerroksessa. Tilanne on kohtuullisen hankala ja esim. eilen tapeltiin puolitunti että saatiin farkut jalkaan äitienpäivälounaalle, kun yksi huutaa kuin kidutettava kun yrittää vetää housujaan jalkaan. Ja joka aamu kotona väännetään erikseen melkein joka vaatekaappaleesta. Verkkarit sitten vissiin vaan jalkaan tilanteissa, joissa ei ole ihan pakko pukeutua?! Kohtalotovereita? Kommentteja mieluimmin asiaa oikeasti ymmärtäviltä kuin muilta viisastelijoilta...
 
Verkkovuoriset tuulipuvunhousut, toinen vaihtoehto on trikoovuoriset housut.

Juhlahousuina on mennyt chinot. Käyttöhousuina on sitten ollut löysiä puuvillaisia reisitaskuhousuja. Niin viime kuin tänä kesänäkin on H&M:n ohuet housut, mitkä saa lahkeista käärittyä sortseiksi. Tosin kaikki eivät välttämättä hyväksy sitä sisäpuolella roikkuvaa nauhaa. Farkkuina on mennyt ihan ohuet resorivyötäröiset farkut.

Ja annan vinkkinä, että jos joku hyvä vaate löytyy, kannattaa ostaa sitä sitten muutama kappale, vaikka useampaa kokoakin varastoon :D Meillä pahin vääntö on ollut sukkien kanssa.
 
[QUOTE="...";28465037]Minkä ikäinen lapsi? Entäpä sellaiset "pehmeät farkut"? Kovuudeltaan verkkareitten luokkaa, mutta kuitenkin housut. Sellaisia resorivyötäröllisiä.[/QUOTE]

On jo sellaiset resorivyötärölliset pehmeät, vaan ei kelpaa millään. 4 v.
 
Verkkovuoriset tuulipuvun housut ei kelpaa, voi johtua siitä ettei kestä myöskään tuulipuvunhousujen kahinaa. Mitä tarkoitat trikoovuorisilla housuilla?

Olen kanssa yrittänyt ostaa mahdollisimman kevyitä, kuminauhavyötäröllisiä. Viime vuonna vielä löytyi housuja, mutta nyt on tää herkkyys noussut aivan uuteen sfääriin. Pikkuhousuiksi kelpaavat vain bambuiset, tosin niistäki joudumme joka päivä vääntämään.

Olen tosiaan ostanut varastoon ties kuinka monet, jos löytyy hyvät. Meillä kanssa sukista väännettääm, onneksi on sentäs yhdenlaiset sukat jotka kelpaa ja niistä ei yleensä tulee nurinaa. Siis silloin kun heti tarjoan näitä oikeanlaisia sukkia.
 
Meidän poika inhoaa myös farkkuja. Juuri tuon H&M:n tyylisiä housuja meillä on oli viime kesänä ja tällä viikolla on tarkoitus käydä ostamassa niitä parit kappaleet täksi kesäksi. Poika pitää löysistä shortseista tosi paljon, joten niitä saa myös kesällä sitten käyttää ja niitä käyttää kovasti sisällä talvisinkin.

On muuten "ihana" kuulla, että muillakin painitaan samojen ongelmien kanssa. Sukat ja vähänkin liian tiukat paidat ovat meillä suurin ongelma. Niin ja se, kun hiekkaa menee hitusenkin kenkään.
 
^Meillä tuollle kelpaa sopivan löysät collegekangasta olevat sortsit. Ostin sit h& m :stä kesäksi heti parit, noh niissä olikin sellainen erilainen kiristysnauha joka ei kiristä tarpeeksi vaan pojan mielestä "tippuvat" jalast. Ei eivät kelvanneet. Tiesin kyllä että näin voi olla aiemmasta kokemuksesta, mutta päätin kokeilla kepillä jäätä. Ei olis kannattanut...

Joo kiva kuulla että muillakin tätä ongelmaa on. On kyllä tosi kinkkinen tilanne meillä nyt kun joka aamu menee hirveäksi huudoksi kun tuo ei kelpuuta mitään päälleen. Meillä nyt just noi housut ja pikkarit pahimmat. Paidat eivät tietenkään saa olla liian kireitä, ja nyt on vasta alkanut pesulaput hämäämään. Noissa vaatteissa on kumma se että toisaalta ne ei saa olla liian kireitä, mutta ei myös liian löysiä. Esim. menin ostamaan kasan reilun kokoisia pikkareita kun valitti ett' entiset ovat liian kireitä, mutta olivatkin sitten liian löysät.

AI juu kengän hiekkaongelmakin on tuttu, onneksi on alkanut itse tyhjentämään. Viikonloppuna väännettiin mökillä kanssa kengistä, kun lenkkarti ja kumpparit ovat liian kuumat, sandaaleja ei ollut ja paljain jaloin ei voinut olla kun pelkäsi tikkuja. Ehdotti raivopäissään, etttä "äidin pitää kantaa joka paikkaan". Siihen en lähtenyt. :D
 
[QUOTE="alkup";28465166] Mitä tarkoitat trikoovuorisilla housuilla?

[/QUOTE]

Ohuet housut, missä on ohut trikoinen vuori, H&M:ltä on niitäkin vinot pinot osteltu, talvikauden housuja ovat, mutta menevät nyt pikkualkkareiden kanssa, jos on kymmenen asteen tienoissa lämpötila. Eivät kahise kuten tuulipuku.

Meidän murkulle ei kelpaa kuin bambubokserit ja bambusukat, pienemmälle taas pitää olla juuri tietynlaiset puuvillaiset alkkarit, hänelle ei taas bokserit käy lainkaan. Tuo murkku on aina ollut ongelmallisempi vaatteiden suhteen, vaikkei hänellä virallista diagnoosia olekaan, kuopukselta se löytyy.

Ja molemmat ovat kotosalla mieluiten pelkissä alkkareissa.
 
[QUOTE="vieras";28465244]Ohuet housut, missä on ohut trikoinen vuori, H&M:ltä on niitäkin vinot pinot osteltu, talvikauden housuja ovat, mutta menevät nyt pikkualkkareiden kanssa, jos on kymmenen asteen tienoissa lämpötila. Eivät kahise kuten tuulipuku.

Meidän murkulle ei kelpaa kuin bambubokserit ja bambusukat, pienemmälle taas pitää olla juuri tietynlaiset puuvillaiset alkkarit, hänelle ei taas bokserit käy lainkaan. Tuo murkku on aina ollut ongelmallisempi vaatteiden suhteen, vaikkei hänellä virallista diagnoosia olekaan, kuopukselta se löytyy.

Ja molemmat ovat kotosalla mieluiten pelkissä alkkareissa.[/QUOTE]

Meillä tuo taas on kotona ilman pikkareita ja sukkia, flanellisissa verkkareissa, collegesortseissa tai pitkissä bambukalsareissa.

Koska teillä on ollut pahin ikä vanhemmalla lapsella vai tasaisen hankalaa?
Onko pienemmällä si-häiriö dg? Onko jtn muuta lisäksi?
 
[QUOTE="Alkup";28465288]
Koska teillä on ollut pahin ikä vanhemmalla lapsella vai tasaisen hankalaa?
Onko pienemmällä si-häiriö dg? Onko jtn muuta lisäksi?[/QUOTE]

Vanhemman kanssa on ollut tasaisen hankalaa. Tämä ei tunnu hyvältä ja siihen on sen vaatteen käyttö jäänyt. On pukeutumiseltaan erilainen nuori. Vitsinä on, että hän käyttänyt samoja vaatteita koko kouluajan, housut ovat vuodesta toiseen pysyneet samanlaisina, vasta yläasteen lopussa vaihtui hieman erilaiseen, kun niitä samantyyppisiä ei enää löytynyt sopivaa kokoa. Vaateostoksille lähtö on yhtä tuskaa, inhoaa sitä yli kaiken, mutta sovittamatta ei enää saa sopivia vaatteita. Viimeksi housuostoksilla oltiin minä sekä mies mukana ja raahattiin kymmenittäin erilaisia housuja, joista sitten parit päätyi jopa mukaankin.

Kuopuksella on ollut puheentuoton ongelmia ja on saanyt myös SI-toimintaterapiaa. Tuntoyliherkkyys näkyy myös syömispuolella, ruoan koostumusella on paljon merkitystä, mitä saa syötyä. Hänelle on osin sopinut 'vaikeammatkin' vaatteet, mutta sukat on ollut se ongelmallisin kohta, niiden kanssa on monet tappelut käyty. Enää ei tarvitse joka hiekanjyvän jälkeen kenkiä sentään enää tyhjennellä.
 
verkkarit??? Meillä kans poika haluaa kalsarit housujen alle. Vielä menettelee, mut kun kelit lämpenee ja kuivaa niin saa olla ihan verkkareissa. Useammat hoitoon vain niin voi vaihtaa. Kurakelillä verkkarien päälle kurikset.
 
Aah, ihanaa jos saa koko lapsuuden olla kinaamassa vaatteista.... :D

Meilläkin tuntoherkkyys näkyy myös ruokailussa (tosin maku ja haju herkkyys kanssa vaikuttavat). Jogurtit yms. sileinä, ei hilloja tai muuta epämiellyttävää koostumukseltaan, mielellään ei mitään sekaisin, mieluiten kylmänä kuin lämpimänä.
Ja tietenkin näkyy ihan kosketusherkyydessä, kuten ei tykkää silittelystä kuin joskus harvoin, silloinkin pitää silittää ' oikein' , ei ole ikinä viihtynyt sylissä. Hänkin käy si-terapiassa. Onko teillä terapia auttanut? Meillä ei ainakaan tähän tämän hetkiseen akuutimpaan kriisiin, mutta apua ollut kyllä muuhun.
 

Yhteistyössä