A-talk asiaa abortista, katsokaa tästä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
samat lätinät räsäskältä vuodesta toiseen. Ois varmaan eläkkeen aika. Tää toinen gynegologi jaksoi vaan muistutella että tämä ala on laaja ala, josta abortti on vain pieni siivu :)
 
[QUOTE="vieras";28131571]Näytti aika miehiseltä tuo yks tyyppi. Äänikin oli kuin milläkin tukkijätkällä :D[/QUOTE]

Kävi kyllä kieltämättä mielessä et onko aikoinaan ollut mies. Mutta se siitä.
 
[QUOTE="vieras";28131600]Päivi Räsänen sanoi hyväksyvänsä abortin jos äiti hengenvaarassa[/QUOTE]

Käsittääkseni uskovaiset laskevat hengenvaaralliseksi tilaksi fyysisistä syistä johtuvat ongelmat. Mutta jos kyse on mentaalipuolen ongelmista, niihin aina tarjotaan avuksi adoptiota ja Jeesusta.
 
Mun mielestä typerin kommentti tuli Heli "normaali abortti" Roihalta. Kuinka käsi voi olla, ettei osaa käyttää ehkäisyä ja vieläpä toistaa mokansa? Ei todellakaan ole tarvetta tällaisille mallikansalaisille, jotka ovat muka niin kärsineet kokemastaan kohtelusta ja arvostelusta.

Ei helvetissä abortista pidä tehdä "normaalia". En jaksa ymmärtää aikuisen ihmisen typeryyttä. Ja vielä pitäisi silitellä päätä! Tunne vastuusi äläkä valita. Saman voisi sanoa sille Hesarissa haastatellulle syrjäytyneelle Miralle.
 
Kyllä kristilliset hyväksyy abortin jos äiti on kuolla siihen paikkaan. Muslimit ei taas hyväksy eikä hyväksy verensiirtoakaan, tuskin hyväksyvät lääkäreitäkään.
 
Tuossa oli uutta se sikiön vaikeiden sydänvikojen diagnosointi vasta myöhemmillä viikoilla ja Mielestäni tämä vanhempi gynekologi antoi hyvät perustelut sille, miksi viikkorajaa ei tulisi laskea TUON kannalta.

En tiedä mistä johtuu, mutta aina kun Räsänen puhuu julkisesti näistä vakavista aiheista (abortti, avioliittolaki jne) mulle tulee surullinen oli. Lähinnä siksi, että hänen kantansa ahdistavat ja pelottavat, toivoisin että tuollaisia ei kovin monia täältä löytyisi. Viitsi vielä mainita että tuota lakialoitetta tärkeämpää aihetta ei ole (vai miten sen nyt sanoikaan)... Kertoihan se toveri kuitenkin vieressä, ettei hänen ole tarvinnut niitä enää tehdä.
 
Suomalaisten naisten olis kyllä aika herätä siihen tosiasiaan, että nämä Räsäset ja Jytkyt ottaisivat teiltä hyvin mielellään oikeutenne aborttiin tai ainakin tekisivät siitä paljon vaikeampaa. Mistään sikiön oikeuksista tässä ei ole kyse vaan naisen kehon kontrolloinnista. Kannattais myös herätä siihen että Jytkyt on suomalaisten miesten ykköspuolue galluppien mukaan ja se ei todellakaan aja teidän asiaa. Säälin niitä naisia jotka sitä puoluetta äänestävät.
 
Mun mielestä Päivi Räsäsellä on hyvä pointti siinä mielessä, että mikä järki on pakottaa abortteja tekemään joku sellainen, joka ei niitä halua tehdä? Kuka siitä hyötyy? Jotenkin ymmärrän myös sen, että gynekologia on hirvittävän paljon tekemisissä uuden elämän syntymän kanssa. On varmasti joillekin ristiriitaista ensin auttaa rv X olevaa naista, ettei raskaus menisi kesken ja sen jälkeen kävellä leikkaussaliin keskeyttämään samalla viikolla oleva raskaus. Enkä tarkoita sitä, että abortti olisi moraalisesti väärin, vaan sitä että on julmaa pakottaa joku joka haluaa edesauttaa elämän syntymistä, tekemään täysin vastakkaisia tekoja.

Ja tämä vastapuolen kansanedustaja taas jauhoi siitä, miten traumatisoivaa on, jos lääkäri ei suostu aborttia tekemään, vaan lähettää jollekin muulle. Eikös kautta aikain lääkärit ole ohjanneet toisille lääkäreille, jos tietävät jollain toisella olevan paremman osaamisen asiaan? Ei minua ainakaan traumatisoisi, jos neurokirurgi sanoisi aivokuvista aneurysman löytäessään, että lähettää eteenpäin näiden toimenpiteiden spesialistille. Päin vastoin, olisin iloinen.

Miksi muuten lääkärin edes tarvitsisi mainita, ettei eettisistä syistä k.o. toimenpidettä tee? Eikö hän voisi hienotunteisesti sanoa, että tässä sairaalassa näitä toimenpiteitä tekee henkilö x, jolle laitan asian samantien eteenpäin.

Mun mielestä jokainen saa olla abortista mitä mieltä tahansa, en haluaisi vaikuttaa kenenkään aborttipäätökseen suuntaan enkä toiseen. Mielestäni abortti on kuitenkin sellainen toimenpide, että jokaisella tulisi olla oikeus kieltäytyä sen tekemisestä ja näiden tilanteiden varalle vaan tulee olla kaikkien kannalta hyvä ratkaisu jo etukäteen mietittynä :)
 
[QUOTE="...";28131719]...ottaisivat teiltä hyvin mielellään oikeutenne aborttiin tai ainakin tekisivät siitä paljon vaikeampaa.[/QUOTE]Eikö olisi vain helpompi opetella käyttämään järkeään ja ehkäisyä? Fiksun ihmisen ei edes tarvitse puolustaa raivoisasti aborttia. Abortteja tehneet pirkot puolustelee tekoaan ja vaatii ymmärrystä, vaikka helpompi keino olisi ohjata nämäkin kaakattajat ehkäisyneuvolaan.
 
Tuo vaalea gyne jankkaa tuota "oikeastaan abortista kieltäytyvä lääkäri helpottaa sen abortin tekevän lääkärin työtä kun käy ne keskustelut yms.". Eihän se mitään helpota, kun sen LISÄKSI, että lääkäri hoitaa nuo keskustelut omien potilaidensa kanssa, niin joutuu suorittamaan toimenpiteen myös toisen gynen potilaille.
 
Tuo vaalea gyne jankkaa tuota "oikeastaan abortista kieltäytyvä lääkäri helpottaa sen abortin tekevän lääkärin työtä kun käy ne keskustelut yms.". Eihän se mitään helpota, kun sen LISÄKSI, että lääkäri hoitaa nuo keskustelut omien potilaidensa kanssa, niin joutuu suorittamaan toimenpiteen myös toisen gynen potilaille.

Samaa ihmettelin. Vastuunpakoilua tuollainen. Vaihtaisi ammattia, jos ei pysty sitä hoitamaan.
 
[QUOTE="vieras";28131771]Eikö olisi vain helpompi opetella käyttämään järkeään ja ehkäisyä? Fiksun ihmisen ei edes tarvitse puolustaa raivoisasti aborttia. Abortteja tehneet pirkot puolustelee tekoaan ja vaatii ymmärrystä, vaikka helpompi keino olisi ohjata nämäkin kaakattajat ehkäisyneuvolaan.[/QUOTE]Ei sitä aborttia tarvitse kenenkään puolustella mutta moni puolustaa koska syyllistämisen ilmapiiri on tässä maassa vieläkin voimakas. Naisen keho on naisen keho ja aborttiratkaisu kuuluu hänelle. Se on se periaate jota tulisi noudattaa. Tämän lisäksi on panostettava siihen että nuoret (molemmat sukupuolet) ovat selvillä ehkäisyn tärkeydestä. Selvää toki on että naisen itsemääräämisoikeus kismittää näitä Jytky-henkisiä miehiä.
 
Kuten tiedämme, abortti voi olla todella traumatisoivaa sen kokeneelle naiselle ja on itsestäänselvää, että ketään ei pakoteta aborttiin, jos sitä ei halua tehdä tai siihen ei oman mielenterveyden tai eettisen vakaumuksen vuoksi pysty.

Miksi siis lääkärit pakotetaan siihen? Eihän siinä ole mitään järkeä. Aivan yhtä traumatisoivaa ja ahdistavaa se voi olla jollekin lääkärillekin. Jos lääkäri tuntee aborttia tehdessään tappavansa elävän ihmisen, minusta on silloin kohtuutonta pakottaa lääkäriä tekemään sitä. Jos tämä nousee nuorelle kynnyskysymykseksi ammattia valitessaan ja päätyy gynekologiksi opiskelemisen sijaan opiskelemaan jotain mikä ei hänelle olekaan niin mieluisaa, niin mielestäni se on menetys myös yhteiskunnalle, kun lääkäripula on kuitenkin ollut paljon esillä. Tai jos gynekologi joutuu tämän pakotteen vuoksi vaihtamaan julkiselta puolelta yksityiselle, näkisin tämänkin menetyksenä.

Ja kuten joku jo aiemmin totesi, on oikeasti julmaa pakottaa lääkäri tekemään abortti, jos lääkäri ei sitä eettisen näkemyksensä vuoksi halua tehdä. Onko oikein aiheuttaa tuskaa ja henkistä pahoinvointia ihmisille, jotka haluavat työllään auttaa muita? Mitä jos gynekologi ei koskaan tästä traumasta toivu, vaan asia pilaa hänen elämänsä?
 
  • Tykkää
Reactions: Echo
Kok. Edustaja tarkoitti mielestäni sitä, että lääkärin ei pitäisi tuoda vakaumustaan esiin lähettäessään potilaan toiselle lääkärille aborttiin. Ensin siis tämä abortin tekemisestä kieltäytyvä luo luottamuksellisen suhteen asiakkaan kanssa, keksustelee vaihtoehdoista jne. Lopuksi hän ilmoittaa että vakaumuksellisesta syystä en voi aborttia tehdä, mutta joku toinen tekee sen. Eikö silloin potilas jää vähän tyhjän päälle ja pahimmassa tapauksessa se vaivalla rakennettu luottamussuhde karisee?
 
[QUOTE="vieras";28131571]Näytti aika miehiseltä tuo yks tyyppi. Äänikin oli kuin milläkin tukkijätkällä :D[/QUOTE]

Mä laitoin ohjelman taustalle pyörimään ja ihmettelin alussa kun mielestäni annettiin puheenvuoro naiselle mutta mies alkoikin puhua. Päättelin että kuulin nimen väärin. Vasta siinä vaiheessa kun sikiöpakkaus otettiin esille, katsoin ja järkytyin kun mies olikin nainen. Ja minkä näköinen nainen, mieshän hän taisi oikeasti olla. Eikö nimi ollut Sari tai joku, varmaan ollut aiemmin Kari. Sori, olen törkeä :(

Omaa mielipidettä abortteihin ohjelma muutti, suhtaudun niihin nyt kielteisemmin. Vaikka vihaan Räsästä, hän sanoi niin hyvin että ketään ei ole oikeutta tappaa huonojen elinolosuhteiden takia.
 
[QUOTE="...";28131719]Suomalaisten naisten olis kyllä aika herätä siihen tosiasiaan, että nämä Räsäset ja Jytkyt ottaisivat teiltä hyvin mielellään oikeutenne aborttiin tai ainakin tekisivät siitä paljon vaikeampaa. Mistään sikiön oikeuksista tässä ei ole kyse vaan naisen kehon kontrolloinnista. Kannattais myös herätä siihen että Jytkyt on suomalaisten miesten ykköspuolue galluppien mukaan ja se ei todellakaan aja teidän asiaa. Säälin niitä naisia jotka sitä puoluetta äänestävät.[/QUOTE]

Suomen islamisoituminen parasta mitä suomalaiselle naiselle voi tapahtua?
 

Yhteistyössä