6kk vauvan ruokailu

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mirja
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mirja

Vieras
kuinka monta lämmintä ateriaa päivässä teidän 6kk vauvat syö ja miten päästä yöheräämisestä joka tapahtuu aina samaan kellonaikaan? kuinka monet tirsat ottaa päivällä?
 
Enää ei ole 6kk ikäistä,mutta kun oli niin taisi syödä kolme lämmintä ateriaa päivässä.Aamulla,päivällä ja illalla.Tuohon lisäksi välipalat.Päiväunia nukkui kerran päivässä noin puolen päivän aikoihin parin tunnin ajan.Heräsi aamulla seitsemän kahdeksan aikoihin ja illalla nukkumaan kahdeksan yhdeksän maissa.Tosin meidän tenavat heräili öisin noin kerran per yö 10kk ikään asti.
 
Meillä syö puuron aamulla ja illalla ja päivällä kaksi lämmintä ateriaa sekä välipalaa tarvittaessa. Herää 1-2 kertaa yöllä. Päikkäreitä vaihtelevasti, vähintään 3 kertaa päivässä.
 
Meillä 5kk syö aamu ja iltapuuron + yleensä 3 sosetta siihen lisäksi ja tietenkin maitoa,nyt kun on noin syönyt niin herää vaan kerran yössä syömään,sitä ennen heräsi 3 kertaa yöllä syömään.päikkärit vaihtelee,yleensä 3 unet,saattaa olla 3x30min tai joskus yhet pidemmät unet ja kahet lyhyet
 
Alkuperäinen kirjoittaja mirja:
kuinka monta lämmintä ateriaa päivässä teidän 6kk vauvat syö ja miten päästä yöheräämisestä joka tapahtuu aina samaan kellonaikaan? kuinka monet tirsat ottaa päivällä?

meillä syödään aamupuuro kun herätään. on saanut tissiä tuntia aiemmin.
lounaalla liharuokaa
välipalana hedelmäsose
päivällisellä kasvissose ja
iltapalalla puuroa.

2-3 päiväunet nukkuu. maitoa menee pitkin päivää pieniä määriä kerralla esim päiväunille mentäessä. yöllä herää noin 3 kertaa tissille. syö ja nukkuu paljon kun jo konttaa ja on liikkeessä koko ajan
 

Yhteistyössä