V
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Pisteen jälkeen Ruotsalainen ja ennen pistettä ruotsalainen.Ruotsalainen vai "ruotsalainen"?
Ruotsalainen vai "ruotsalainen"?
Tuosta taulukosta ei käy selville onko tilasto tehty kansalaisuuden vai syntyperän mukaan, sen tänne linkittänyt varmaan osaa kertoa mistä tuo taulukko on.
Luki, että kansalaisuuksittain.
Ok eli voivat olla somaleita tai suomalaisia syntyperältään
Minkälaisia näet niissä?
Kenen etua?Ammattiliitoissa? No edunvalvontaa.
https://www.kela.fi/irtisanotuilla-tyontekijoilla-on-oikeus-tyoterveyshuollon-palveluihinTyöntekijöiden ja omaa etuaan.
Periaatteessa, joo. Aika harvoin vain suomalaiset vaihtavat kansalaisuuttaan ruotsalaiseksi, koska siihen ei ole tarvetta.
Kyllä vaihtavat.
"Irtisanottujen työntekijöiden työterveyshuollon kustannuksista voidaan maksaa sairausvakuutuslain mukainen korvaus, jos korvausten maksamisen muut edellytykset täyttyvät. Työnantajan tulee huolehtia siitä, että palveluntuottajalla on ajantasaiset tiedot henkilöistä, jotka kuuluvat työterveyshuollon piiriin.