5-henkisen perheen menot??

  • Viestiketjun aloittaja "Tuntematon"
  • Ensimmäinen viesti
"Tuntematon"
Laskeskelin eilen viime vuoden menojamme. Kokonaissumma häkellytti, koska olen luullut meidän elelevän suhteellisen säästäväisesti.

Rahaa oli palanut vuoden aikana 61000€, josta hankintoihin ja vastaavaan muutama tonni. Kuukausittaiset menot olivat yli 4500€/kk.

Onko tämä ollenkaan normaali summa, kuulostaa ihan hirveältä...:(
 
"poikia3"
Isoltahan tuo summa kuulostaa, mutta jos itsekin rupeaisin laskemaan, niin varmaan liki tultaisiin.

Esim. meillä pelkkä asuminen 1800 euroa, päälle ruoka, bensa, autolaina, lasten vaatteet ja kengät, harrastusvälineet, vakuutukset, tv-lupa, lehdet ja lomamatkat.
 
Kyllä meilläkin menee ihan hirveästi rahaa!! Meillä pelkkiin vakuutuksiin menee reilut 4000 euroa vuodessa ( ja huom. kaikki on kilpailutettu ) Myös asumiseen menee reippaasti rahaa kuin myös öljylämmitys reilut 3000 euroa / vuosi
 
Ei kai tuossa ole ongelmaa jos teidän tulot riittää kattamaan nuo menot? Ja tietysti olis hyvä jos saisitte lisäksi jotain säästöön pahan päivän varalle. Mutta jos teillä on vaikka iso asuntolaina jonka lyhennykset olet laskenut noihin menoihin, niin sijoitushan sekin on.
 
5hlö
Muistaakseni olen joskus laskenut, että sellainen 4000-4500e/kk on meidän perheellä juurikin sellainen normaalin elämisen kulutus kuukaudessa. Kyllä siitä äkkiä kertyy, kun laskee asumisen, pk-maksut, kahden auton kulut, ruuat, vakuutuslaskut yms, vaatteet ja harrastukset.... Eli minua et sillä summalla ainakaan pelottanut :)
 
5hlö
Kyllä meilläkin menee ihan hirveästi rahaa!! Meillä pelkkiin vakuutuksiin menee reilut 4000 euroa vuodessa ( ja huom. kaikki on kilpailutettu ) Myös asumiseen menee reippaasti rahaa kuin myös öljylämmitys reilut 3000 euroa / vuosi
Teillä on hirveesti vakuutuksia?! Meilläkin on PALJON vakuutuksia (2autoa, moottoripyörä, okt, kolmen lapsen sairaskulu/tapaturma, matkavakuutukset yms), mutta meillä menee noihin n. 2500e/v
 
ensimmäinen kirjoittaja
Joo ei todellakaan ymmärrä alkuperäinenkään kirjoittaja...Pitääpä kaivella nuo menokohdat ja eritellä vähän tännekin.

Big Bang Theoryn vakuutusmaksut kuulostavat tosiaan isohkoilta? Meilläkin vakuutuksiin menee vain reilu pari tonnia vuodessa.
 
vierailija
Vuokra 1000€,kk sisältää veden.
Sähkö n.60€ kk
Auton vakuutus n.120€ kk
Auton osamaksu 150,€kk
Loput jää ruokaan ja bensaan. Vaatteisiinkaan jää harvoin rahaa tai suksiin tai mihinkään muuhunkaan. Meitä on 5henkilöä. Eikä ole käytössä kuin n.2000kk€
 

Yhteistyössä