30 kriisi...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
Ikää kohta 28...ja ainoa hyvä aikaansaatu asia on poikani. Ammattitutkinto viittävaille. Kunhan teen opparin. Olen luottotiedoton huumetaustainen alkkis joka paransi tapansa, sai ihanimman lapsen ikinä ja ollut 5-vuotta raitis. Vaan kun tuntuu ettei menetettyä saa takas...tai että vanha akka on jo nyt ja nuoruus meni pilalle. Pelkään että alkaa kaduttaan menetetty nuoruus ja olen lopun ikäni katkera vanha akka... voisko tästä iästä vielä nauttia? Lapsia ainaki yritän lisää. Äitiys onkin ainut missä olen hyvä.
 
Ei menetettyä saakkaan takaisin.
 
Olet taatusti monessa muussakin asiassa hyvä. Me kaikki olemme tehneet virheitä menneisyydessä, toiset suurempia ja toiset pienempiä. Virheistä opitaan ja kehitymme ihmisinä. Uskon, että tulet vielä menestymään mahtavasti kunhan et turhaan vatvo menneitä.
 
Lopeta itsesäälissä rypeminen. Sähän olet tehnyt huikean edistyksen. Turhista valittelet. Isoin virhe, jonka täältä sinussa huomaan, on että kirjoitat "kaduttaan", kun pitäisi kirjoittaa "kaduttaa". Korjaapa tuo vielä, niin en ainakaan täältä etäältä näe sinussa "virheitä". (y) Nyt vaan teet sen opparin loppuun, ja hoidat luottotietosi kuntoon, ja toki pidät huolen, että kaikki muukin pysyy kunnossa. Olet todella nuori vielä. Ole kiitollinen siitä mitä sinulla on. Monella on asiat kuule paaaljon ikävämmin. Tsemppiä jatkoon!
 
27-vuotiaana on jo toinen jalka haudassa. Ei kannata yrittää mitään. Opiskelemaankin olet liian vanha, ja varmaan opiskelukaverit nimittelevät sinua ties miksi selkäsi takana ja sinusta puhutaan pahaa opettajainhuoneessa. Suosittelen, että jätät sen opparinkin tekemättä.

Ryppyjä on myös jo naama täysi, ja ihan kohta keski-iän myötä tulevat ensimmäiset harmaat hiukset.
 
27-vuotiaana on jo toinen jalka haudassa. Ei kannata yrittää mitään. Opiskelemaankin olet liian vanha, ja varmaan opiskelukaverit nimittelevät sinua ties miksi selkäsi takana ja sinusta puhutaan pahaa opettajainhuoneessa. Suosittelen, että jätät sen opparinkin tekemättä.

Ryppyjä on myös jo naama täysi, ja ihan kohta keski-iän myötä tulevat ensimmäiset harmaat hiukset.

Unohdin kirjoittaa: Terveisin Persaukinen jouppo työtön
 
Luepas kuule oikein ajatuksella tuo minkä kirjoitit :) - sillä tekstisi sisältää huippuhienoja asioita :)!

Olet maailman ihanimman pojan äiti. Nautit vanhemmuudestasi - ja nuori kun olet, niin kuka tietää, jos vaikka saisit lisää jälkikasvua :)

Olet ollut viisi vuotta raittiina :). Viisi vuotta! Eli teit ratkaisevan päätöksen, ison ryhtiliikkeen, jossa olet pysynyt :). Olet ottanut entisestä elämästäsi, kovasta koulusta, opiksi. Olet pysynyt asettamassasi uudessa suunnassa - ei ole ollenkaan vähättelemisen arvoinen juttu!

Ja - olet viittä vaille valmis alasi ammattilainen :). Loppurutistus vielä ja - koko elämä ja maailma on avoin. Mahdollisuuksia on vaikka mihin.

Hyvä se on välistä pysähtyä miettimään, että missä menee ja mitä on tullut jo tähän mennessä tehtyä ja haalittua. Menneisyyttä ei saa takaisin, se on totta, mutta toisaalta - miksi sitä haluaisikaan, koska huominen tuo tullessansa aina jotain uutta :). Sitä odotellessa keskity kuitenkin tähän hetkeen - siihen, että olet nuori, olet äiti ja valmistumisjuhlien kynnyksellä. Elämäsi on raiteillaan ja mallillaan. Ja paljon kokemuksia ja uusia kohtaamisia ja hienoja tapahtumia edessäpäin :)

Kaikkea hyvää sinulle :)
 

Similar threads

L
Viestiä
2
Luettu
975
Aihe vapaa
Lapsen ravinto 6:sta 24:n kuukauden ikään.
L

Yhteistyössä