3-vee kaivaa vaippaa ja meillä haisee ku olis densu asunnossa!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja käsi haaroissa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Alkuperäinen kirjoittaja käsi vaipassa;24849169:
Ei auta body, sillä aukaisee nepit noin kahdessa sekunnissa. Samoin yökkärit aukeaa, selän takaa nepitettävät hän saa auki ja kaivaa jopa lahkeen kautta jos muualta ei onnistu.

ilmastointiteipillä ihoon kiinni :D? Anteeksi. Mutta rasittava vaihe kyllä! Menee ohi, lupaan sen! Voisko tyttöä lahjoa? SAat karkin, jos kädet ei haise aamulla :)?
 
Neuvolan kautta viime viikolla saatiin tehtyä virtsakoe, ei ollut tulehdusta. Neuvona tuli, että koittakaa vaan pestä kädet ja jaksaa. Paha haju tulee siitä kun pissa seisoo vaipassa, lämpimässä. Ei se ole enää steriiliä vaipassa vaikka rakossa onkin.
 
Tekstiä tulee taas ilman mitään tietoa. Meillä 3-vuotias, joka ei tunnista pissahätää. Varsinaista laiskuutta meiltä vanhemmilta! Aina aika ajoin pidetään ilman vaippaa pidempiä aikoja -seurauksella, että pissaa lattioille. Neuvolasta sanottiin, että ei ole vielä aihetta puuttua ja liittyy jotenkin hormonitoiminnan kehitykseen tjtn.
Mut kivaa, että sulla on tiukka näkemys. ;)

[QUOTE="höh";24849113]Vieroita se lapsi siitä vaipasta. Ei tuon ikäinen mitään vaippaa tarvitse vaan mukavuudenhaluinen ja laiska äiti, joka ei viitsi opettaa lasta kuivaksi.[/QUOTE]
 
Koska hänellä on atooppinen iho, niin lääkärin määräyksestä ei pestä päivittäin, iho kuivuisi täysin korpuksi. Joka päivä pestään kahdesti alapää, aamulla ja illalla, johan sekin ärtyy jos jatkuvasti pestään.
 
Alkuperäinen kirjoittaja käsi haaroissa;24849193:
Koska hänellä on atooppinen iho, niin lääkärin määräyksestä ei pestä päivittäin, iho kuivuisi täysin korpuksi. Joka päivä pestään kahdesti alapää, aamulla ja illalla, johan sekin ärtyy jos jatkuvasti pestään.
Ei taida lääkäri olla ihotautilääkäri, koska nykyisin atoopikoille nimittäin suositellaan päivittäistä suihkua.
 
No onpas hän haastava tapaus! Täytyy oikeen juonia :) Osaatko ommella, tai osaisiko joku tuttu? Jos tekisit sellaisen unihaalarin, jossa on potkuhousu-alaosa, silloin ei pääsisi lahkeenkaan kautta kaivamaan. Ja selkäpuolelle vetoketku. Vetoketjusta kannattaa poistaa se vedin, niin ei ainakaan helpolla saa availtua pukua itse. Ja jos hänellä on kova hinku saada pitää käsiä ikäänkuin "taskussa", niin ehkäpä hänelle kelpaisi joku tasku tyydyttämään tämän tarpeen.
 
En tiedä, meillä on kortisonivoiteet ja päivittäin pestään vain ne läikät joissa ihottumaa on ja rasvataan uudestaan, eli ranteet ja taipeet. Pestään vanhat rasvat pois ja levitetään uudet, mutta koko lasta ei suinkaan pestä eikä viedä suihkuun.
 
Kiitos kojootti! Toi tasku on aivan loistava ajatus! :D Ja terällinen yöpuku, kuinka en itse tajunnut... Ompelutin tuttavalla puvun joka aukeaa neppareilla takaa, mut tosiaan sen lapsi saa auki tai kaivaa lahkeesta.
 
Ymmärrän, että varmasti uuvuttaa! Pissan haju on tosi inhottava ja ottaa ainakin mulla herkästi nenään. Yäk. Lapsilla on anaalivaihe, voi liittyä siihenkin, tutkiiko muuten alapäätään valveilla ollessa? Tuli vielä mieleen, että olisiko kihomatoja? Jos lapsella rupeaa kutittamaan, kun menee nukkumaan ja yrittää sitten raapia.

Tuttavaperheen lapsi kiskoi aina kaikki vaatteet vaippaa myöten pois nukkumaan käydessä (ja jos laitettiin takaisin päälle, heräsi). Yöpuku laitettiin väärinpäin (siis napit/vetskari taakse) ja vaippa vielä oikeasti ilmastoiniteipillä kiinni! Auttoi ja pääsivät kierteestä eroon.

Tsemppiä!
 
Alkuperäinen kirjoittaja käsi haaroissa;24849214:
En tiedä, meillä on kortisonivoiteet ja päivittäin pestään vain ne läikät joissa ihottumaa on ja rasvataan uudestaan, eli ranteet ja taipeet. Pestään vanhat rasvat pois ja levitetään uudet, mutta koko lasta ei suinkaan pestä eikä viedä suihkuun.
Pesut, perusvoiteet ja atooppisen ihottuman muu perushoito :: Terveyskirjasto

"Sitä enemmän pesua, mitä enemmän ihottumaa

Kuivaa atooppista iho voi pestä tavalliseen tapaan. Ihon läpäisyesteen pääkomponentit, keramidit, liukenevat tuskin ollenkaan pelkään veteen, huonosti saippuaan. Pesun tarkoituksena on vähentää tulehdusta aiheuttavien bakteerien ja muiden mikrobien määrää ihossa. Sen takia ihoa pestään sitä useammin, mitä tulehtuneempi ja infektoituneempi se on.

Viimeaikaisissa pesusuosituksissa on menty veden välttämisestä toiseen äärimmäisyyteen, jossa kuiva iho kostutetaan maksimaalisesti 15–20 minuutin kylvyssä tai suihkussa. Kevyen kuivauksen jälkeen vesi sidotaan ihoon perus- tai kosteusvoiteen tai glyserolia sisältävän desinfektiohuuhteen avulla. Infektoitunut iho pestään kahdesti päivässä, muuten riittää kerta päivässä."
 
Lapsiparan henkisestä kehityksestä on turha olla huolissaan, selvitti 3-vuotisneuvolassa LENE (tai joku vastaava?)-testin puhtaasti ja neuvolan täti huokasi, että voi kun kaikki lapset olisivat näin reippaita. :) Luonteeltaan on sitkeä ja kekseliäs kaikessa mitä tekee. Ihan tavallinen ja normaali lapsi se on, joka on keksinyt "kivan" nukahtamistradition itselleen.
 
Pesemisestä neuvottelen lääkärin kanssa erikseen, en lähde sokeana tottelemaan mitään nettineuvoja, mutta kiitos nyt kuitenkin vinkistä. Ihottuma-alueet meilläkin pestään päivittäin mutta ei muuta ihoa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja käsi vaipassa;24849275:
Pesemisestä neuvottelen lääkärin kanssa erikseen, en lähde sokeana tottelemaan mitään nettineuvoja, mutta kiitos nyt kuitenkin vinkistä. Ihottuma-alueet meilläkin pestään päivittäin mutta ei muuta ihoa.
Toki kannattaa neuvotella, mutta kannattaa myös muistaa, että nämä "nettineuvot" ovat ihotautilääkäreiden suosituksia ja noudattavat enemmän yleistä nykyistä käsitystä kuin jonkun satunnaisen lääkärin mielipide, joka voi olla vanhentunut.
 
[QUOTE="vieras";24849320]Toki kannattaa neuvotella, mutta kannattaa myös muistaa, että nämä "nettineuvot" ovat ihotautilääkäreiden suosituksia ja noudattavat enemmän yleistä nykyistä käsitystä kuin jonkun satunnaisen lääkärin mielipide, joka voi olla vanhentunut.[/QUOTE]

Mun mielestä tää on jotenkin koomista, miten ajatellaan kaikkien atoopikkojen olevan samanlaisia ja jonkun suosituksen toimivan kaikille. Itse olen saanut "pahaa silmää" kun en pese atooppista lasta päivittäin, mutta meillä lapsen iho vaan pysyy parempana jos pestään vaan pari kertaa viikossa. Kun kokeiltiin päivittäistä pesua ja kunnon rasvaamista joka pesun jälkeen niin lapsi oli huomattaasti kuivempi kuin vähemmällä määrällä pesemistä. Ennen kuin kovin paljon huutelette totuuksia niin muistakaahan, että kaikki ovat yksilöitä ja kullekkin toimii vähän eri keinot.
 
[QUOTE="vieras";24849386]Ennen kuin kovin paljon huutelette totuuksia niin muistakaahan, että kaikki ovat yksilöitä ja kullekkin toimii vähän eri keinot.[/QUOTE]
Toki jokainen on yksilöllinen, mutta yleistä linjaa on hyvä silti kokeilla.
 

Yhteistyössä