3,5kk eikä kannata päätään

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Suvi
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

Suvi

Vieras
Tultiin juuri neuvolasta ja vauvani ei vieläkään kannata päätään. Voikohan kyseessä olla jotain vakavaa? Luin netistä, että päänkannattamattomuus voi olla merkki hitaasta motorisesta kehityksestä ja pahimmillaan kyse voi olla vaikka lievästä cp-vammasta. Pitäisiköhän vielä soittaa neuvolaan ja kysyä mitä päänkannattamattomuus tarkoittaa? Terveydenhoitaja kehoitti pitämään vauvaa vatsallaan, mutta meidän vauveli ei pidä siitä yhtään, alkaa vaan nokkia. Apua! Onko jonkun vauvalla ollut vastaavaa? Miten asian kanssa on edetty? Voiko vauvaa jotenkin harjoittaa muuten kuin vatsallaan pitämällä?
 
Oletteko tukeneet vauvan päätä paljon?

Meille sanoi fysioterapeutti että vastasyntyneenkään päätä ei tarvitse tukemalla tukea vaan pitää vain tuki niin lähellä että jos heilahtaa niin ei heilahda montaa senttiä.

Jos lapsen päätä tukee liikaa, ei hän opi sitä kannattelemaan.

Pidä vain vatsallaan vaikka muutama minuutti kerrallaan ja kasvojen kohtaan vaikka jotain pehmeää alle niin ei satu kun ""nokkii"":) Kyllä se siitä.

Kannattaa pysyä pois netistä kaikenmaailman cp-sivuilta! Itse pyörin siellä kanssa kun jouduttiin fysioterapeutille pojan ""yliojentamisen"" takia, jota ei sitten fyssan mukaan ollutkaan:)
 
Hei! Meillä myös 3,5kk, eikä kannattele päätään käsistä nostaessa, muuten kyllä! Motorisesti muuten kehittynyt hyvin... Normaalia on, että vauva alkaa kannattelemaan päätään 2-4kk, eli vielä hetki aikaa, että ollaan ""normaalikäyrillä"":) En sinuna vielä huolestuisi, vauvat vaan oppivat asioita eri tahdissa! Ja noi missä pitäisi vauvan osata mitäkin ovat vain suuntaa antavia juttuja, eikä niitä kannata niin tarkasti tuijottaa. Toki pään kannattelemattomuus voi olla ""oire"" jostain vammasta tms, mutta niihin liittyy muitakin oireita ja moisesta kannattaa huolestua vasta, kun vauva on selvästi kehityksestä jäljessä. Jos neuvolassa jotain oltaisiin epäilty, teidät olisi kyllä ohjattu tarkempiin tutkimuksiin. Nou hätä:)
 
Meillä myös kannatti huonosti sen ikäisenä ja syy oli yksinkertaisesti se että pidin pientä aika harvoin mahallaan. Ei tykänny yhtään siitä. Kun rupesin sitkeesti pitämään päivittäin masullaan niin ei menny kauan kun pää pysy hienosti ylhäällä....
 
Kiitti vastauksista. Olen jotenkin ihan paniikissa, että vauvani on liian ""veltto"". Ei ole vertailukohtaa, kun on ensimmäinen....Yritän nyt pitää joka päivä vähän masullaan, ehkäpä hän jäntevöityy. Pelottaa kamalasti, että vauvalla olisikin joku vamma. En edes ollut ajatellu, että jotain ""vakavaa"" voisi vielä tulla esiin, ennen kuin luin netistä motorisen kehityksen hitaudesta. Parasta kai vaan pysyä pois netistä ja luottaa siihen, että neuvolasta ohjataan sit eteenpäin jos on aihetta. Kamalaa vaan jos vauva ei jäntevöidy ja joudutaan johonkin neurologille. Ahdistaa.
 
Lopeta heti kaikkien palstojen turha lukeminen :)
Jos ei ahdistus iske muuten niin lukemalla varmasti. Noilta sivustoilta kannattaa hakea vertaistukea sitten JOS jotain löytyy, mutta muuten menettää kyllä yöunensa. Vauvat on tuossa iässä tosi yksilöllisiä ja neuvolassakin välillä tuntuu että etsitään vaan niitä ongelmakohtia.

Meidänkin vauva alkoi kannattelemaan päätään vasta 4 kk iässä. Olin tukenut niskaa ihan liikaa joten ei saanut riittävästi harjoitusta. Olisikohan mahavaivat vaivanneet vai mikä oli kun vauva ei halunnut yhtään olla mahallaan, kamala parku tuli heti. Jossain vaiheessa ihan viikossa tapahtui paljon kehitystä, joten eiköhän se pää sieltä nouse kun vähän malttaa odotella. Yksi neuvolan vinkki harjoittamiseen oli se että kun nosti vauvan selinmakuulta syliin, piti kääntää vauvaa vähän kyljelleen ensin joten oppi vähän tukemaan päätä tuossa asennossa.
 
Meiän esikoisella seurattiin päänkannattelua 1 kk:n ja 3 kk:n iässä.Ei muka kannattanu tarpeeks hyvin.Piti käyä oikeen fysioterapiassa.
Sit 4 kk lääkäris lääkäri totesi, että tämähän kannattaa hyvin päätään.Vähän nauratti...
 
Hei, meillä vauva 3kk eikä myöskään vielä kannatellut päätään. Neuvolassa sanottiin, että ei mitään syytä huoleen kun muuten kehittyy hyvin. Onko kenenkään vauva joutunut jatkotutkimuksiin? Mitä on todettu jos ei ole vielä 4kk iässäkään kannatellut päätään?
 

Similar threads

Yhteistyössä