20 euroa viiden päivän ruokiin. Mitä ostaisit?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja MoneyEx
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

MoneyEx

Vieras
Kaapissa on jauhoja, sokeria, suolaa, mausteita, tonnikalaa, ananasta, riisiä, sipulia, erilaisia puurohiutaleita, tomaattimurskaa. Pakkasessa marjoja, leipää, broileria ja kalapuikkoja. Jääkaapissa rypsiöljyä, kananmunia, porkkanoita, muutama jogurtti, juustoa, leikkelettä, voimariinia, liemikuutioita.
Aamupalaksi puuroa ja kiisseliä, riisipuuroa (pitää ostaa maitoa), leipää, jogurttia.

Ruoaksi makaronilaatikkoa (pitää ostaa makaronit), nakkisoppaa (tähän pitää ostaa nakit, perunat, sekavihannekset), tonnikalarisottoa (tähän pitää ostaa he-ma-pa). Sitten aattelin tehdä pizzaa ja perumuusia & kalapuikkoja.

Mitäs vielä saisin? Voisin leipoa marjapiirakkaa (tähän voisin ostaa kermaviiliä/viiliä) ja ehkä sämpylöitä. Hedelmiä olis kiva saada ja herkkujakin, mutta ei taida riittää raha. Vai riittääkö??
 
Makaronia tietenkin, ja s-kaupoissa on halpa se iiiiiiiso lihapulla paketti, xtran, n3e ja siinä on varmaan 60lihapullaa.=) Hernekeittoo ja siinä se, pakasteranskalaisetkaan ei oo kalliita, esim ES :D aikamoinen lista sulla ihan ihmeellisiäkin, miksi :D?
 
[QUOTE="Pia";30260467]Broilerista tee joku vuoka, riisillä tai perunalla
Kasvissosekeitto on myös edullinen valmistaa
Munakasta[/QUOTE]

erittäin hyviä ideoita. Kasvissosekeittoa en edes ajatellut! Kinkkumunakas olisikin hyvää.
 
[QUOTE="...";30260455]Makaronia tietenkin, ja s-kaupoissa on halpa se iiiiiiiso lihapulla paketti, xtran, n3e ja siinä on varmaan 60lihapullaa.=) Hernekeittoo ja siinä se, pakasteranskalaisetkaan ei oo kalliita, esim ES :D aikamoinen lista sulla ihan ihmeellisiäkin, miksi :D?[/QUOTE]

mitkä mun listalta oli ihmeellisiä?
 
Nyt on kotimaiset omput parhaimmillaan, saisitteko niitä jostain?

Keittoa varten ostaisin perunoita, porkkanoita ja lanttua, tuoreita siis. Ja kun ottaa vähän reilummin, niin lantusta ja porkkanasta saa vielä raastetta.
 
Pizza pois, sen tekeminen on kallista ja ja se on epäterveellistä. Vaihda pizza Pirkan pakastepinaattikeittoon, siihen kananmunia keität... onpas hyvää ja halpaa. Hyvää ja edullista on myös Saarioisten maksalaatikko. Tai laita perunasuikaleita uuniin, mukaan paistettu sipuli, jauhelihaa, kinkkua tai kalaa, sekä munamaito tai lihaliemi + suola + pippuri. Hyvä, terveellinen ja kohtuullisen edullinen suhteessa määrään. Lättyaineet sinulta löytyikin, tai pannukakun.
 
Kaali on nyt halpaa. Miten ois kaalilaatikko? Riisiä, kaalia, jauhelihaa ja mausteita.

Omenoita saa, ainakin meiltä päin, joka rintamamiestalon pihan portilta hakea valmiiksi kerätyistä koreista , joten ehkä reissu vanhalle omakotitaloalueelle voisi kannattaa. :)

Samoin tatteja on metsät pullollaan. Tatit on helppo tunnistaa eikä mikään tatti ole myrkyllinen, joten siinä mielessä turvallista ja hyvää ruokaa. (sappitatti maistuu pahalle, ja se on ainut "huono tatti")
 
Osta jatkossa litran jogurttipurkkeja, kun sinulla on marjoja, huomattavasti paljon halvempi kuin pikkupurkit.
Herkkua saat kun teet hedelmäsalaattia, ananaksen sekaan pilkot omenan, appelsiinin ja ehkä banaanin.
 
Olis aika oleellista myös kertoa se montako syöjää on, monta kertaa näis alootuksis unohdetaan se.

Noilla jo olemas olevilla ruokatarvikkeilla syö jo aika hyvin. Ehkä ostaasin kaalia ja jauhelihaa ja tekisin kaalilaatikon, siitä syö usiemman kerran. Pizzan jättääsin pois koska niihin tarvikkeisiin menee yllättävän paljo rahaa.
 
Miten pizza olisi kallista? Pohjaan jauhot, öljyä, vettä, leivinjauhetta. Päälle tom.murska, sipulia, tonnikalaa, kinkkua, ananasta, juustoa. Kaikki aineet löytyy kaapista.
 
No varmaan noista sun kaapeissa olevista jutuistakin jo sais ne viikon ruuat. Siihen kun vielä lisätään nuo mitä olet jo päättänyt ostaa/tehdä, niin eiköhän noilla viikon pärjää vallan mainiosti. Ihme kysymys taas.
 
Olis aika oleellista myös kertoa se montako syöjää on, monta kertaa näis alootuksis unohdetaan se.

Noilla jo olemas olevilla ruokatarvikkeilla syö jo aika hyvin. Ehkä ostaasin kaalia ja jauhelihaa ja tekisin kaalilaatikon, siitä syö usiemman kerran. Pizzan jättääsin pois koska niihin tarvikkeisiin menee yllättävän paljo rahaa.

Tuo henkilömäärä tuli itsellekin mieleen kun oli näitä pakastepinaattikeitto,maksalaatikkoa ja hernekeitto vinkkejä.No ei edullisia jos vaikka neljälle ostaa.Pinaattikeittoa on helppo tehdä myös ihan itse ja samoin hernekeittoa.Jotenkin hassua että halvaksi ruoaksi mielletään einesruoka!
 
Kyseessä neljä suuriruokaista henkilöä.

No siltiki noilla teidän kaapis olevilla aineksilla pärjää jo aika hyvin. Ja jos kyllä tiukan paikan tullen voi ainaki aikuuset vähä syödä kevyemmin. Voi tehdä leipää itte ja syödä sitä jos jää viä nälkä. Tuore leipä on hyvää ihan pelkästään margariininki kans.

Vaikka kuinka olis suuriruokaasta porukkaa niin kyllä normaalivuokaan tehty makaroonilaatikko pitääs riittää yhden syömiskerran lisäksi edes sen verran, että siitä syö edes osa porukasta uudestaan. Sama juttu kaalilaatikon kans. Tai tekee ison kattilan jotaki keittoa.
 

Yhteistyössä