2-vuotiaan ripuli

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja uusavuton
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
U

uusavuton

Vieras
Lapsellani on ripuli ja hän ei suostu syömään mitään. Juominen on myös vaikeaa, ainoastaan maitoa suostuu juomaan. Mutta maitohan ei taida olla järin hyvä vaihtoehto ripulipotilaalle. Mitä antaisin/yrittäisin edes antaa?
 
Kokeilkaa Floridralia, se on semmosta vähän uuden tyyppistä ripulijuomaa joka maistuu ihan hyvältä. Mehu voi pahentaa ja pitkittää oireita, koska mehun sokerit ruokkii ripulibakteeria.

Mustikkasoppa vois olla hyvä. Se kovettaa nopeasti mahaa ja on yleensä lapsille mieleen. Pillillä juominenhan on aina pop.

Suolatikkuja suosittelivat terveyskeskukselta, jotta lapsella olisi jano ja joisi enemmän.

Gefiluksen Ananasporkkanamehu on meidän sällin mielijuomaa. Siinä on niitä tarpeellisia maitohappobakteereita ja kalsiumiakin.
 
Kiitos.
Mehua poika ei oikein suostu juomaan, vaikka normaalisti kyllä on ihan innoissaan, jos saa mehua. Vesi menee jotenkuten ja maitoa menis varmaan vaikka litra yhdellä kerralla. Mustikkasoppaa yritin huonolla menestyksellä. Oli sellainen "pillimehu" se mustikkasoppapurkki. Pitää mennä tutkimaan löytyykö kaapista mitään suolatikkuja tms.
Ja apteekkiin pitää tehdä reissu tuota Floridralia hakemaan.
 

Yhteistyössä