1v ei sano vielä yhtään sanaa!!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja sanaton
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
S

sanaton

Vieras
Oisko puhe jäänyt kävelemisen jalkoihin, kun alle 11kk oppi kävelemään..?? Ei sano yhtään oikeaa sanaa; koiran haukkumista kyllä matkii, ruokaillessa "namnam" jne... Muttei varsinaisia sanoja. Joskus vahingossa jotain sanoilta kuulostavia... Eikö ensisanat tule yleensä 1-vuotiaana??
 
Kerkeää vielä, meillä tuo kuopus ei sanonut tasan 1vuotiaana kuin äiti.
Nyt on 1v3kk niin tulee tuon lisäksi pappa (tuon oppi siinä 1v aikoihin myös ), auto, hauhau, kukka, pupu.
Eli ei mitenkään paljon sanoja =) Ei mitään hätää varmastikaan ole.
 
Höpsis, ei hätää vielä. Yksilöllisiä juttuja. TIedän lapsen, joka ei puhunut mitään ennen kuin täytti 5v. Nyt on 15 vuotias normaali lapsi. Aivan yhtä hyvä koulussa kuin luokkakaverinsakin. Meillä on kylläkin osattu sanoa sanoja siinä vuoden iän korvilla, aikaisemminkin, vaikka molemmat ovat lähteneet kävelemään ysikuisina. Anyway, ei sulla oikeasti ole mitään hätää!!
 
Meillä esikoinen ei puhunu mitään, ei edes tapaillu sanoja, ennen kuin tasan 2-vuotiaana alkoi puhumaan sujuvasti.
Nuorimmainen tapaili sanoja kyllä, mutta ilmeisesti iso kitarisa aiheutti hengityongelmia, koska korvien putkituksen ja risan poiston jälkeen alkoi puhua viikossa (tasan 2v myös) aivan täysin. Keskimmäinen puhuikin sujuvasti jo 1,5 vuotiaana.
 
Meillä tyttö täyttää parin vikon päästä 2 vuotta ja sanoo kyl sanoja,mut aika harvassa on ne sanat mitkä se sanoo oikein tai kokonaan. Sanoo useista sanoista vaan alun,lopun tai vähän sinnepäin =) Sama ikäinen serkkunsa puhuu jo nin hyvin ja monia lauseita. Eiköhän se oo ihan yksilöllistä.
 
Meillä myös lähti kävelemään 11kk:n ikäisenä. Nyt ollessa 1v10kk ei tule vieläkään selviä sanoja. Sellasta höpötystä ja ymmärtää kummiskin puhetta hyvin. Kauhee meno ollut päällä siitä asti, kun kävelemään lähti. Ei ilmeisesti kerkee puhua :D
 
Kun äitini oli pph, meillä oli hoidossa 5-vuotias tyttö joka kehitykseltään muuten ''normaali'' mutta puhetta ei tullut. Räpätätisiskoni sai tämänkin mykän puhumaan ja nykyään tyttö on ihan normi lukio-opiskelija. Ehkä sun vauva on viisas eikä sano mitään ennen kuin on mitään viisasta sanottavaa :) Mutta siis älä huoli, jos kuitenkin jotain ääniä päästelee ja puhetta ymmärtää niin kyllä se sanainen arkku sieltä joskus aukeaa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja sanaton:
Oisko puhe jäänyt kävelemisen jalkoihin, kun alle 11kk oppi kävelemään..?? Ei sano yhtään oikeaa sanaa; koiran haukkumista kyllä matkii, ruokaillessa "namnam" jne... Muttei varsinaisia sanoja. Joskus vahingossa jotain sanoilta kuulostavia... Eikö ensisanat tule yleensä 1-vuotiaana??

Meillä tyttö hapuilee sanaa äiti ja on jo yli vuoden. Kävelee kans hyvin.

Puheen kehitys on niin yksilöllistä. Ei kannata hätäillä.
 

Yhteistyössä