1kk ja valvoo yöllä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Äiskä-75
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti

Äiskä-75

Uusi jäsen
14.03.2006
29
0
1
Heippa! Meillä poika 5 viikkoa vanha. Mietin tässä millasia rytmejä samanikäisillä muilla vauvoilla on? Meillä on kiltti poika joka jaksaa valvoa muutaman tunnin ja sit nukkuu kolmisen tuntia. Yöllä syö 4- 4,5h välein mutta ongelmana on kun yöllä syö haluaisi jäädä seurusteleen , katselee suurilla silmillään ja kohottelee päätään ja juttelee. Jos laittaa sänkyyn huutaa ja en voi kovin kauaa huudattaa ettei esikoinen ( 3v 9kk ) herää. Mies sitten usein valvonut pojan kanssa, katselee tv:tä ja poika on sylissä. Mietin miten tuosta tavasta pääsisi eroon ,saattaa juuri ekan syötön jlk joka yleensä 00.30- 1 jälkeen valvoa parikin tuntia. vanhemmat alkaa vaan väsyä kun esikoinen herää jo 7-8 ylös. Tuon ikäistä ei viitsisi kamalasti huudataa se kun ei vielä tajua miksi. Neuvoja siis vai tuleeko se rytmi ajan kanssa ja tuo yökukkuminen jää pois? Esikoisesta muistan vaan sen että ekat 3kk huusi koliikkia.
 
Meillä pojalla oli muutaman viikon ikäisenä yösyötön jälkeistä "seurustelemaan" meininkiä (katseli silmiin yms.). Aika nopeasti saatiin se loppumaan, kun oltiin vauva sylissä pimeässä huoneessa. Katsekontaktia ja kaikenlaista muuta "virikkeellisyyttä" välteltiin. Saattoi vähän kitistäkin siinä sylissä mutta ei ollut hätä. Kun poika oli rauhallinen, yritettiin aina laskea sänkyyynsä. Jos alkoi itkemään, nostettiin takaisin syliin. Aika pian (noin muutamassa vuorokaudessa) poika alkoi huomaamaan paremmin, että yöllä nukutaan. Ekoina öinä kyllä saattoi mennä enimmillään tuntikin pojan nukkumaan saamiseen mutta tosi pian alkoi nukahtamaan käytännössä heti yösyötön jälkeen.

Ehkä esim. tv:n päälläolo (äänet, valot, välähdykset...) tuo virikkeellisyyttä. Vauvoilla kestää jonkun aikaa päivä/yörytmin erottuminen. Omalla toiminnalla sitä voi vahvistaa tekemällä selvän eron päivän ja yön välille. Päivisin toimintaa ja ympäristön virikkeellisyyttä ja iltaisin ja öisin hämärää ja ei virikkeitä =)
 
ei tuonikäisillä oo mitään kunnollista rytmiä vielä, vauva nukkuu kun väsyttää ja seurustelee kun tahtoo. Eikä paljon muusta vielä syömisen lisäksi ymmärrä. Jos jonkinmoinen rytmi tuleekin (niinkun nyt, syö ja tahtoo seurustella) niin se muuttuu ihan varmasti eikä jää pysyväksi. Eikä missään nimessä pidäkään huudattaa siksi ettei toista väsytä o_O

Meillä on helppoa siksi kun on esikoinen, mennään just vauvan tahdilla. Sitä varten mä oon nyt lomalla ;D meillä kanssa aluksi vauva heräsi aina aamuyöstä seurustelemaan, silloin me noustiin kummatkin hänen seuraksi. Ei se vauva kauaa jaksanu ylhäällä olla :) ja nykyään jos vauva herää aamuyöstä niin mies menee katsomaan samalla tavalla kuin teilläkin niin vauva sylissä töllöä.

Asiaa tietenkin vaikeuttaa se jos on muitakin lapsia. Mutta näin meillä kuitenkin :)

Niin ja nyt en edes muista milloin olisi halunnut seurustella aamuöisin.

terv. oikukas ja vauva 2kk 1pv

muoks: ei oo tainnu muuten kertaakaan mies nousta aamuyöstä nyt kun meni isyysloman jälkeen takaisin töihin (koska olisinhan mä noussut jos miehellä olis työpäivä ollut) joten vauvan yöseurustelu loppui alle 6vk ikäisenä. Ja ihan ilman mitään rytmittelyjä. Muistelisin jostain lukeneeni että vauva tosiaan oppii päivän ja yön eron mutta ei ensimmäisten kuukausien aikana.
 
Meillä vaippa ja syöttö tehdään mahd. pimeässa ja ilman pulinoita. Laitan tytön heti sänkyyn kun on syönyt, pidän kättä hetken pään päällä ja tuttia suuhun. On yrittänyt valvoakin mutta en ala seurustelemaan yöllä. Illalla kannattaa yrittää valvottaa ja keksia jotain virikkeellistä touhua . Itse en lähtisi tuohon tv:n katseluun, ei varmasti heti rauhoitu kun saa katsella liikkuvaa värikästä kuvaa. Mutta kukin omalla tyylillään =)
 

Yhteistyössä