16kk rytmi

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Help
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

Help

Vieras
Nyt tarttis äiti vähän muiden 16kk ikästen rytmejä :)

Poika valvoo aamulla 5h ennen päikkäreitä,nukahtaa päikkäreille hienosti ja nukkuu yleensä 2h,sen jälkeen laitan yöunille kun on ollut 6h hereillä,mutta nukahtaminen yöunille ei olekkaan niin helppoa kuin päiväunille ja nukahtaminen venähtää ja alkuyön poika nukkuu levottomasti.Vähän aikaa sitten tuo rytmi toimi,mutta nyt mietityttää laitanko poikaa turhan aikaisin yöunille,olisiko vuorokautinen unimäärä vähentynyt? Päikkäreille mentäessä kun kysyn meneekö poika nukkumaan,niin sinne kipittää itse sängyn viereen,yöunille kun pitäisi mennä niin poika haluaisi vain leikkiä.Tuskin tuo nyt illalla yliväsynytkään on,vuorokautinen unimäärä on jo kauan ollut 13h,2h päikkärit+11h yöunta.Ja olen yrittänyt aikaistaa yöunillemenoa,mutta ei onnistu ei,eli tuskin on yliväsymyksestä kyse.Mietityttää vaan riittääkö tämänikäiselle sitten jo alle 13h unta vuorokaudessa,jos antaisin valvoa illalla kauemmin.
 
Meillä tyttö kohta 15 kk ja nukkuu seuraavasti: yöuni noin klo 21-6 (9 h) ja päikkärit klo 12-15 välillä (2-3 h). Eli aika samanlainen on unimäärä meilläkin.

Meillä on nyt taas ollut helpompaa tuo yöunille nukahtaminen, mutta yöt ja etenkin alkuyö on ollut levotonta jo reilun viikon ajan. Luin juuri jostain että 14-15 kk olisi ns. toinen eroahdistusikä, joten levoton uni ja vaikea nukahtaminen voisi johtua siitäkin, ettei halua erota äidistä ön ajaksi?
 

Yhteistyössä