10 kk

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja automatka
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

automatka

Vieras
Meillä olisi tarve matkustaa noin 500 km 10 kk ikäisen kanssa - onko kellään kokemusta? Samanmoinen matka on tehty 2 kk iässä, silloinkin oli aika pätkittäistä matkantekoa. Nyt päiväunetkin ovat lyhyemmät, max. 1,5 h kerrallaan. Vinkkejä ja kokemuksia kaivataan!
 
Nukkuuko teillä vauva hyvin autossa? Lähtekää päikkäriaikaan ja sitten pysähdytte jossain, kun lapsi herää, syötte ym. Sitten kun toiset päikkärit lähestyy niin matkaan uudestaan. Tai sitten ajakaa yöllä niin vauva nukkuu koko matkan.
 
mä tein 10kk kahdestaan vauvan kanssa 350km matkan. Lähdettiin aamusta liikkeelle siten että syötiin pysähdyttiin syömään aika alkumatkasta ja sitten nukkui 1,5h, heräämisen jälkeen jaksoin olla paikallana autossa 30min, sitten vielä pysäys ja loppumatka meni enemmän tai vähemmän sirkustellessa mutta ei ollu enää pitkältä. Teillä tosin pidempi matka.
 
Me ajeltiin just joulun tienoilla n. 550 km suuntaansa 10kk pojan kans, ja hyvin sujui. Lähdettiin aamulla vähän ennen ekoja päikkäreitä matkaan. Annoin maitoa pullosta autossa, ja vähän ajan päästä poika simahti ja nukkui n. 1,5 h. Sen jälkeen vähän katseltiin leluja ja syötiin naksu, ja kohta jo pysähdyttiinkin lounasta varten. Eka tauko oli n. 45 min.

Jaksoi leikkiä autossa istuimessaan sen jälkeen vajaan tunnin, sit annoin taas maitoa ja poika simahti. Unet vähän reilun tunnin. Taas hieman leikkiä ja naksuja ja toinen pysähdys. Välipalaa ja leikkimistä ja vielä takas autoon viimeistä lyhyttä pätkää varten.

Meillä meni reissuun muistaakseni n. 7 tuntia mennessä ja vähän enemmän paluussa, kun tehtiin yksi ylimääräinen kakkavaipan tyhjennys- pysähdys. =)

Kannattaa ottaa suosikkileluja vaikka pois leikeistä vähän ennen matkaa, jotta ne jaksaa autossa taas kiinnostaa kauemmin. Maissinaksut auttoi kitinään, kun ei olis enää jaksanut odottaa ruokaa, ja äiti lauleskeli lisäksi. =)

Varatkaa vaan koko päivä aikaa, ja ajelkaa rauhassa. Pysähdyksiä voi tulla enemmänkin, jos vaavia ei huvita istua istuimessaan, mutta kyllä sitä perille ennättää vähän myöhemminkin. Hyvää matkaa!
 

Yhteistyössä