Olikos se niin, että 1-vuotiaalle voi jo antaa hunajaa? Ainakin parivuotiaasta on meillä syöty hunajaa - jos ei nyt ihan päivittäin niin ainakin useita kertoja viikossa. Auttaa myös aikuiselle yskään. Ja sopii ennaltaehkäisyyn! Kannattaa aloittaa ihan teelusikan kärjellisellä ja siitä sitten lisätä, kun maku tulee tutuksi. Puoli teelusikallista on meillä nykyisin annos, lapsi 4,5 vuotias.
"Hunaja on kuumentamatonta elävää ravintoa, joten siinä saattaa esiintyä Clostridium botulinum -bakteerin itiöitä. Näitä itiöitä tavataan suhteellisen yleisesti esimerkiksi maaperässä ja pölyssä. Imeväisikäisillä lapsilla ruoansulatuskanavaan päässeet itiöt voivat aiheuttaa sairastumisen, koska ruoansulatuskanavan ja suoliston normaalifloora ei ole vielä kehittynyt. Hunajaa ei tämän vuoksi suositella alle 1-vuotiaille lapsille.
Yli vuoden ikäisille lapsille ja aikuisille Clostridium botulinum -bakteerin itiöt ovat vaarattomia ja he voivat käyttää hunajaa makeutusaineena päivittäin. Myös odottava tai imettävä äiti voi huoletta käyttää hunajaa, sillä mahdolliset itiöt eivät kulkeudu äidin tai äidinmaidon kautta lapseen."
Kävin sitten Wikistä tuon yllä olevan kopioimassa....