1.5kk vauva nukkuu päivällä vain 1h pari kertaa ja 5 minuutin pätkiä lisäksi!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "huoh"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

"huoh"

Vieras
iihan mahdottomaksi mennyt... yöunet nukkuu n. 20-07 ja sen lisäksi pari kertaa päivässä 1h vaunuissa. Lisäksi torkahtelee 5 min pätkiä sylissä. Autolla jos ollaan liikkeellä niin nukkuu kaikki matkat.

Kiva vaan kun mitään en saa tehtyä ja isommille ei liikene aikaa kun vauva ei nuku, ja hereillä ollessaan viihtyy vain pieniä hetkiä sitterissä tai lattialla. Kantoliinoja en jaksa alkaa viritellä, ei ole mun juttu.
 
No ilmeisesti sitten vauvan kantaminen muuten on sun juttu. :D Kantoliina/reppu olis vaan niin kätevämpi kun vauva nukkuis siinä ja sulla olis kädet vapaana. Kokemusta on, itsekin alussa karsastin kantoliinoja.
 
Vauvat on erilaisia, ja nukkuuhan tuo yöt hyvin. Jos oma vauvasi on sellainen lyhyitä päiväunia nukkuva, niin ehkä sinun kannattaa enemmin sopeutua siihen eikä yrittää noin pientä sopeuttaa toisenlaiseen rytmiin?
 
Onpa huolet.. vauva vielä kuitenkin pieni ja hakee rytmiään. Meilläkin on kuopus ollut ikänsä huono nukkuja ja edelleen vaikka ikää on 8kk. Yöllä nukkuu tosi levottomasti n. 10,5h ja päivällä päikkyjä 20min+45min+20min. Eipä jää aikaa mihinkään. Tarkoitus olis aloittaa unikoulu syksyllä, kun unen tarve olisi selvästi enemmän kuin tuo.
 
Meillä oli tuollainen ku teillä. Jos et suostu hommaa esim. manducaa, jonka saa 30 sekunnissa päälle vauva mukana, niin sit saat tyytyä siihen, että arki on hankalampaa, koska sun kädet on sidotut. Manduca on äidin hands free. Aika kätevä sanoisinko. En mäkään välittäny liinoista, mut manduca oli se juttu
 
Meillä vauva 3kk ja nukkuu yön 22-08 (syö kerran) ja sit koitan torkutella vielä n.10 asti... Päivällä juurikin parit tommoset 30min pätkät ehkä, ja vaunuissa ja autossa nukkuu jos johonkin mennään.
En vaan osaa nukuttaa sitä et nukkuis enemmän. :(
 
[QUOTE="mhm";24084626]No ilmeisesti sitten vauvan kantaminen muuten on sun juttu. :D Kantoliina/reppu olis vaan niin kätevämpi kun vauva nukkuis siinä ja sulla olis kädet vapaana. Kokemusta on, itsekin alussa karsastin kantoliinoja.[/QUOTE]

Minä olisin kantoliinailija mutta vauva on toistaiseksi erittäin eri mieltä. Sinnikkäästi yritellään, kasvaisi vain niin voisin kokeilla muutakin.
 
No niin...Kuvittelepa, että sulla ois siinä toinenkin vauva...Olen itsekin ihan kypsynyt, kun tuplat 3kk EI NUKU päivisin kuin noita n.30 min unia ja nekin eri aikaan eli koko ajan on joku kukkumassa ja kitisemässä ja pahimmillaan yhtä aikaa. Yöunillekin taintuvat vasta joskus klo 24....Rakastan lapsiani yli kaiken, mut joskus kieltämättä mietin, et tää ois ku lasten leikkiä jos hyssyteltäviä, viihdytettäviä ja kannettavia vauvoja ois vaan se 1...
 

Yhteistyössä