1,5 ja 3v lähtevät etelään, mitä ottaisit mukaan?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja zxc
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Z

zxc

Vieras
Ettei vahingossa jäisi mitään...
Mennään Kroatiaan, katsoin säätä ja siell on 35-36 astetta päivällä ja 20-22 yöllä, listalla oli mm. pitkät housut ja paidat, mutta ne vissiin jää kotiin:)
Laittakaa pliis omat listat niin vertailen ne omiini,kiitos!
 
sama kohta edessä, tosin lapsilla ikää 2 ja 4v.. lähdetään kos:lle elokuun 31.pv
suosittelen ottamaan ainakin rattaat, aurinko rasvaa. paljon vaatteita. Jotkut pitkähihaset ohuet vaatteet myös mukaan!
 
Me lähdetään ensikuussa 2,5 v taaperon kanssa Kyprokselle.
Mukaan otetaan lapselle:

-Uikkarit, kellukerengas, aurinkorasvaa, kortisonivoidetta ja etonoa.
-T-paitoja, mekkoja, shortseja, yksi takki ja pitkät pöksyt. (sadepäivien varalle. )
-Pari kirjaa, lelua ja kannettava dvd-soitin lennolle.
-Lääkkeet. Burana ja lapsen reseptilääkkeet(infektioastma joten astmalääkkeet)
-Maitohappobakteerit, vitamiinit

nää ainakin. en tiiä jäikö jotain oleellista pois listalta. :)
 
Juomapullot , aurinkosuojavaatteet kovilla helteinä ne tuntuu viileämiltä kuin tavis vaatteet.
Lierihattu tai sitten lippalakki jossa on niskasuojus.
Pitkähaiset illaksi tai jos sattuu vaikka polttamaan itsensä .
kengät tai sandaalit joissa voi kävellä rannalla ja uida ne jalassa .
 
[QUOTE="mievaan";26648674]sama kohta edessä, tosin lapsilla ikää 2 ja 4v.. lähdetään kos:lle elokuun 31.pv
suosittelen ottamaan ainakin rattaat, aurinko rasvaa. paljon vaatteita. Jotkut pitkähihaset ohuet vaatteet myös mukaan![/QUOTE]

Toivottavasti siä on parempi ranta kuin mitä vähän matkan päässä Bitezilla mainostivat sen olevan. Bitezin ranta oli hanurista ja kuulemma kosilla vaan vähä parempi :/
 
Katotaas mitä keksin. Laittelen tähän nyt ihan vaan mit mieleen tulee:
Vaipat -ainakin ekas pariks päiväksi jos paikan päältä saa sit lisää. Aurinkosuojahatut/lippikset, auronkolasit -jos ovat tottuneet käyttämään. Omat täytettävät juomapullot, kortisonivoidetta -mahdollisiin kutiseviin ötökänpuremiin, uima-asut, aurinkorasva, kosteusvoide, pesuaineet, ja kyllä minä ainakin ottaisin myös pitkähihaista -illalla ilma voi tuntua kuuman päivän jälkeen viileältä. Unilelut, tekemistä lentokoneeseen, keveät kengät ja kunnon kävelykengät, ostatko esim. hiekkalelut sieltä? Mahdolliset lääkkeet, jokusen laastarin ja pienen pullon desinfiointiainetta, kynsisakset. Sit tietty paidat, hoisut, yöpuvut, sukat, hammasharjat.. Tässä nyt mitä mieleen tuli :)
 
Aurinkorasvat ottaisin Suomesta, laatuun voi luottaa. Ja vaippoja ekan päivän tarpeiksi.

Kaiken muun saa varmasti paikan päältä. Apteekkitavarat, pesuaineet, yms.

Pitkähihaisia ja -lahkeisia en ottaisi, niissähän paistuu.
 

Yhteistyössä