V
vierailija
Vieras
Kuolleet | Dna:n rakenteen keksinyt tutkija James Watson on kuollut 97-vuotiaana
Lääketieteen Nobelilla palkittu molekyylibiologi tahrasi maineensa rasistisilla mielipiteillään.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
"Cold Spring Harbor Laboratory vei ikääntyneeltä tutkijalta professorin ja kanslerin arvonimet."![]()
Kuolleet | Dna:n rakenteen keksinyt tutkija James Watson on kuollut 97-vuotiaana
Lääketieteen Nobelilla palkittu molekyylibiologi tahrasi maineensa rasistisilla mielipiteillään.www.hs.fi
Onko se kiellettyä?Ap mikä oli tekosyysi tehdä samanlainen avaus tänään jo aiemmin perustetusta ketjusta?
DNA:n rakenteen keksijä on kuollut – James Watson menetti maineensa kun hän sanoi ääneen tutkimustensa tulokset älyn jakautumisesta maapallolla
Yhdysvaltalainen tiedemies James Watson on kuollut 97-vuotiaana, kertoo Britannian yleisradio BBC. Watsonille myönnettiin Nobelin lääketieteen palkinto hänen osallisuudestaan DNA:n kaksoiskierre-rakenteen löytämiseen. Kyseessä on yksi 1900-luvun tieteen suurimpia läpimurtoja. – Olemme...keskustelu.kaksplus.fi
Ei sinun mielipiteitä kukaan ota vakavissaan. Olethan tuominnut minutkin alimpaan kastiin. Olen tyhmä, kamelikuskin vaimo, juoppo, peukun käyttäjä. Suurinta osaa herjoistasi en ole lukenut tai huomannut. Vihervassari, läski, ikäloppu vanhus. Erakko.Kyllä asiassa jotain perää täytyy olla, koska Aasiassa luodaan uutta tietotekniikkaa mutta Afrikassa ei.
Hienoa että myönnät ongelmasi.Olen tyhmä, kamelikuskin vaimo, juoppo, peukun käyttäjä, Vihervassari, läski, ikäloppu vanhus. Erakko.
Olisin persu jos en olisi vajakki.
Ei haukku haavaa teet. Haukut palstalla muitakin kirjoittajia. Pilkkasi osuu moneen muuhunkin. Sinulle kauniit käytöstavat ovat asia, joille et anna mitään arvoa. Rippukoulua tuskin olet käynyt. Jos kävit, vain sen takia et sait viinihuikan ehtoollisella.Hienoa että myönnät ongelmasi.
kerrankinHienoa että myönnät ongelmasi.
Onhan se typerää ja täysin turhaa. Aattelitko keksiä pallonkin uudestaan?Onko se kiellettyä?
Ap:lla on ollut poikkeuksellinen palstapäivä. Hän ei ole linkittänyt Suomen Uutisia ja Sannaa herjaavia viinipullo- ja viinilasikuvakkeita. Pulloja ja viinilaseja on hänen pöytä täynnä tietokoneensa ympärillä tyhjiksi juotuina.Onhan se typerää ja täysin turhaa. Aattelitko keksiä pallonkin uudestaan?
Täällä on jollekin/joillekin ylivoimaisen vaikeaa keskustella otsikoiden aiheista. Enimmäkseen täällä on nykyisin pelkkää ilkeämielistä trollausta muista kirjoittajista.Ap:lla on ollut poikkeuksellinen palstapäivä. Hän ei ole linkittänyt Suomen Uutisia ja Sannaa herjaavia viinipullo- ja viinilasikuvakkeita. Pulloja ja viinilaseja on hänen pöytä täynnä tietokoneensa ympärillä tyhjiksi juotuina.
Kotieläimet (joihin lasketaan myös äreä puoliso) ovat jääneet huolenpitoa vaille, ja naapurin erakko potee yksinäisyyttään, koska tämä mammapalsta vie Rummon kaiken ajan.
Kyllä asiassa jotain perää täytyy olla, koska Aasiassa luodaan uutta tietotekniikkaa mutta Afrikassa ei.
Onhan noita tehty, vaikka ei noin kattavasti. Nykysin koetaan kovin sopimattomaksi tehdä tutkimuksia, jotka todentavat älykkyyseroja.Tuohan olisi helppoa selvittää (ja varmasti on selvitettykin). Otetaan jokaisesta Sarahan eteläpuolen maasta vaikka 5000 henkilöä/maa, sekä kaupunkilaisia että maalla asuvia, ja näytetään muutamia kertoja "jatka kuviota" -tehtäviä, jotta pääsevät ensin jyvälle. Ja sit varsinainen testi.
....sen takia pieni treeni ensin, koska Mensan testeissä pärjää myös sitä paremmin, mitä enemmän tietää kuvionjatkamissääntöjä, koska noitaKIN voi harjoitella. Ei me länskäritkään niitä joka päivä eikä vuosi tankata, mutta olemme harjaantuneet silti varmasti enemmän kuin afrikkalaiset.
Ja sit vaan vertaamaan useamman länsimaan kansalaisten tuloksiin, vaikka 5000 hlöä/maa.
Olen joskus syyttänyt kuumaa ilmanalaa siitä, että Saharan eteläpuolen ihmiset ei jaksa käyttää aivojaan. Eivät tutki, kehitä mitään. Itselläni aivot ja aloitekyky sulaa helteellä.Onhan noita tehty, vaikka ei noin kattavasti. Nykysin koetaan kovin sopimattomaksi tehdä tutkimuksia, jotka todentavat älykkyyseroja.
Matti Vanhasen isä Tatu Vanhanen selvitti aikanaan Rickhard Lynnin kanssa, miksi toiset kansat pärjäävät ja toiset eivät kehitysavusta huolimatta. Kun he sitten kertoivat asian merkittäviltä osin johtuvan kansojen älykkyyseroista (IQ and the Wealth of Nations), nousi asiasta meteli ja tulokset haluttiin kieltää kaikin mahdollisin tavoin. Tuo oli kovin paradoksaalista koska he nimenomaan totesivat, että jatkuvaa kehitysapua voidaan perustella kansojen älykkyyseroilla, fiksumpien pitää auttaa heikkolahjaisempia.
Toki muutkin tekijät vaikuttavat, mutta miksi esim. ravinto selittäisi afrikkalaisten tuloksia, kun aasialaiset pärjäävät loistavasti sillä usein mainitsemallasi riisikipolla?
USAssa nuo erot kätketysti tunnustetaan, mustat pääsevät korkeakoulutukseen selvästi alemmilla pisteillä kuin valkoiset tai aasialaiset.
kehnoa ruokaa mutta iloiset ilmeet
ravitseva ateria tekee fiksuksi
Riisikipoista.
Ehkäpä näillä aasialaisilla on sen riisikipponsa oheen jotain proteiinia syödäkseen ja aivot saavat siis jotain ravintoainetta kehittyäkseen.
Kirjoitin, että nämä kehitysmaat/nälänhätämaat joissa ei ole sitä muuta ruokaa annettavaksi hengissä pysymiseen kuin vettä ja puuroa.
Tarkoititko, että nämä hoikat fiksut aasialaisneitosesi eivät koskaan syö eivät koskaan ole syöneet mitään muuta kuin riisiä. Aivot eivät kasva kehittyäkseen pelkällä hiilihydraatilla.