Oliko Baltimoren siltaonnettomuus tahallinen teko?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Sähköjen pettäessä laiva menee siihen suuntaan johon se pettämishetkellä oli menossa. Tämä laiva myös. Mutta sähköjen tultua takaisin se yhtäkkiä aloitti voimakkaan kaarron tyyrpuuriin samalla kun moottoreita kierrätettiin. Ei vaikuta siltä, että vauhti ainakaan olisi hiljentynyt (se tulee nyt enempi kohti kameraa, mikä tosin vaikeuttaa arviointia), joten se tuskin pisti pakkia silmään.

Tietääkö joku ohjataanko näitä isoja aluksia myös sivupotkureilla? Silloin nopea kääntyminen savun tultua selittyisi paapuurin ohjauspropellerin huudattamisella.

Jotkut spekuloivat kyberiskulla, eli että laivan tietokonejärjestelmä otettiin ulkopuolelta hallintaan. Hyvin paljon mahdollista, jos tämä purkki seilaa tietokoneavusteisesti.
Jo on menoa sitten!
 

Ihan samalla tavalla toimivat kuin auton vakionopeudensäädin. Eli sen saa yhdellä painalluksella ohitettua. Automaattiohjauksella ei todellakaan ajeta ahtaissa paikoissa mukaan lukien satamaan tulot ja sieltä lähdöt. Siksi tuollakin oli luotsit mukana.
OT

nyt on Kuu lähellä Maata
 

Yhteistyössä