Relaatio 1107 Sananmuunnos

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
5.3.
pääsanasta koilliseen 12
pääsanasta oikeelle 5+8
pääsanasta vas. 7+8
yläällä rajasanasta lounaaseen va el 4+5
(muutakin toki puuttuu, mut jospa noilla tässä ruudussa etiäpäin, kiitos etukäteen)
Vasemmalle ja oikealle ovat tähdistöjä ja ylhäällä va el 4 5 on tunnettu arkkiatri. Pääsanasta vasen 6 mulla puuttuu myös (kun ei mee tellus eikä uranus).
 
no sit se 5.3 jos siitä vaikka saisi sen rajasanan, milä saisi 1.3 valmiiksi.

otavasta eteenpäin 5,5 ja 10
pääsanasta yläviistoon oikeelle 12
ja pääsanasta oikeelle suoraan 5,8 - onko tää siis tyyliin tähdistö, joka muutetaan muotoon ":n tähdistö". kuten toiseenkin suuntaan?
Orion rajasanana 10

Venus alas 8
Aku ylös 10

...ja tietysti se pla 6, joka ei voi olla mitään.
 
no sit se 5.3 jos siitä vaikka saisi sen rajasanan, milä saisi 1.3 valmiiksi.

otavasta eteenpäin 5,5 - ei iso ja 10 - julkaisee kirjoja
pääsanasta yläviistoon oikeelle 12
ja pääsanasta oikeelle suoraan 5,8 - onko tää siis tyyliin tähdistö, joka muutetaan muotoon ":n tähdistö". kuten toiseenkin suuntaan? - joo on (sonni)
Orion rajasanana 10 - tuottaa valmisteita sairauksiin

Venus alas 8
Aku ylös 10

...ja tietysti se pla 6, joka ei voi olla mitään.
Oli mulla jotain noihin :)
 
  • Tykkää
Reactions: NonnaNoppa
se ei-iso metsäneläin on alempi 5,5. Onks tää ylempikin joku ei-iso? En saa siihen survottua mitään. Samoin se 10, yrittänyt änkeä siihen kustantamo ja otavamedia ja ties mitä mikä ei vaan mene =D
Sanonpa taas suoraan Pikku Otava (oikeasti siinä kuuluisi olla väliviiva?) ja kyllä se kustantamo on ihan oikein. Joskus vaan pitää takoa monta kertaa eikä sekään aina auta :D
 
  • Tykkää
Reactions: NonnaNoppa
Sanonpa taas suoraan Pikku Otava (oikeasti siinä kuuluisi olla väliviiva?) ja kyllä se kustantamo on ihan oikein. Joskus vaan pitää takoa monta kertaa eikä sekään aina auta :D
No nyt se meni sekin sitten, tietysti, tuhannetta kertaa kun yritti (se oli alunperinkin looginen vaihtoehto, joten en ollut hämmästynyt kun se ei mennyt).

Ja aika monta kertaa laitoin myös pieni otava - joka olisi ollut oikein =D
 
Joopa joo, ei ollut David Hume
ei ollut ei =) Taas ollaan etsimässä koko internetzin syöverit.

Tekijälle palautetta:
Yleensä vähän hankalat on ihan hauskoja, ja tämäkin tavallaan on, mutta kovin väsyttävä. Kun ei oikein tiedä onko järkeä kokeilla sataa epämääräistä sanaa epämääräiseen vihjeeseen, vai onko ratkaisu kuitenkin sitten joku sanaleikki (omeletti -> letti) tai joku mielleyhtymä joka on lähes mahdoton keksiä (pehmeä jänis -> pehmis) niin se käy jossain vaiheessa turhauttamaan.
Sanaketjut myös tyssää, eikä johda seuraaviin kovinkaan usein, eli paljon käyttää aikaa löytääkseen sanan joka johtaa umpikujaan.

Sitten kun vielä on tullut esiin vähän virheitä, niin sanon että aika sankari on se, joka jaksaa näillä spekseillä koko homman ratkaista.

Kaikella kunnioituksella, itse en osaisi tehdä minkäänlaista rellua ja tässä on ollut varmasti kova vaiva, ja eka on aina eka!
 
no sit se 5.3 jos siitä vaikka saisi sen rajasanan, milä saisi 1.3 valmiiksi.

otavasta eteenpäin 5,5 ja 10
pääsanasta yläviistoon oikeelle 12 pääsanan seurauspaikka, sillai isoilla laitteilla
ja pääsanasta oikeelle suoraan 5,8 - onko tää siis tyyliin tähdistö, joka muutetaan muotoon ":n tähdistö". kuten toiseenkin suuntaan? sarvekas tähdistö
Orion rajasanana 10 yritys

Venus alas 8 tuotemerkin valmistaja
Aku ylös 10 neulahommia

...ja tietysti se pla 6, joka ei voi olla mitään.
 
  • Tykkää
Reactions: NonnaNoppa
Täältä myös tekijälle palautetta, aivan älytöntä löytää sanoja, kun vastasanoja ei ole.
Esim. ruutu 2.1. vesi 12, ruutu 4.1. savu 16. Nämä vain muutamana esimerkkinä.
Paljon on muutenkin hankalia löytää, kun rellumaisia yhteyksiä ei ole. Kenelle tämän rellun olet suunnittelut, et ainakaan meille, jotka tykkäämme rellutella, ilman hikikarpaloita otsalla.
Jos haluaa ensimmäisen rellun tehdä, niin kannattaa itse ratkaista muutama sata rellua ensin ja lukea näitä meijän viestiketjuja. Kiitos, jos jaksat täällä kuitenkin autella.
 

Yhteistyössä