Uusia suomalaisia

Johnny Appleseed

Tunnettu jäsen
05.03.2024
6 777
1 247
113
Ministeri Satonen on kertonut, mistä uusia suomalaisia etsitään "turbovaihteella".
Työministeri Arto Satonen (kok.) kertoo Verkkouutisille, että kansainvälisessä rekrytoinnissa laitetaan nyt uusi vaihde silmään.
Petteri Orpon (kok.) hallituksen hallitusohjelman mukaan kansainvälistä rekrytointia tehostetaan ottamalla käyttöön kohdemaamalli, jossa työntekijöiden rekrytointia suunnataan erityisiin osaajaryhmiin Intiasta, Filippiineiltä, Brasiliasta ja Vietnamista.


Toivottavasti harrastetaan sukupuolista syrjintää.
 
Onko Satosella erityisesti jotain valkoisia vastaan vai mistä tässä on kyse?
Ehkä Super-Satonen aikoo toimia vanhemman mutta viriilimmän serkkunsa (?) tavoin...

Oliko tämä työnhakijan lähettämä kuva Arton Instassa vai missä...:unsure:
6606565220140505193838016_640.jpg
 
Super-Satosen tuontituotteita (?):

intialaishoitaja
f16101f9ae025acc8e4227095d15fa12.jpg


filippiiniläishoitaja Krestle Deomampo pahanteossa, esinahkoja nipsimässä
nurse_1.jpg
image_2052656681498211510927.jpg

ja rentoutumassa
24.jpg


Ngoc Anh Vietnamista
img_4373_13-03-2022-23-39-38_0.jpg


Ovatkohan Suomen karnevaalit tarpeeksi virikkeellisiä brasilialaishoitajille?
aguia11.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Satonen pitää kiinni perussuomalaisten kanssa sovitusta, työttömäksi jäävän ulkomaisen löydettävä uutta työtä 3 kuukauden kuluessa.
 
Raivaako HUS tilaa uusille halvemmille hoitajille? Nyt on voimassa rekrytointikielto, mutta entä ensi vuonna?'

Henkilöstöön kohdistuvat sopeuttamistoimet voivat muun muassa käsittää irtisanomisia tai osa-aikaistamisia. Vaihtoehtoisia ratkaisuja haetaan myös tehtävien täyttämättä jättämisellä, tehtävänkuvien muutoksilla ja määräaikaisten palvelussuhteiden tarkemmalla arvioinnilla.
– Vaikutuksia voi olla myös esimerkiksi tehtävänkuvaan, työntekopaikkaan, työaikamuotoon tai palkkaukseen, Hus ilmoitti tiedotteessa.


 

Yhteistyössä