V
vierailija
Vieras
Sanna jätti sinut ja kaltaisesi nillitämään mammapalstalle.Sanna jätti paškan jälkeensä.
Pitäisikö velka jättää ottamatta?
Hänellä on nykyään parempaa tekemistä kuin tämän surkimuskansan paimentaminen.
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Sanna jätti sinut ja kaltaisesi nillitämään mammapalstalle.Sanna jätti paškan jälkeensä.
Pitäisikö velka jättää ottamatta?
Hyvä kun hokasit.
Kansa, eduskunta, kunnanvaltuusto, puolue ja Markus antoivat Sannalle potkut.Sanna jätti sinut ja kaltaisesi nillitämään mammapalstalle.
Hänellä on nykyään parempaa tekemistä kuin tämän surkimuskansan paimentaminen.
Linkki?Sulle ok, että EK on sanellut hallitusohjelmaa varsin pitkälle? Miten itse hyödyt siitä?
Kansa, eduskunta, kunnanvaltuusto, puolue ja Markus antoivat Sannalle potkut.
Kansa, eduskunta, kunnanvaltuusto, puolue ja Markus antoivat Sannalle potkut.
Palstajankkaaj ja nimimerkki m1es voisivat perustaa keskenään vertaisryhmän ”Miten pääsen eroon mammapalstakoukusta”.Ja sinä se vain haikailet Sannan perään..
Palstajankkaaj ja nimimerkki m1es voisivat perustaa keskenään vertaisryhmän ”Miten pääsen eroon mammapalstakoukusta”.
Ahneella on paskainen loppu kuuluu vanha kansanviisaus.Työläiset ovat katkeria OrpoPurran hallituksen menosta yksipuolisesti elinkeinoelämän/työnantajien puolelle työmarkkina-asioissa, kaikki heikennykset koskevat yksipuolisesti työntekijöitä, yritykset ja omistajat eivät osallistu Suomitalkoisiin, vaikka saivat koronatukia miljardeilla ja ovat ryöstäneet kansalaisia ahneusinflaatiolla.
Matti Virén puhuu paskaa. Ei Marinin hallitus aiheuttanut suurta reaalipalkkojen alennusta, vaan yritysten ahneusinflaatio, joka käytti härskisti Ukrainan sotaa ja Venäjäpakotteiden energiakriisiä hyväkseen rahastamiseen. OrpoPurran ankeuttava leikkauspolitiikka pahentaa tilannetta vieden pieni- ja matalatuloisten sekä keskituloisten ja yleisemmin kuluttajien uskoa tulevaisuuteen ja talouteensa. Osa-aikatyöstä tehdään kannattamatonta suojaosan poistolla ja asumistuen leikkureilla, ja THL:n mukaan 100 000 ihmistä lisää putoaa toimeentulotuelle. Myös 25-vuoteen korkeimmat konkurssimäärät ja työttömyyden kova kasvu kielivät epäluottamuksesta ja epävarmuudesta tulevaisuuden suhteen kauhukabinetin näivettämispolitiikalla, joka apinoi turbovaihteella 2010-luvun menetetyn vuosikymmenen oikeistojohtoista politiikkaa. BKT:n jämähtäminen, valtiovelan ennätyksellinen kasvu, jättityöttömyys, työväestön ostovoiman polkeminen paikallaan, sekä peruspalveluiden resurssien suuret leikkaukset ovat oikeistopolitiikan normi."Sanna Marinin (sd) hallituksen aikaan Suomessa tapahtui historian suurin reaalipalkkojen alennus, mutta ay-liike oli hiiren hiljaa. Sitten heti hallituksen vaihduttua Hakaniemessä alkoi hirveä huuto, taloustieteen emeritusprofessori Matti Virén ihmettelee."
![]()
Emeritusprofessori Matti Virén arvostelee ay-liikkeen kiihkoilua: Lakkoilu on hullua puuhaa - ”Talous on kuralla ja kasvunäkymät nollassa” - Suomen Uutiset
Sanna Marinin (sd) hallituksen aikaan Suomessa tapahtui historian suurin reaalipalkkojen alennus, mutta ay-liike oli hiiren hiljaa. Sitten heti hallituksen vaihwww.suomenuutiset.fi
Sanna...
Lopettaa ne robottien lähettämät kutsuajotSanna jätti paškan jälkeensä.
Pitäisikö velka jättää ottamatta?
Jep. Itäraja auki ja annetaan venäläisten miehittää Suomi.Ruben Stillerissä joku sanoi, että persujen kannatus oli nyt 10 %, jos itärajaa ei olisi suljettu. Eiköhän tuo maahanmuuttoestokortti ala olla jo roskiin heitettävissä.
Osaako kokomuslainen edes puhua totta, nehän alkavat näyttääkin ihan käytettyjen autojen kauppiailta jo ennen 30-vuotispäivää. Kun politiikka ja ideologia perustuu jatkuvaan valehteluun ja erehdyttämiseen, joka on ainoa keino pitää kannatus yli 10%:ssa eli ketkujen ydinkannatuksessa. Valehtelu palaa naamaan, kun sitä pidetään peruslukemilla jatkuvaa lööperiä suoltaessa. Lihasten jännittäminen mikroilmeillä luo epärehelliset kasvot.
Ei osaa.Osaako kokomuslainen edes puhua totta, nehän alkavat näyttääkin ihan käytettyjen autojen kauppiailta jo ennen 30-vuotispäivää. Kun politiikka ja ideologia perustuu jatkuvaan valehteluun ja erehdyttämiseen, joka on ainoa keino pitää kannatus yli 10%:ssa eli ketkujen ydinkannatuksessa. Valehtelu palaa naamaan, kun sitä pidetään peruslukemilla jatkuvaa lööperiä suoltaessa. Lihasten jännittäminen mikroilmeillä luo epärehelliset kasvot.
Sulle ok, että EK on sanellut hallitusohjelmaa varsin pitkälle? Miten itse hyödyt siitä?
Välistävetoja ne "palvelut"?Greedflation = ahneusinflaatio vei sen työläisen ostovoiman alennuksen kauppiaiden taskuihin. Ei se raha tyhjään hävinnyt, siirtyi vaan suurituloisille omistajille.
Niinku se oriolan annosjakelija Ruotsissa?Ahneella on paskainen loppu kuuluu vanha kansanviisaus.
Lisää lakkoilua:
TYÖNTEKIJÄLIITTOJEN poliittinen lakko alkoi Nesteen Porvoon jalostamolla Kilpilahdessa seitsemältä torstaiaamuna. Lakko Kilpilahdessa on harvinaisuus, sillä pääluottamusmies Sami Ryynäsen mukaan jalostamo on ollut lakossa viimeksi vuonna 2000.
Ryynäsen mukaan lakolla on työntekijöiden laaja tuki.
”Mitä nyt itsekin tässä aamulla olin lakkovahtina mukana, näyttää siltä että ne ihmiset, joiden ei ole kuulunut tulla töihin, eivät ole tulleet.”
Lakon piirissä on Nesteen jalostamolla noin 700 työntekijää.
Tämän viikon laajoilla lakoilla vastustetaan Petteri Orpon (kok) hallituksen kaavailemia työelämämuutoksia, jotka työntekijäliitot kokevat reippaina heikennyksinä.
Kauhasen mukaan työntekijöiden keskuudessa koetaan, että hallituksen ajamat muutokset työelämään ovat niin suuria, että nyt jos koskaan oli aika toimia.
”Aikoinaan Sipilän hallituksen toimet olivat pöyristyttäviä, mutta onhan tämä nyt täysin ennenkuulumatonta”, Kauhanen sanoi.
”Jos ei nyt etuja puolusteta, kyllä se on sitten jatkossakin vaikeampaa. Vaikea kuvitella että enää samanlaajuisia heikennyksiä olisi tulossa.”
RYYNÄSEN mukaan järeillä työtaistelutoimilla halutaan lähettää viesti hallituksen ”sanelupolitiikkaa” vastaan.
”Väitän että siellä on asioita, joista löydettäisiin neuvottelemalla ratkaisu, jos siihen olisi tahtoa”, Ryynänen sanoi."
![]()
Lakot | Lakkovahdit päivystivät jalostamon portilla hyisessä viimassa – ”Vituttaa”
Työntekijät näyttivät noudattavan lakkoa Nesteen Porvoon jalostamolla.www.hs.fi