Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Hyvä musiikki- ainakin 3 menestyshittiä
TOsiaan tuo Top Gun-Amerikkalainen "totuus".
Ei sentään että:itseasiassa oikeastaan ihan hyvä nimi.
TV:ssä LIV-kanavalla Huomenna 31.10. , klo 21:00Alkaa nyt
ehkä tässä tapauksessa mutta pelkät sanat ei sisällä mitään lentäjiin viittaavaa merkitystäTOsiaan tuo Top Gun-
nimi siis
Top= huippu
Gun= ase-
- ja Top Gun viittaa siis USAn ilmavoimien parhaisiin hävittäjälentäjiin.
Saattaa olla että tuo elokuva on todempi, kuin koko Suomen tänhetken käsitys NATOsta ja sotatilanteiden todellisuudesta?
Länsitiltut jauhaa koko mediassa koko ajan jo monettako vuotta?
Ok .Mainosten välissä näytetään tauoilla hieman top gunia
miljoonia maksavassa lentokoneessa ei siis voi hengittää? Miksi väität että noin on asia- ja jos tuo on totta- miten se voi olla totta?Kiinnittäkää huomiota, että pilotit lentävät hävittäjillä ilman happinaamareita. Ei ihan todellisuutta. Mission impossible kun Tomppa lentää venäläisen Mig-hävittäjän päällä selkälentoa ja näyttelee keskaria.
= " Nuo mainiot miehet lentävissä koneissaan. "7Ei sentään että:
" Mainiot miehet lentävissä koneissaan. "
Hapen osapaine korkealla lennettäessä on niin alhainen verrattuna esim typpeen, että kun ilmanpaine laskee typpi syrjäyttää ilmassa olevan hapen ja siksi naamari/ kaasuseos sisältää enemmän happea kuin vastaavassa ilmanpaineessa. Ohjaamo on paineistettu mutta korvaa vain osan vaadittavasta hapesta.miljoonia maksavassa lentokoneessa ei siis voi hengittää? Miksi väität että noin on asia- ja jos tuo on totta- miten se voi olla totta?
Eikö USAssa osata edes paineistaa happea lentokoneen hyttiin happisäiliöistä?
aha .80-luvun leffat oli erilaisia kuin nykyiset digi-ajan leffat
Ok- ... onko siis tekniikka maailmassa näin kehittymätöntä.Hapen osapaine korkealla lennettäessä on niin alhainen verrattuna esim typpeen, että kun ilmanpaine laskee typpi syrjäyttää ilmassa olevan hapen ja siksi naamari/ kaasuseos sisältää enemmän happea kuin vastaavassa ilmanpaineessa. Ohjaamo on paineistettu mutta korvaa vain osan vaadittavasta hapesta.
Yli yhdeksän km korkeudessa hapen osapaine on 0. Siksi maski on hävittäjällä lennettäessä välttämätön.
On.Ok- ... onko siis tekniikka maailmassa näin kehittymätöntä.
Ei suinkaan vaan tekniikka noudattaa kiltisti fysiikan ja kemian lakeja. Niin kannattaisi jokaisen tehdä.Ok- ... onko siis tekniikka maailmassa näin kehittymätöntä.
Älä juutu pikkuasioihin. Tosielämässä kaikki ei tosiaan käy niin kuin elokuvissa.Kiinnittäkää huomiota, että pilotit lentävät hävittäjillä ilman happinaamareita. Ei ihan todellisuutta. Mission impossible kun Tomppa lentää venäläisen Mig-hävittäjän päällä selkälentoa ja näyttelee keskaria.
Ja kaikki mitä nähdään mediassa ei ole totta vaan fiktiota. Viihdyttävä elokuva, hieman lälly mutta aikansa kulttielokuva.Älä juutu pikkuasioihin. Tosielämässä kaikki ei tosiaan käy niin kuin elokuvissa.