Persuilla valtava paniikki PersKeKo kakkoseen

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti


"Perussuomalaisilta ei tule erillistä eduskuntavaaliohjelmaa
Puheenjohtaja Riikka Purran mukaan puolue on päättänyt keskittyä muihin asioihin kuin ”vaalijulistuksen” toteuttamiseen."

Lähde: HS
 
Niin.. Onko kykyä yhteistyöhön?


"KOKOOMUKSESSA ollaan kuitenkin laajalti pettyneitä perussuomalaisten tapaan neuvoa ja asettaa ehtoja keskustalle ja Rkp:lle.

Kokoomuksen on vaikea rakentaa enemmistöhallitusta ilman, että jompikumpi näistä puolueista on hallituksessa.


Purra sanoi HS:lle maanantaina, ettei hallitusyhteistyö onnistu Rkp:n kanssa, ellei Rkp muuta kantaansa maahanmuuttoasioissa. Keskustaa Purra ohjeisti lähtemään hallitukseen.


KOKOOMUKSESTA ja Rkp:sta sanotaan, etteivät ne aio provosoitua perussuomalaisten puheista."

Ja nyt on Keskustan kimpussa.

 
Halla-aho on siinä aivan oikeassa, että ei siellä Pihtiputaan mummo ole raahautunut äänestyspäivänä koppiin äänestämään siksi, että Keskusta jäisi oppositioon. Ei siellä siitä edes äänestetä Siellä äänestetään kuka pääsee hallitukseen.
Jaa-a, hallitusvaalitko meillä onkin eikä eduskuntavaalit...? Moni myös luulee, että on pääministerivaalit. Mutta ei, kyllä ne on eduskuntavaalit.
 
Ei keskusta ole korvaamaton, enkä usko, että kyse olisi siitä. Minusta on ihan asiallista kritisoida sitä, että keskustaa äänestäneet ovat halunneet keskustan vaikuttavan asioihin ja tavoittelevan hallituspaikkaa, Minusta on äänestäjien pettämistä ilmoittaa heti vaalien jälkeen, ettei edes halua osallistua hallitusneuvotteluihin. Sehän on täysin öänestäjien pettämistä. Tällainen tieto olisi pitänyt kertoa ennen vaaleja, eikö?
Kyllä kepulaiset ymmärtävät miksi ei missään tapauksessa kannata mennä sekopäähallitukseen.
Yksi sana Hesarin otsikosta riittää ja se on epämiellyttävää.
Persujen kanssa kaikki kanssakäyminen on erittäin epämiellyttävää.
Vatsani pohjasta aina vääntää kun haksahdan lukemaan tämän palstan persujen aivoituksia.
 
Näinpä! Turhat pulinat pois persut ja ottamaan vihdoin vastuuta. Vai tekeekö tiukkaa, kun kohta ei voikaan sitten syyttää kaikesta, ihan kaikesta, kaikkia muita?

"Maa- ja metsätalousministeri Antti Kurvinen (kesk.) kummastelee Halla-ahon kommentteja.

– Kyllä varsinkin perussuomalaisten hätä on jotenkin surkuhupaisaa. Mitä he pelkäävät? Mehän olemme neljä vuotta kuulleet sitä, että keskusta on perussuomalaisten mielestä tehnyt täysin väärää politiikkaa ja että meidän ei olisi pitänyt mennä hallitukseen, koska hävisimme vaalit. Nyt sitten yhtäkkiä he maanittelevat meitä sinne, hän ihmettelee Ylelle.

Kurvinen sanoo, että enemmistöhallitus saadaan koottua monella eri tavalla ilman keskustaa ja niin, että perussuomalaiset on mukana. Hän kehottaa perussuomalaisia menemään hallitukseen ”näyttämään kyntensä”.

– Sinne vaan asioita hoitamaan. Miksi he eivät nyt näytä, että he tekevät asiat paremmin kuin me? He ovat kritisoineet meidän energiapolitiikkaamme, maa- ja metsätalouspolitiikkamme, talouspolitiikkaamme. Nyt keskusta ei ole esteenä, he voivat toteuttaa omat ohjelmansa.

– Jätän jokaisen pohdittavaksi, miksi perussuomalaiset pelkää sellaista tilannetta, jossa keskusta on oppositiossa ja he ovat hallituksessa, hän lisää."



 
Ihan oikeasti nyt Riikka - kannattaa perehtyä siihen, mikä on yrityksen/liiketoiminnan tarkoitus 🙄 Ei, niiden tehtävä ei ainakaan ole Riikan pillin mukaan toimiminen.

"Nyt Purra hermostui henkilöstöpalveluyritys Baronan johtajalle Elina Koskelalle, joka kutsui perussuomalaisten maahanmuuttolinjauksia epärealistisiksi.


Purra vastasi arvosteluun pilkallisesti Twitterissä: ”Mikä voisi mennä pieleen, kun vihreän siirtymän rahoituksesta ja kouluttamattoman maahanmuuton lisäämisestä itse taloudellisesti hyötyviltä tahoilta kysytään, mitä mieltä ne ovat ilmastotoimista ja perussuomalaisten maahanmuuttolinjasta?”

Tässä onkin maahanmuuton ohella toinen perustava erimielisyys, jonka Purran twiitti toi esiin. Perussuomalaiset näyttävät ajattelevan, että yritykset ajavat omaa etuaan, joka ei ole Suomen etu. Sen sijaan kokoomus on perinteisesti lähtenyt siitä, että Suomen menestys syntyy yritysten menestyksestä, joten yritysten menestys on Suomen etu. Se ei ole pieni ero."



 
Niin, vuosien v.. luin ja haukkumisen jälkeen ovat ihmeissään, kun yhteistyökavereita ei niin vain löydykään 🤔
Syy tämän taustalla on väärinkäsitys siitä, että keskusta olisi oikeistoblokin puolue. Mutta näinhän ei ole. Keskusta lähti vasemmistohallituksen takuumieheksi kun sitä ei olisi enemmistöhallituksena saatu kasaan muuten. Ja nyt kepu kieltäytyy konkreettisesti lähtemästä oikeistohallitukseen, vaikka mikä olisi. Keskusta on puolensa valinnut jo ajat sitten eikä sen paikka ole samassa hallituksessa Kokoomuksen ja Perussuomalaisten kanssa. Ei tosin ole RKP:nkaan. Jos Kokoomus ei halua muodostaa vähemmistöhallitusta, niin sitten on vissiin annettava vetovastuu jollekin muulle. Oppositio kutsuu kunnes ehkä joku päivä oikeistoblokki saa vaaleissa enemmistön.
 
Ei ollut vaaliohjelmaa, turha sun on muuta väittää. Ja ei kiitos, ei ole sellaista luettavaa, joka kiinnostaa.

Riikka Purra on Twitter:

"Jos joillekin on oikeasti epäselvää, mistä löytyvät persujen viralliset vaaliohjelmat, voin auttaa: Niitä on jaossa tälläkin hetkellä ympäri Suomen perussuomalaisilla vaaliteltoilla. Helpoiten ne löytää puolueen verkkosivuilta."


Eli kyllä olivat. Eivät taas meinanneet vaan kelvata vihervasemmistolaiselle toimittajalle, kun jotain trollattavaa persuista piti keksiä :D
 
  • Tykkää
Reactions: AivanSama
Petteri Orpolla on kaksi palapeliä työn alla.
Luin toimittaja Wariksen hauskan kolumnin.
Vällyjen alle ei taida olla persuilla mitään asiaa.
Puolueella ei ole minkäänlaisia ihmissuhdetaitoja. Suututtamisessa persut ovat hakoja. Markus Lohi mainitsi myös asiasta toisessa artikkelissa.
 
Jaa-a, hallitusvaalitko meillä onkin eikä eduskuntavaalit...? Moni myös luulee, että on pääministerivaalit. Mutta ei, kyllä ne on eduskuntavaalit.

OIkeasti?
Eiköhän puolueita äänestetä siksi, että saadaan se omia asioita ajava puolue hallitukseen, jotta puolue voi vaikuttaa näihin asioihin?
Oppositiosta ei tehdä juuri muuta kuin valiteta.
 
OIkeasti?
Eiköhän puolueita äänestetä siksi, että saadaan se omia asioita ajava puolue hallitukseen, jotta puolue voi vaikuttaa näihin asioihin?
Oppositiosta ei tehdä juuri muuta kuin valiteta.
Paitsi jos pääsee vaa'ankieliasemaan kuten vaikkapa Tanskan kansanpuolue oli parikymmentä vuotta ja sai muutettu koko maan politiikan täysin istumatta kertaakaan hallituksessa. Nyt on taas pienpuolue koska sai käytännössä poliittisen ohjelmansa toteutettua. Demaritkin ovat siellä persuja.
 

Yhteistyössä