Kokoomus-Beniltä unohtuu kriisejä hoitaneen hallituskauden faktat:
Valtiovarainministeri Kepun Annika Saarikko jauhottaa mm. Petteri Orpon Kokoomuksen velanotosta ja miten se hyväksyi kaikki nykyisen hallituksen velanotot ja lisäbudjetit.
Saarikko kovisteli IS:n puheenjohtajien vaalitentissä että oppositiporvarit olivat hyväksymässä kaikki tuet ja lisäbudjetit ja miten kokoomuksen ollessa päähallituspuolue velkaa vasta otettiinkin jopa ilman nykyisenkaltaisia kriisejä, Orpo änkytti kun ei voinut asiaa kieltää.
Oppositiossa on helppo huudella.
Kuuden suurimman puolueen eduskuntavaalitentti | Ilta-Sanomat 10.1.2023
YouTubessa voit nauttia parhaista videoista ja musiikista, ladata alkuperäistä sisältöä ja jakaa kaiken ystäviesi, perheesi ja koko maailman kanssa.
m.youtube.com
Saarikon kommentointi hallituksen velanotosta Petterille kohdasta 1.17.20 alkaen. Kannattaa kuunnella.
Kannattaa myös muistaa että porvarijohtoisilla hallituskausilla kokoomuksen ja kepun johdolla on JOKA KERTA lisätty valtionvelkaa samalla, kun on leikattu julkisten hyvinvointiperuspalveluiden mm. terveydenhuollon ja koulutuksen resursseja, Porvarien valtionvelka menikin hyväosaisten ja pääomapiirien pohjattomiin taskuihin. Marinin kaudella kahden toisen maailmansodan jälkeen pahimman kriisin tulemisen lisäksi velkarahalla sentään parannettiin hyvinvointipalveluiden resursseja.
Porvarien perinnöksi keräämä valtionvelka on 106 400 000 000 euroa, joka on syy pääosaan valtionvelan miljardien eurojen vuosittaisista korkokuluista. Sipilän, Orpon ja Soinin porvarihallituksen SE tason massamamutus yli 51 000 pääosin Lähi-idän ja Afrikan musliminuorukaisturvapaikkaturistia 2015-2019 aiheuttaa myös pääosan Suomen noin 3 200 000 000 euron vuosittaisista humanitaarisen maahanmuuton miljardikuluista, päälle nyt Ukrainan pakolaisten miljardikulut.