V
vierailija
Vieras
Asuntolainan korko saa mennö vaikka 10% mutta 2000e kuukausittasta sähkölaskua en ottanut huomioon taloa ostettaessa 
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
Luuletko olevasi kovinkin vitsikäs? Oletko lukenut koko jutun, mistä tuo lause on irrotettu?"Oma kansa ensin -ajattelu on vahingollista."
"Oma kansa ensin -ajattelu on vahingollista."
Kandee myydä talo ja muuttaa johonkin räkäseen yksiöön vuokralle. Tilanne ei tule kuin pahenemaan. Täytyy kyllä myöntää että nautin tästä kun monet suomalaiset ei vaan osanneet varautua huonoihin aikoihin ja nyt itku kurkussa saavat ansionsa mukaan.Asuntolainan korko saa mennö vaikka 10% mutta 2000e kuukausittasta sähkölaskua en ottanut huomioon taloa ostettaessa
Tonttu Tuppurainen sanoin sen tosissaan. Teot todistavat sen.Luuletko olevasi kovinkin vitsikäs? Oletko lukenut koko jutun, mistä tuo lause on irrotettu?
Miksi hallitus ei osannut varautua huonoihin aikoihin?Kandee myydä talo ja muuttaa johonkin räkäseen yksiöön vuokralle. Tilanne ei tule kuin pahenemaan. Täytyy kyllä myöntää että nautin tästä kun monet suomalaiset ei vaan osanneet varautua huonoihin aikoihin ja nyt itku kurkussa saavat ansionsa mukaan.
Miten iso pitää talon olla, että sähkölasku on 2000 €? Meillä on reilu 100 neliötä, suorasähkölämmitys ja sähkö nyt n. 500 €/kk. Eli 2000 kuulostaa aivan hirmuiselta. Eikö mistään pysty säästämään sähkössä?Asuntolainan korko saa mennö vaikka 10% mutta 2000e kuukausittasta sähkölaskua en ottanut huomioon taloa ostettaessa
Kandee myydä talo ja muuttaa johonkin räkäseen yksiöön vuokralle. Tilanne ei tule kuin pahenemaan. Täytyy kyllä myöntää että nautin tästä kun monet suomalaiset ei vaan osanneet varautua huonoihin aikoihin ja nyt itku kurkussa saavat ansionsa mukaan.
Puoli vuotta aikasemmin media alkoi rummuttaa, että sähkön hinta nousee. Itsellä sähkön hinta vain kaksinkertaistui, mutta ehdin hommata ilmalämpöpumpun sekä varaston täyteen puita. Eli sähkölasku onkin suunnilleen sama kuin ennenMiten mielestäsi olisi voinut varautua siihen, että sähkön hinta kymmenkertaistuu? Ja ihan kaikkiin tämä tulee vaikuttamaan, myös räkäsessä yksiössä asuvaan.
Puoli vuotta aikasemmin media alkoi rummuttaa, että sähkön hinta nousee. Itsellä sähkön hinta vain kaksinkertaistui, mutta ehdin hommata ilmalämpöpumpun sekä varaston täyteen puita. Eli sähkölasku onkin suunnilleen sama kuin ennen
Onko ne sun puut kuivatettu sähköllä?Alkuperäinen kirjoittaja vierailija4172680:Puoli vuotta aikasemmin media alkoi rummuttaa, että sähkön hinta nousee. Itsellä sähkön hinta vain kaksinkertaistui, mutta ehdin hommata ilmalämpöpumpun sekä varaston täyteen puita. Eli sähkölasku onkin suunnilleen sama kuin ennen
Lasketaanpa yhdessä. Nyt on joulukuu, meillä siis ensimmäinen korkeammalla hinnalla saatu sähkölasku tuli maksuun tänään. Maaliskuusta on tähän aikaa 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 . Sotahan alkoi helmikuun lopussaPuoli vuotta aikaisemmin mitä? Ennen sotaa?
Tuskinpa vaan. Ostin tietysti valmiiksi kuivaa puuta tutulta metsänomistajalta. On sillä aikaa noita halkoja vuosi seisottaaOnko ne sun puut kuivatettu sähköllä?
Ei ole hallituksen syy vaan tyhmä kansa joka ei ymmärrä et pakastimetkin aikoinaan markkinoitiin niin, et sieltä otetaan joka päivä pieni erä pakastetaan sulamaan sinne jääkaappiin, joka puolestaan lämmittää keittiössä niitä vesiputkiq, joita ei saa päästää jäätymään.Miksi hallitus ei osannut varautua huonoihin aikoihin?
Kysy kuitenkin. Tuttu metsuri sanoi et aina täytyy olla nelivuotias puita et ei lopu kuivat kesken.Alkuperäinen kirjoittaja vierailija:Tuskinpa vaan. Ostin tietysti valmiiksi kuivaa puuta tutulta metsänomistajalta. On sillä aikaa noita halkoja vuosi seisottaa
Kqtsopa tekstitv sivu189Miten mielestäsi olisi voinut varautua siihen, että sähkön hinta kymmenkertaistuu? Ja ihan kaikkiin tämä tulee vaikuttamaan, myös räkäsessä yksiössä asuvaan.
Mistä ne taikoo sen huomisen numerosarjan?Kqtsopa tekstitv sivu189
Miten mielestäsi olisi voinut varautua siihen, että sähkön hinta kymmenkertaistuu? Ja ihan kaikkiin tämä tulee vaikuttamaan, myös räkäsessä yksiössä asuvaan.
Neljä vuotta sitten kun puun kaataa ja halkaise et se pääsee kuivumaan.Kysy kuitenkin. Tuttu metsuri sanoi et aina täytyy olla nelivuotias puita et ei lopu kuivat kesken.
Miten mielestäsi olisi voinut varautua siihen, että sähkön hinta kymmenkertaistuu? Ja ihan kaikkiin tämä tulee vaikuttamaan, myös räkäsessä yksiössä asuvaan.
Selvennystä.... 15kSelvitin kriisin vkl ja päätettiin tehdä yks 15k remppa itse omalla ajalla. Soitin äskön remppamiehelle perumisesta niin luuri tuli korvaan![]()