Hupaisaa, kun Lipponen pilkkaa suomalaisia huonosta itsetunnosta, vaikka itse hän suorastaan häpeää suomalaisuuttaan

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailija
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailija

Vieras
"Paavo Lipponen: Nato-uho paljastaa suomalaisten järkyttävän itsetunnon puutteen"


Lipponen itse on puuhastellut kaikenlaisissa pakkoruotsjärjestöissä, joiden ydinsanoma on se, että suomalaiset ja suomenkieliset eivät ole yhtään mitään, ja kaikesta saamme kiittää Ruotsia ja ruotsin kieltä, siksipä meidän on riemumielin opiskeltava pakkoruotsia.

Mistä tämä kertoo jos ei Lipposen itsensä äärettömän huonosta itsetunnosta?
 
Ksenofilia, eli toiseuden ihannoinnista 👇


 
Sp:n linkki, kopio kommenteista

KareJuha 3.6. 20:11
Natoon liittymällä ei paikata heikkoa itsetuntoa vaan turvallisuusvajetta, joka johtuu valtiojohdon pieleen menneestä Venäjä-riskiarviosta Neuvostoliiton hajoamisen ja tämän vuoden helmikuun välisenä aikana.
 
Ap:n linkki, kopio kommenteista

KareJuha 3.6. 20:11
Natoon liittymällä ei paikata heikkoa itsetuntoa vaan turvallisuusvajetta, joka johtuu valtiojohdon pieleen menneestä Venäjä-riskiarviosta Neuvostoliiton hajoamisen ja tämän vuoden helmikuun välisenä aikana.
Korjaus (Sp:n)
Mukava, kun kesäaikaan politiikan tv-ohjelmat jäivät tauolle.
Ykkösaamu ja A-Talk muunmuassa.
Turkilla on huono itsetunto. Vaihtoivat nimensä kalkkunaksi kiusoittelun takia.
 
Onpas sulla heikko itsetunto jos et kestä sitä, että Suomi on kaksikielinen

Mutta kun 5%:n vähemmistö ei tee mistään maasta oikeasti kaksikielistä. Ja vaikka leikisti tekisikin, niin lipposten ja muiden huonoitsetuntoisten päättäjien tulkinta kaksikielisyydestä, jossa alempien suomenkielisten velvollisuus on palvella ylempiä ruotsinkielisiä, on ihan sairas. Todellisuudessa valtion kaksikielisyys ei velvoita yksilöitä, vaan vain valtiota niin, että esim. oikeudenkäynnin ja viralliset asiakirjat voi saada ruotsiksi. Pakkoruotsin pakollinen opiskelu ala-asteella yliopistoon on sitä päättäjien huonoa itsetuntoa. Valtion kaksikielisyys ei tätä missään tapauksessa vaadi.
 
Sehän on aika suoraan sanottu, että pakkoruotsin tulo 70-luvulla ei liittynyt mitenkään ruotsin kielen tarpeeseen, vaan sillä haluttiin näyttää neukuille, että olemme kiinni lännessä. Siksi onkin ihmeellistä, että pakkoruotsi on vielä olemassa (ja sitä jopa aikaistettiin ala-asteelle), vaikka Neuvostoliittoa ei enää ole, suomalaisten hyvä englannin kielen taito liittää meidät USA:laiseen kulttuuriin, olemme EU:ssa, eurossa ja kohta Natossakin.
 
Mistäköhän tämä demareiden kollektiivinen huono itsetunto suomalaisuudestaan oikein johtuu? Olin todella hämmästynyt, kun Ahtisaarikin oli johonkin pakkoruotsihommaan palkattu, niin hän ihan pokkana puolusti pakkoruotsia mm. sillä tavalla, että koska skandinaaveilla on ulkomailla hyvä maine, niin meidän pitää opiskella ruotsia, jotta voimme esiintyä skandinaaveina! Siis mitä? Entisen presidentin mielestä meidän pitää teeskennellä jotain muita kuin olemme, jotta tulisimme hyväksytyksi ulkomaalaisten silmissä??
 
Pakkoruåtsi on kiusakieli suomalaisille, jota ilman ruotsista tulisi haittakieli rantahurreille.

Sitten kun pakkoruåtsi poistuu suomalaiset opiskelevat suomea, englantia ja saksaa/ranskaa/espanjaa.
Rantahurrit opiskelevat ruåtsia, suomea ja englantia.

Jokainen tajuaa miten suomalaisten kielitaito rikastuu sitten kun pakkoruåtsi poistuu ja rantahurrit jäävät polkemaan paikoilleen.
 

Yhteistyössä