Työtehtävän vaatimat rokotukset perustuslain mukaisia

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja m1es
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
No, kyllä terveydenhoitajat osaavat testata toisensa ja tekevät sen varmasti veloituksetta.


On sellainen kuin tietosuoja olemassa, ei työtovereille tarvitse eikä pidä kertoa ettei ole ottanut rokotusta tai onko ottanut rokotusta. Ei kuulu työtovereille. Esihenkilö taas vastaaa potilasturvallisuudesta ja hänellä on tietosuoja eikä voi levittää tietoja eteenpäin.
 
Sitten vielä, kun tämä rokottamaton terveyden/sairaanhoitaja on eettisesti valveutunut ja itsemääräämisoikeuden puolesta puhuja. Miten hän voi ylipäätään tehdä omaa työtään eli koronarokottaa ihmisiä? siinä on ristiriitaa. Kätilöksikään pidä opiskella eikä mennä jos ei pysty aborttipotilaita hoitamaan. Ja niitähän on synnäreillä ja neuvoloissa tulee aina vastaan hoidettavaksi.
 
Siinä on sellainen pikkuongelma, että rokotteen saanut voi edelleen levittää tautia.

Potilasturvallisuuden kannalta olisi parempi testata kaikki hoitsut.

Hmmm, lähetetäänkö SUOMALAISTEN veronmaksajien rahoja Espanjaan, italiaan, Afrikkaan etc. vai varmistetaanko Suomalainen potilasturvallisuus?

Ja, hoidetaanko korona-aikana Virosta rahdattuja virolaisia koronapotilaita ja syytetään rokottamattomia tilanpuutteesta ja pitkistä jonoista, vai hoidetaanko suomalaisten veronmaksajien selkänahasta revityillä euroilla suomalaiset ensin?
 
Viimeksi muokattu:
Jos rokottamattomille sallittaisiin negatestaus piikin sijaan voitaisi se varmasti järjestää, mutta nyt kyseessä ei ole potilasturvallisuus vaan kiima pakkorokottaa.
 
Miten tänä koronapiikki nyt eroaa niin paljon muista pakollisista rokotteesta, joita hoitohenkilöstö joutuu ottamaan? Ja ei vastaus ei ole kokeellinen piikki
Jos ei edes tiedetä mille ihmisryhmälle mitkäkin aineet sopivat niin voidaan jo sen perusteella todeta että piikki on kokellinen.

Laittaisiko joku linkin, montako vakavaa haittaa/kuolemaa pitää tulla ennen kuin rokote vedetään pois?
 
Tietääkseni yhtään virolaista potilasta ei ole tänne tuotu eikä virallista pyyntöä ole tehty eli tuon jauhamisen voisi jo lopettaa.

Ja kaikki ymmärtää mitä muutamalla tarkoitetaan.

Meillehän ollaan tuotu muutama hätää kärsivä lähetystön työntekijä viimeaikoina Suomeen.
 
Rokottamattomia hoitajia ei ole paljon vaikka niin annetaan ymmärtää. Suurin osa on piikkinsä ottanut, kaikki ne mitä alalla vaaditaan. Ei tämä koronapiikki ole kuin yksi (kolme) muiden joukossa.

Jep, tässä vähän grafiikkaa:

 
On sellainen kuin tietosuoja olemassa, ei työtovereille tarvitse eikä pidä kertoa ettei ole ottanut rokotusta tai onko ottanut rokotusta. Ei kuulu työtovereille. Esihenkilö taas vastaaa potilasturvallisuudesta ja hänellä on tietosuoja eikä voi levittää tietoja eteenpäin.
Vaitiolovelvollisuus koskee kaikkia terveydenhuollon tyntekijöitä joten mitä ihmettä sä oikein jauhat?
 
Nimenomaan poikkeusolot.

Miten sun olisi mahtanut käydä sota-aikana, kun itsemääräämisoikeus jäi varmasti monesti sivuun ja oli tehtävä, kuten käskettiin?
Olisin varmaan tappanut ihmisiä jos mulle oltaisi lyöty ase käteen ja laitettu rintamalle.
 

Yhteistyössä