Ne joilla on pupu lemmikkinä!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Tietämätön"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
T

"Tietämätön"

Vieras
Mikä kani rotu olisi paras vaihtoehto sellaiselle, jolla ei ole aiemmin kaneista kokemusta?

Ja kertokaas millainen kani on lemmikkinä? (Plussat ja miinukset)

Mitä kaikkea tarvitsee? Minkä kokoinen häkki? Mitä syövät? Siis ihan kaikki :D ja vähän hintaluokkaa noista tarvikkeista, ruuista yms. Mitäs siihen häkin pohjalle tulee?

Tytär toivoisi kovasti kania lemmikiksi, mutta en vielä oikein tiedä.. tarvitsen vähän ohjeita ja tietoja teiltä :)
 
Meillä oli kaksi hermeliiniä. Suosittelisin vähän isompaa kanirotua, jos vaikka olisi sosiaalisempi. Nuo hermeliinit elivät aika omaa elämäänsä ja tuntui aika järjettömältä, että olivat meillä kotona häkissä.

Meillä oli isoin saatavilla oleva häkki, pohjalla mörttiröpöä, ruokana pellettiä ja tuoreruokaa. Lisäksi vesipullo, suolarengas, joku kalkkipala ja erilaisia aktiviteettileluja. Loppujen lopuksi aika kallista puuhaa eli rahaa meni per kk sellaiset 50€.
 
Kääpiöluppa on paras ensimmäisenä kanina ja muutenkin ;) Semmonen leppoisa ja rauhallinen luonne, koiramainen :D (yksilöitä kaikki tietenkin). Uros vielä naarasta leppoisampi ja sen takia helpompi ensimmäiseksi kaniksi.

Tarvii häkin, mitä isompi, sitä parempi. Jos on PALJON vapaana, ei tarvi olla NIIN iso. 120cm aika passeli kääpiörodulle, niillä, joilla on lähes koko ajan vapaana, voi olla 100cm, sen pienempää en kyllä suosittele. Syövät pellettiä ja heinää. Sitten tuoreruokana mm. porkkanaa, omenaa jne. Meidän häkin pohjalla on matto. Tarvii vessa-astian. Meidän pupu on täysin sisäsiisti, tekee tarpeensa ainoastaan vessalaatikkoon. Häkkiä siis erittäin helppo pitää puhtaana. Mökki, heinäteline, juomapullo/astia, ruokakippo. Erilaisia virikkeitä, mitä nyt keksiikin. Kynsisakset, harja, valjaat jos haluaa kesällä ulkoiluttaa. Kantokoppaa saattaa joskus tarvita.

Plussat:
+ Seurallisuus ja koiramaisuus
+ Ihmisystävällinen
+ Rauhallinen
+ Tykkää lapsista
+ Erittäin siisti
+ Ei enää ihan pentuajan jälkeen tuhoa paikkoja/lattialle jääneitä tavaroita yms.
+ Kiva touhuta pupun kanssa, hoitotoimenpiteet on itsellekin rauhoittavia hetkiä
+ Lapsille tosi kiva lemmikki, ei liian pieni, eikä liian suuri käsitellä
+ Hyvin pienellä vaivalla pääsee, muutaman pvän välein vessalaatikon pesu, häkkiä ei tarvi kovin usein siivota
+ Ei mene paljoa rahaa

Miinukset:
- Alle puolivuotiaana tehdyt tuhot (omaakin huolimattomuutta)
Muita en sitten keksikään.

Suosittelen!! Aivan ihana lemmikki :heart:

Jos jotain kysymyksiä tulee vielä mieleen, vastaan mielelläni.
 
Kaneja pitäisi aina olla kaksi kun ovat laumaeläimiä. Esim. Ruotsissa eläinsuojelulaissakin muistaakseni jo määrätään niin. Ihminen kun ei voi olla kanille kani, vaikka kuinka olisi 24/7 lemmikilleen seurana.
Miten vanha tyttö on? Kanit on aika vaativia lemmikkejä. Ja syövät vaikka mitä.. Meillä on pureksittu sohvanjalkoja, lattialistaa, lukuisia muita mitä ei olis saanu niiden suuhun joutua... ;)

Häkin koko riippuu kanista mutta sanosin että minimi on joku 100-120cm pitkä. Käytettynäkin voi saada hyviä häkkejä. Häkin pohjalle laitetaan kutterinpurua tai mörttiröpö puuhaketta.. Kannattaa tutustua johonkin kaniliiton sivuihin. Saa varmasti enemmän oikeaa tietoa
 
Ja puput (kääpiölupat) itsessään maksavat 50-80e väliltä. Suosittelen ottamaan kasvattajalta. Ovat varmasti enemmän käsiteltyjä, kuin eläinkaupan.

Meidän kani oli sisäsiisti jo meille tullessaan. Tai sitten ymmärsi samantien vessan käytön. Koskaan, ikinä, ei ole tullut papanan papanaa, eikä varsinkaan pissalammikkoa vapaana ollessaan. Häkin luukku on auki ja kanilla sinne pääsy vapaana ollessaankin ja pääsee siis häkkiin pissaamaan ja kakkaamaan koko ajan.

Meillä ei ole puolenvuoden iän jälkeen syöty yhtään mitään. Pari johtoa on päässyt syömään, mutta sanoisin, että sekin johtui siitä, että itse ei tarpeeksi vahdittu ja oltiin jätetty ne kanin saataville. Eli kaikki, mitä ei halua kanin jyrsivän, on nostettava pöydälle/lattiatasolta pois!

Meillä laitetaan ovet kiinni niistä huoneista, joihin kania ei haluta päästää ja muutenkin estetään ne paikat ja kolot, mihin ei ole asiaa.

Minun mielestä ei ole ollenkaan vaativa lemmikki :)
 
Meillä oli perle-egern, mutta niitä ei enää Suomessa.ole. Se oli n.3-kiloinen, aivan ihana tapaus. Vähän aikaa meillä oli myös valkoinen maatiainen, mikä oli ihan mahdoton riiviö. Painoi alle kilon. Jyrsi kalterit poikki ja karkaili häkistä, puri kissaa, koiraa ja toista kania ja koira alkoi jo pelätä sitä kania. Mutta tosiaan toi perle-egern oli aivan ihana, kiltti ja rauhallinen sylimussukka. Suomessa on vielä sen sukulaisrotua, en muista nimeä mutta samanlainen punainen, kun perle-egern on sininen.

Häkkejä tolla kanilla oli 2, 120cmx60cm yhdistettynä toiseen, 80cmx40cm mikä toimi vessana. Pienellä kanilla oli häkki 100cmx50cm. Molemmat oli paljon vapaana, eri aikaan, ja kesät ulkona isossa ulkohäkissä.

Kanit syö pellettiä ja/tai siemensekoitusta, heinää ja tuoreita vihanneksia ja kuivaa ruisleipää on hyvä myös antaa jyrsittäväksi.

Häkit on uutena aika kalliita, mutta käytettynäkin voi löytyä ihan hyviä.
 
Meilläkin on tämä jo mainittu kääpiöluppakorva, vain yksi, vaikka joku puhui kahdesta ja, että ruotsissa lakikin määrää että tulisi olla kaksi. No meillä suomessa kuitenkin vain tämä yksi. Viihtyy sohvan takana varsinkin hyvin, aina iltaisin tulee olohuoneen lattialle pötköttelemään. Tämäkin siis on yksilöllistä, toiset kanit tykkäävät olla sylissä ja ihmisten kanssa ja toiset taas ei. Tykkään, vaikka itse olenkin allerginen. Ja pikkuveljen kaverit on aina ihan innoissaan käymässä. Eikä todellakaan vie rahaa paljoa, kesälläkin syö mm. voikukan lehtiä, porkkanaa omasta maasta ym.
Meillä on sisähäkki, reilun metrin pitkä ja sitten iso ulkohäkki, missä tykkäsi olla viime kesänäkin.
 
Kuinka helposti ja miten kanin saa oppimaan sisäsiistiksi?

meillä kävi se kuin itsestään. pohjana matto ja kulmassa vessalaatikko, jossa puruja. aluksi vessalaatikkoon voi jättää virtsanhajusia puruja pohjalle, jotta kani tajuaa vessapaikkansa. yleensäkkin kanit virtsaa tiettyyn kulmaan, niin siihen sijoitetaan se laatikko.

vessalaatikkoon menee vähän purua ja on näin edullisempaa, kuin koko iso häkki puruissa.
 
Meillä pupu tulee itse tökkimään jalkoja, kun kaipaa huomiota. Nuolee käsiä ja naamaa <3 Tulee AINA keittiöön, kun kuulee, että joku menee jääkaapille :D Iltaisin menee itse häkkiinsä, kun me mennään nukkumaan. Ei tarvitse pyydystellä kiinni, vaan itse sinne pomppaa.

Ei pidä mitään ääniä/meteliä. Hiljainen. Nukkuu aika paljon (mikä on hyvä, kun joutuu kuitenkin yksin olemaan työpäivät).

Ollaan ottamassa kanille nyt kaveria, koska tuntuu, että siitä on tosiaan ihan erilaista seuraa, kun meistä ihmisistä ja ne ajat, kun ovat yksin.
 
Meillä on suurihopea rotuinen kani ja se on yksi suurimmista roduista. Hyppelee vapaana, tosi ihana.
Mutta useamman pystykorvaisen kanin omistaneena suosittelen luppakorvaista.
Pystykorvaiset rodut on en nyt sanoisi arempia mutta temperamenttisempia.
Luppakorvista kaikenkokoiset on sellasia luppanoita :D
Mulla on ollut ranskanluppia 4 ja kaikki tosi lempeitä. Nyt on hopean lisäksi kääpiöluppa ja tosi lempeä tapaus myöskin :)
 
Ihan itsestään oppi kani lähes täysin sisäsiistiksi. Kanit eivät mielellään sotke, vaan pissivät yhteen paikkaan. Kuivia papanoita tuli jonkin verran muuallekin, mutta niistä ei mielestäni aiheutunut ongelmaa. (Helppo kerätä pois.)

Kani oli koko ajan vapaana. Erittäin ihmisrakas ja seurallinen. Syliin NOSTAMISESTA ei tykännyt, mutta hyppäsi itse syliin.

Ruuan kannattaa olla monipuolista (siis muutakin kuin kuivamuonaa), jotta pysyy kani kunnossa ja hyväntuulisena. Häkkiä ei tosiaan välttämättä tarvii, ellei halua rakentaa kesäksi ulos isoa ulkoiluhäkkiä. Kanit kaivaa ulkona koloja, joten häkissä tulee olla pohjassakin verkko ja tietysti myös kattoverkko ja varjoisa katos.

Koiraan verrattuna helppo lemmikki, mutta kokemukseni mukaan ihan yhtä seurallinen.

Kaksi poikakania ei sovi yhteen - tappalevat verissäpäin.

Kanilla oli kova hinku järsiä sähköjohtoja, joita vissiin luuli oksiksi... (Oikeita oksiakin kyllä sai.) Muuta tuhoa ei juuri tehnyt.
 
Kanit ihan jees! Jotkut kehuvat että " koiramaisia "...Herranen aika! Jos haluaa koiramaisen niin sitten hankkikoon koiran! Meillä on kääpiöluppa, eikä ole koiraa nähnykkään se otus. Hellyyttäviä ja ihania ne ovat, suosittelen! :) Lisäksi maatiaiskissoille plussaa, aivan mahtavia mirrejä!
 
Löytyi hyvä ketju, niin kysynpä... Eli haluttais ottaa kaksi kania, niin olisiko parasta ottaa samasta poikueesta siskokset? Vai mitä muita vaihtoehtoja kahdelle kanille?
 
Meillä oli kaksi hermeliiniä. Suosittelisin vähän isompaa kanirotua, jos vaikka olisi sosiaalisempi. Nuo hermeliinit elivät aika omaa elämäänsä ja tuntui aika järjettömältä, että olivat meillä kotona häkissä.

Meillä oli isoin saatavilla oleva häkki, pohjalla mörttiröpöä, ruokana pellettiä ja tuoreruokaa. Lisäksi vesipullo, suolarengas, joku kalkkipala ja erilaisia aktiviteettileluja. Loppujen lopuksi aika kallista puuhaa eli rahaa meni per kk sellaiset 50€.
Ai kallista puuhaa? Meillä on kotona 5 hevosta ja niihin menee kuukaudessa ainakin se 1000€ euroa! Että ei se kaniini tohon verrattuna ole yhtään kallis
 
Kääpiöluppa on paras ensimmäisenä kanina ja muutenkin Semmonen leppoisa ja rauhallinen luonne, koiramainen (yksilöitä kaikki tietenkin). Uros vielä naarasta leppoisampi ja sen takia helpompi ensimmäiseksi kaniksi.

Tarvii häkin, mitä isompi, sitä parempi. Jos on PALJON vapaana, ei tarvi olla NIIN iso. 120cm aika passeli kääpiörodulle, niillä, joilla on lähes koko ajan vapaana, voi olla 100cm, sen pienempää en kyllä suosittele. Syövät pellettiä ja heinää. Sitten tuoreruokana mm. porkkanaa, omenaa jne. Meidän häkin pohjalla on matto. Tarvii vessa-astian. Meidän pupu on täysin sisäsiisti, tekee tarpeensa ainoastaan vessalaatikkoon. Häkkiä siis erittäin helppo pitää puhtaana. Mökki, heinäteline, juomapullo/astia, ruokakippo. Erilaisia virikkeitä, mitä nyt keksiikin. Kynsisakset, harja, valjaat jos haluaa kesällä ulkoiluttaa. Kantokoppaa saattaa joskus tarvita.

Plussat:
+ Seurallisuus ja koiramaisuus
+ Ihmisystävällinen
+ Rauhallinen
+ Tykkää lapsista
+ Erittäin siisti
+ Ei enää ihan pentuajan jälkeen tuhoa paikkoja/lattialle jääneitä tavaroita yms.
+ Kiva touhuta pupun kanssa, hoitotoimenpiteet on itsellekin rauhoittavia hetkiä
+ Lapsille tosi kiva lemmikki, ei liian pieni, eikä liian suuri käsitellä
+ Hyvin pienellä vaivalla pääsee, muutaman pvän välein vessalaatikon pesu, häkkiä ei tarvi kovin usein siivota
+ Ei mene paljoa rahaa

Miinukset:
- Alle puolivuotiaana tehdyt tuhot (omaakin huolimattomuutta)
Muita en sitten keksikään.

Suosittelen!! Aivan ihana lemmikki :heart:

Jos jotain kysymyksiä tulee vielä mieleen, vastaan mielelläni.
 
Kääpiöluppa on paras ensimmäisenä kanina ja muutenkin Semmonen leppoisa ja rauhallinen luonne, koiramainen (yksilöitä kaikki tietenkin). Uros vielä naarasta leppoisampi ja sen takia helpompi ensimmäiseksi kaniksi.

Tarvii häkin, mitä isompi, sitä parempi. Jos on PALJON vapaana, ei tarvi olla NIIN iso. 120cm aika passeli kääpiörodulle, niillä, joilla on lähes koko ajan vapaana, voi olla 100cm, sen pienempää en kyllä suosittele. Syövät pellettiä ja heinää. Sitten tuoreruokana mm. porkkanaa, omenaa jne. Meidän häkin pohjalla on matto. Tarvii vessa-astian. Meidän pupu on täysin sisäsiisti, tekee tarpeensa ainoastaan vessalaatikkoon. Häkkiä siis erittäin helppo pitää puhtaana. Mökki, heinäteline, juomapullo/astia, ruokakippo. Erilaisia virikkeitä, mitä nyt keksiikin. Kynsisakset, harja, valjaat jos haluaa kesällä ulkoiluttaa. Kantokoppaa saattaa joskus tarvita.

Plussat:
+ Seurallisuus ja koiramaisuus
+ Ihmisystävällinen
+ Rauhallinen
+ Tykkää lapsista
+ Erittäin siisti
+ Ei enää ihan pentuajan jälkeen tuhoa paikkoja/lattialle jääneitä tavaroita yms.
+ Kiva touhuta pupun kanssa, hoitotoimenpiteet on itsellekin rauhoittavia hetkiä
+ Lapsille tosi kiva lemmikki, ei liian pieni, eikä liian suuri käsitellä
+ Hyvin pienellä vaivalla pääsee, muutaman pvän välein vessalaatikon pesu, häkkiä ei tarvi kovin usein siivota
+ Ei mene paljoa rahaa

Miinukset:
- Alle puolivuotiaana tehdyt tuhot (omaakin huolimattomuutta)
Muita en sitten keksikään.

Suosittelen!! Aivan ihana lemmikki ❤

Jos jotain kysymyksiä tulee vielä mieleen, vastaan mielelläni.
Minkä ikäiseksi elää?
 
Meillä oli kaksi hermeliiniä. Suosittelisin vähän isompaa kanirotua, jos vaikka olisi sosiaalisempi. Nuo hermeliinit elivät aika omaa elämäänsä ja tuntui aika järjettömältä, että olivat meillä kotona häkissä.

Meillä oli isoin saatavilla oleva häkki, pohjalla mörttiröpöä, ruokana pellettiä ja tuoreruokaa. Lisäksi vesipullo, suolarengas, joku kalkkipala ja erilaisia aktiviteettileluja. Loppujen lopuksi aika kallista puuhaa eli rahaa meni per kk sellaiset 50.
Minkä ikäiseksi elää hermeliini?
 

Uusimmat

Yhteistyössä