V
vierailija
Vieras
Tulee mieleen, ettei siis pelkkä kurkkukipu ole tyypillinen tuberkuloosioire vaan linkin: "Paikallisoireita ovat pitkittynyt, yli 3 viikkoa kestänyt yskä, johon liittyvät limaiset, joskus veriset yskökset. Yleisoireita ovat ruokahaluttomuus, laihtuminen, väsymys, yöhikoilu ja/tai kuumeilu"
ja jos ei mitään yllä olevia oireita ole ollut potilaalla, on voinut dg:n löytäminen pitkittyä.
On siis selvitetty pelkkää kurkkukivun mahd. aiheuttajaa, Ei pelkän kurkkukivun takia oteta yleensä keuhkortg ensimmäisenä tutkimuksena... paitsi tietenkin ehkä yksityisellä lääkäriasemalla, laskutetaan/otetaan nyt vielä varmuuden vuoksi kurkkukivun takia keuhkortg.
LInkin potilaan nelemisongelmat voivat olla myös vatsaperäisiä ongelmia, närästys, helico ja ne oli tod. näk. tutkittu/gastroskopia ym, koska potilas oli saanut lähetteen myös korvalääkärille