Pitäisi ostaa paistinpannu. Teflon, valurauta, mikä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Echo
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Asiasta kukkaruukkuun, mites toi valurautapannu toimii keraamisella liedellä?
Ihan ongelmitta. No pienten lettujen pannu ei toimi hyvin, kun siinä hellassa ei ole tarpeeksi isoa levyä sitä varten ja jää ulkoreuna aina vaaleaksi. Eipä tuota oikein koskaan tule käytettyä, letut paistetaan kahdella pienellä valurautapannulla, ne on juuri sopivan kokoiset pienemmille levyille. Jotain blini-pannuja ne on kai virallisesti, ikää on kohta 35 vuotta noilla. Iso puukahvainen toimii hyvin myös. On meillä muitakin kuin valurautaisia, wokkipannu on jotain pinnoitettua alumiinia ja sitten on joku ikean halpispannu lasten kananmunakokkauksiin, kun on kevyt käyttää, eikä tartu kokkeli kiinni kuten joskus on valuraudan kanssa käynyt. Meidän keraamisella liedellä on ikää 15 vuotta ja kunnossa se on noiden pannujen jatkuvasta käytöstä huolimatta. Pidän aina huolta, että liesi on puhdas ennen pannujen ja kattiloiden käyttöä.

Valurauta on aika huoleton käyttää, jos joku erehtyy sen pesemään pesuaineen kanssa, niin sitten joutuu rasvapolttamaan, että toimisi hyvin. Äiti sai joskus jotain ruostuneita perintöpannuja, teräsvillalla vaan ruosteet pois ja kunnon rasvapoltto, niin olivat taas kunnollisia.
 
  • Tykkää
Reactions: HopeaToffee
Hella pysyy siistinä miesten(kin) ja lasten harjoitellessa erilaisia pöperöitä, lettuja ym. tällaisella pannulla. Kansi kannattaa ostaa myös ja erikseen roiskesuoja, sellainen verkko, mikä päästää höyryt läpi. Innostus säilyy mukavasti pitkään, kun ei ole aina hellanpesua jokikisen ruoan jäliltä. Toisaalta kovin tarkaksi sillä ei opikaan, jos jossain tarvii matalaa pientä paistinpannua käyttämään. Lastaksi sellainen silikoninen pehmeä, kuin taikinankaavin, mutta paistossa se ei raavi pintaa. Pesu pehmeällä harjalla eikä kertaakaan tiskikoneeseen. Paista suolattomassa voissa (Lidl luomuvoi paras/halvin) kaikki, niin ei tartu ollenkaan.
 
Hmm, alkaa vaaka kallistua joko valuraudan tai sen hiiliteräspannun välille. Hiiliteräspannu vaan kuulosti ensi alkuun joltain Neuvostoliiton aikaiselta keksinnöltä, tulee mieleen joku 50-luvun mustavalkoleffa Venäjältä jossa sataa lunta tupaan jne. :D

Mut siis, olen vaan kyllästynyt teflonin huonoon kestävyyteen ja päätin tämän ketjun myötä että mitään pari vuotta kestävää teflonia en enää hommaa.

Mut osaanko mä tehdä sitä vaadittavaa rasvapolttoa varsinkaan hiiliteräspannulla, googletin niin pitäisi jotain sianrasvaa ostaa ja sit kärventää täysillä..aapuvaa. :confused:
Äidin valurautapannua olen vaan pessy vedellä, kuivannu ja that's it.
 
Viimeksi muokattu:
pohja meni kummalliseks, ruoka ei paistunut tasapuolisesti enää....saatoihan se olla susi jo syntyessään koko pannu, mene ja tiedä..mutta niin :)
Mitä katselin noita hiiliteräspannujen huolto-ohjeita, niin niissä selitettiin, että ne voi joskus kupruilla käytössä ja sillon niitä pitäisi kuulema vasaroida tasaiseksi :eek: Taidan pysytellä valurautapannuissa :D
 
  • Tykkää
Reactions: Elena777
Hmm, alkaa vaaka kallistua joko valuraudan tai sen hiiliteräspannun välille. Hiiliteräspannu vaan kuulosti ensi alkuun joltain Neuvostoliiton aikaiselta keksinnöltä, tulee mieleen joku 50-luvun mustavalkoleffa Venäjältä jossa sataa lunta tupaan jne. :D

Mut siis, olen vaan kyllästynyt teflonin huonoon kestävyyteen ja päätin tämän ketjun myötä että mitään pari vuotta kestävää teflonia en enää hommaa.

Mut osaanko mä tehdä sitä vaadittavaa rasvapolttoa varsinkaan hiiliteräspannulla, googletin niin pitäisi jotain sianrasvaa ostaa ja sit kärventää täysillä..aapuvaa. :confused:
Äidin valurautapannua olen vaan pessy vedellä, kuivannu ja that's it.

Prismassa on muurikoiden kohdalla vasittua paistorasvaa jolla rasvapålttå käy ku v**un pesu talon saippualla. Merkki on yllättäen ......... Muurikka.
 
Rasvapoltto onnistuu millä vaan paistorasvalla (voi, margariini, rypsiöljy...) ja tarkoittaa vaan sitä, että pannun pinta voidellaan rasvalla ja kuumennetaan niin, että vähän aikaa tulee savua.
 
Swiss Diamond. On hyvä ja kestää.
Onko kestänyt pitkään? Itsekin luulin kestäväksi, kunnes kaikki alkoi palaa pohjaan kiinni noin kolmen vuoden käytön jälkeen. Pienempi diamont on kunnossa edelleen, sillä sillä ei ole paistettu juuri muuta muin lettuja ja munakkaita, joten kestävyys riippuu toki käytöstäkin. Nyt meillä on hiiliteräspannut, jotka toivottavasti toimivat oikeasti pitkään.
 
No jos haluut ostaa uuden pannun joka vuosi niin osta sitte pinnoitettu pannu. Jos haluut kestävän niin teräs tai valurauta.
Miten sä oikein käytät teflonpannuja jos joka vuosi pitää ostaa uusi? Kannattaisiko katsoa peiliin onko omissa käyttötavoissa vikaa tai sitten ostat jotakin halpaa paskaa.

Itsellä kesti edellinen teflonpannu 12 vuotta. Nykyinen pannu on vielä parempi ja varmasti tulee kestämään vuosia. Meillä kuitenkin käytetään paistinpannua melko paljon. Pestään käsin, ei polteta pannua pilalle levy täysillä, käytetään muovisia työvälineitä ja jos päälle tulee toinen pannu niin väliin laitetaan talouspaperia. Eikä ole mikään halpa paska.
 
Onko kestänyt pitkään? Itsekin luulin kestäväksi, kunnes kaikki alkoi palaa pohjaan kiinni noin kolmen vuoden käytön jälkeen. Pienempi diamont on kunnossa edelleen, sillä sillä ei ole paistettu juuri muuta muin lettuja ja munakkaita, joten kestävyys riippuu toki käytöstäkin. Nyt meillä on hiiliteräspannut, jotka toivottavasti toimivat oikeasti pitkään.

Edellinen taisi mennä nelisen vuotta. Käytän sitä ehkä 5-7 kertaa viikossa lihan/kalan paistamiseen, lettuja tai munakkaita meillä ei mene. Pannun kanssa oikea käsittely on luonnollisesti tärkeää.

Teflonpannu ei kestänyt meillä vuottakaan. Keraamisesta tai hiiliteräksestä ei ole kokemusta.
 
Hiiliteräspannu on siis sama asia kuin pinnoittamaton teräspannu.

Ominaisuuksissa ja käsittelyssä (pesu ilman saippuaa, rasvapoltto jne) siinä on aika paljon samaa kuin valurautapannussa, mutta materiaali on tosiaan eri ja pannu on kevyempi ja ohuempi.
 
Kai muistatte, ettei paistinpannua kuumenneta koskaan täydellä teholla. Siten ne saa kyllä äkkiä pilalle.
Se on totta - meidän antiikkihellalla se tarkoittaa neloskohtaa termostaatissa.
Mut suolaton voi käytössä, ei mene pilalle vuosikausiin, vaikka 3 kertaa päivässä on käytössä. Se paakkuuntumisenestoaine vois periaatteessa pilata ihan mitä vaan, mitä sapuskoissa ja tavallisessa voissa - missä on tavallista suolaa - onhan se kamalaa myrkkyä ainakin:
http://yle.fi/uutiset/3-8418548
 
Käytän Maldon-suolaa ja lisään sen vasta loppuvaiheessa ruokaan. Jos käytän tavallista voita, jossa on syanidisuolaa, juuttuu ruoka helpommin pannuun - muulloin ei ollenkaan(y)
Pihveistä tulee mehukkaampia, kun haluaa ne welldone, kun lisää suolan vasta loppuvaiheessa. Marinoiduilla lihoilla kuulemma menee pannut pilalle pian, mutta niitä meillä ei ole ostettu 20 vuoteen kertaakaan - valintoja siis kaikki.

Konetiskiaine pilaisi varmuudella minkätahansa pannun, luulen:ninja:

Jos pannun pohja muuttui käytössä epätasaiseksi, anna sellaiselle, jolla on kaasuliesi - samat systeemit toimii siinäkin, vaikka aika kuuma se liekki taitaa olla, mutta ei tarvi olla tasainen sen pohjan:)
 
Kai muistatte, ettei paistinpannua kuumenneta koskaan täydellä teholla. Siten ne saa kyllä äkkiä pilalle.

Riippuu pannusta. Pinnoittamatonta valurauta- tai hiiliteräspannua ei ole mitään ongelmaa kuumentaa hellalla kuutosella vaikka koko ajan. Ja jos pannussa ei ole rakenteellista vikaa, niin kyllä se kestää vielä selvästi sitä kovemmatkin lämpötilat esim. nuotiolla/hiilloksella.
 
Lidlin teflon-pannu maksoi jossain vaiheessa 6 euroa ja kesti ainakin itselläni reilut puoli vuotta. Ihan hyvä investointi siihen verrattuna, että vaikka 30 euron pannu harvoin kestää kolmea vuotta.
Mulla on kestänyt monta vuotta. Siinä on joku sellanen tosi erikoinen pinta ja se ei oo kaikista halvin. Se maksaa mun mielestä jotain 20 ja on tosi hyvä. Se ei oo teflonia vaan jotain ihan muuta ainetta. Mut se on aika kevyt
 

Yhteistyössä