Onko tämä normaalia?? Kuukautiskivuista, auttakaa! :(

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja vierailijaAP
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

vierailijaAP

Vieras
Mulla on nyt viikon verran sattunut munasarjoihin(?) enemmän tai vähemmän. Vihlasuja ja semmosta paineen tunnetta. Tiputteluvuotoa on ollut n. 3 päivää ja tänään alkoi menkat. Nyt nämä munasarjakivut ja paine on ihan järkyttävät! :( aikasemmin ollut tosi vähän mitään menkkakipuja. Hormonaalista ehkäsyä ei ole ollut käytössä nyt reilu kahteen vuoteen.
Mitä hemmettiä tää nyt on??
 
Ei ole kokemusta, mutta jos kivut on ihan kamalat ja selvästi munasarjoissa niin ehkä soittaisin jonnekin puhelinneuvontaan?

Mä mietin, että soittaisin, mutta eihän täällä ole enää tänään tuo neuvonta auki. :( Aamuun asti jos selviäisi joten kuten. Muita oireita on alaselän kipu ja rintojen aristus, ja rinnat sekä maha turvoksissa. Nääkin oireet ollut jo pari päivää.
Nyt tämä kipu on enemmän enää sellasta painetta ja vihlasuja, semmosta epämukavaa tunnetta. Eli ei siis mitään tappavaa kipua kuitenkaan. Ja tämä alko melkolailla sillä sekunnilla, kun kuukautisvuotokin. Mutta tosiaan ei ole keskellä vatsaa, vaan nimenomaan sivuilla alhaalla.
 
Gynekologinen tutkimus on varmaan tarpeen eli varaa sellaiseen aika.

Jos kivut on siedettävät, niihin voi kokeilla tavan tulehduskipulääkettä (esim. Ibuprofeeni), jos käytölle ei ole estettä. Mikäli kivut on todella kovat, kannattaa mennä päivystykseen (eroa on, minkä avun/tutkimukset sieltä saa).
 
Ap, soita heti aamulla neuvontaan ja kysy sieltä. Älä ainakaan kuuntele ton Sekopuolisen neuvoja. Se on mies, eikä todellakaan mikään lääkäri, ja se ei todellakaan tiedä mistään mitään.
 
Joo soitan kyllä aamusta ja varaan ajan. Kivut helpottivat kylläkin jo, ihan vaan kuumaa kauratyynyä pidin vatsalla. Mutta tosiaan melkoisia olivat, lopulta tuntui kuin koko lantion alue olisi ollut tulessa.

Papa-kokeessa/sisätutkimuksessa kävin kyllä lokakuun lopulla, silloin oli kaikki ok.

Kiitos kaikille vastauksista, meinasi paniikki iskeä, pakko oli täältä kysellä kun en enää muutakaan keksinyt!
 

Yhteistyössä