Mikä ihme voi aiheuttaa usein "mahataudin" lapsella?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "a.p"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

"a.p"

Vieras
Perheessämme on monta lasta, mutta vain yhdellä, ekaluokkalaisella, on aika usein mahatauti. Koskaan ei tartu muihin.
Tänä aamuna alkoi taas yhtäkkiä oksentaa ja ripuloida rajusti. Sappinestettä oksentaa, kun mikään ei pysy sisällä. Muutaman tunnin ollut ihan veto pois, ja yhtäkkiä taas piristinyt.
Viimeksi oli sama juttu kuukausi sitten. Aamusta valitettali kun on niin huono olo, ettei edes sängystä jaksa nousta, parin tunnin päästä kuitenkni olo taas normaali.
Tälläisiä ollut viimeisen vuoden aikana suht usein, joskus ollut parin vuorokauden ajan pahoinvoiva, mutta kertaakaan ei ole muita tartuttanut.

Keväällä käytimme lääkärissä, mutta saimme vain vastaukseksi, että jotkut lapset ovat herkempiä saamaan pöpöjä kuin muut. Nyt alkaa kuitenkin epäilyttämään, että taustalla on jotain muuta, mutta mitä? Päätin viedä uudestaan lääkäriin, jos taaskaan kukaan muu perheestä ei sairastu.
 
Jos allergiaa tai laktoosi intoleranssi, niin eikö oireilisi jatkuvasti?
Nyt kuitenkin on väliä kuukaudesta kahteen, eli ei nyt ihan ythtenään, mutta useammin kuin mitä yleensä mahatautia sairastetaan.
 
Uskoisin, etät aika samanlainen käsihygienä kaikilla on, samat opit ainakin joka lapsella. Tietenkään nyt en ekaluokkalaista vahdi enää joka vessareissulla ja kyttää pesikö kätensä, mutta kyllä siitä toki muistutellaan.
 
Allerginen jollekin jota syö vain silloin tällöin. Esim. selleri voi aiheuttaa voimakkaita oireita, mutta voi se olla mikä tahansa muukin, jota ei syö joka päivä
 
Jännittäminen on varteenotettava vaihtoehto vatsaoireille, jos kyseessä ei ole mahatauti (siihen en usko, kun menee noin nopeasti ohi, eikä tartuta muita). Jos koulussa on jotain murheita, aamupahoinvointi on tyypillinen reaktio sille.
 
Toimiiko vatsa muuten hyvin, päivittäin? Jollain lapsilla voi olla ummetusta, ja jos suolisto tarpeeksi tukkeutuu ulosteesta, voi lapsi alkaa oksentamaan ja ripuloimaan.
 

Yhteistyössä