Monenko mamun tarvitsee miettiä asunnon saamista Hesassa?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja rikkauttako
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Siskoni on puoliksi somalialainen ja miehensä on somali. Puolisen vuotta jonottivat asuntoa ja majailivat tuttavien nurkissa. Huonekaluista joutuivat luopumaan kun ei ollut edes lämmintä varastotilaa vuokralla. Sisko opiskeli ja miehellään oli vakituinen työpaikka. Lopulta saivat asunnon nuorisosäätiöltä.
 
"Esimerkiksi pääkaupungista opiskelijakämpät ovat käytännössä loppuneet – moni on joutunut turvautumaan jopa seurakunnan hätämajoitukseen."

Kuinka moni mamu joutuu edes miettimään asuntoasioita? Epäilenpä, että niille järjestyy känmppä kuin Manulle illallinen. Ja jos ei järjesty, niin heille maksetaan vaikka ryöstöhintaisia hotellihuoneita. Mitä järkeä tuossa koko touhussa oikein on? Kantasuomalainen opiskelija on vähintään yhtä "tuottamaton" kuin mamu. Mutta todennäköisesti kuitenkin työllistyy valmistuttuaan paljon paremmin. Miksi hänelle ei sitten järjesty hotellimajoitusta?

Käytännössä mamut ovat asuntopulan vuoksi hamstranneet näiden opiskelijoiden asunnot (joiden on siis mahdoton löytää yksityisiltä markkinoilta enää mitään) ja siksi tämä opiskelijoiden asuntopula on muuttunut krooniseksi. Maahanmuutto pitäisi lopettaa jo pelkästään sillä perusteella, että mamut vievät muiden asunnot! Kuka oikeasti voi kilpailla sossun maksusitoumusta vastaan? Ja rassismipykälät estävät edes vuokraamasta asuntoa valkonaamalle, jos keeneri on vaihtoehtona.

SAIRASTA!

Vuokra-asuntopula piinaa opiskelijoita ? nopeaa ratkaisua ei ole | Taloussanomat

Opiskelijoiden asuntopula on ollut olemassa paljon ennen pakolaisten tänne tuloa. Ketä syytät siitä ennen "mamuaikaa"?
 

Yhteistyössä