Michael Schumacher on herännyt koomasta!

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja viaras
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

viaras

Vieras
Jee! Aivan ihana uutinen. Hyvä Schumi! =)

Saksalainen Bild-lehti kertoo verkkosivuillaan, että seitsenkertainen F1-mestari Michael Schumacher on herännyt koomasta.

Schumacherin asioidenhoitajan Sabine Kehmin mukaan F1-tähti tunnistaa äänet ja reagoi kosketukseen.

Kehm kertoi, että Schumacher siirretään Grenoblen yliopistosairaalasta Ranskasta toipumaan yksityiselle kuntoutusklinikalle.

Schumacher on viime viikkoina ollut tajuissaan entistä pidempiä pätkiä, Kehm paljastaa.

Bild-lehden tietojen mukaan Schumacherin on tajuissaan ollessaan avannut silmänsä ja pystynyt kommunikoimaan ympärillään olevien ihmisten, ensi sijassa vaimonsa Corinnan ja lastensa kanssa.

Schumacherin tila onkin siinä määrin parantunut, että hänen ei ole välttämätöntä olla Grenoblessa asiantuntijalääkäreiden valvonnassa vuorokauden ympäri.

Schumacher loukkasi päänsä lasketteluonnettomuudessa Ranskan Maribelissä 29. joulukuuta 2013. Vamma oli niin vakava, että häntä pidettiin useita kuukausia koomassa.

Bild: Michael Schumacher on her
 
"Vamma oli niin vakava, että häntä pidettiin useita kuukausia koomassa."

Aiemmissa uutisissa on kyllä annettu ymmärtää, että hän pysyi koomassa pitämättäkin. Ylipäätään nuo sanavalinnat kuulostavat jotenkin... surullisilta.
 
Tuosta jutusta ei tainnut olla selvyyttä että oliko vaan perätön huhu.

Itse kuulen nyt ensimmäistä kertaa että on herännyt koomasta. Iltiksiä kun en lue.

Mutta hieno juttu! Toivottavasti kuntoutuu mahd. hyvin.


Perätön huhu, no ei ollut. Ei tuollaista huhua tule jos ei siinä ole mitää perää, se on vissi ja varma.
Shumi oli jo kuntoutuksessa silloin vaikka lääkärit sen kielsi.
 
Mahtava uutinen! En olisi uskonut. Toki voi olla että on liikojakin toiveita nyt. Mutta mukavaa jos totta että reagoi läheisten ääniin ja kosketuksen. Ennalleen ei tietenkään palaa, mutta jo tuo nyt kerrottu on paljon.
Muistamme rukouksin!
 
Ja eikun mies huomenna formula-auton rattiin!
No ei, huono vitsi.

-Toivotaan mahdollisimman hyvää paranemista ja kuntoutumista Schumille. :)
 
Nyt sitten vain odotellaan, mitä tapahtuu. Hyvää paranemista Schumi! Toivottavasti toipuu ennalleen. Ihmeitä tapahtuu.


F1-mestari Michael Schumacherin voinnin kohentuminen on suomalaisen neurokirurgian professorin mukaan erittäin harvinaista.
Bild-lehden mukaan Schumacher ei tarvitse enää asiantuntijalääkäreiden valvontaa vuorokauden ympäri.

- Siinä tapauksessa hänen vointinsa on kyllä kohentunut. Kuulostaa siltä, että hän ei enää tarvitse hengityskonehoitoa eli hän hengittää itse. Tämä on hämmästyttävä toipuminen, sanoo Kuopion yliopistollisen sairaalan Neurokeskuksen ylilääkäri, professori Juha E. Jääskeläinen.

http://www.iltasanomat.fi/formula1/art-1288702352105.html
 
Tunnistaa äänet ja reagoi kosketukseen ei vielä kerro kyllä kovin paljon nykyisestä tajunnan tasosta. Voi olla silti melko lailla vihannes.

Mun tuttavani on jokseenkin tuossa jamassa autokolarin jälkeen, asuu hoivakodissa ja toisella kädellä pystyy silittämään kissaa. Eli siinä ne puuhat.
 
Michael Schumacher on herännyt koomasta. Schumacherin manageri Sabine Kehm kertoi asiasta lähettämässään tiedotteessa.
Kehm kertoo tiedotteessa:

"Michael on siirtynyt pois Grenoblen yliopistosairaalasta aloittaakseen pitkän toipumisjaksonsa. Hän ei ole enää koomassa.

Schumacherin perhe haluaa kiittää kaikkia Grenoblen sairaalan lääkäreitä, sairaanhoitajia ja terapeutteja sekä onnettomuuspaikan ensihoitajia heidän erinomaisesta työstään.

Perheen kiitokset kuuluvat myös kaikille kanssaihmisille, jotka ovat lähettäneet Michaelille paranemisen toivotuksia. Niistä on varmasti ollut apua.

Pyydämme tulevaisuudessa ihmisiä ymmärtämään, että Michaelin jatkokuntoutus tapahtuu julkisuudelta salassa."

Schumacher loukkaantui vakavasti lasketteluonnettomuudessa 29. joulukuuta 2013. Hän sai onnettomuudessa vakavia päävammoja.
 
Koomasta voi myös siirtyä vegetatiiviseen tilaan, jolloin autonomiset elintoiminnot toimivat, mutta kognitiiviset aivotoiminnot eivät. Tässä tilassa hengitys toimii itsenäisesti, ja potilaalla on selkeät unirytmit toisin kuin koomassa. Potilas voi hereillä ollessaan reagoida kipuun ja liikkua, mutta liikkuminen ei ole tarkoituksenmukaista.[
 

Similar threads

O
Viestiä
6
Luettu
2K
A

Yhteistyössä