Miksi ihmiset kaivaa roskiksia?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Yöks
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
Y

Yöks

Vieras
Siis pullojen takia juu, mutta yöks - siellähän voi olla vaikka mitä. Huumeneuloja, ruokaa tai vaikka likaisia vaippoja. :S Enemmän ja enemmän näkee täällä noita roskiksia kaivelijoita.
 
Täällä päin ei normaali-ihmiset tongi roskiksia. Joku vanha mummo siellä kaiveli ekopisteellä, kai niitä pulloja sitten etsiskeli. Pitää kyllä olla mielenterveys sillä mallilla, että ei ymmärrä hävetä.
 
Roskiksia ei ole tarkoitus kaivella, se on epähygieenistä ja voi levittää tauteja. Sama kun menisi viemäristä tonkimaan jonkun jätöksiä, jätteet on jätteitä.
 
Roskiksia ei ole tarkoitus kaivella, se on epähygieenistä ja voi levittää tauteja. Sama kun menisi viemäristä tonkimaan jonkun jätöksiä, jätteet on jätteitä.

Noh, jos nyt mennään asiaan.
Ensinnäkin jos jonkun mielenterveys on sen verran huonolla tolalla,ettei tämä kykene häpeämään toimintaansa ei kyse ole siitä ettei ihminen YMMÄRTÄISI hävetä.
Ihminen ymmärtäisi kyllä hävetä jos aivonsa toimisivat normaalisti, yleensä ymmärryksessä eli älyssä ei ole mitään vikaa.

Toisekseen, roskiksista etsitään yleensä ruokaa. Esimerkiksi kaupat heittävät usein syömäkelpoista tavaraa avaamattomissa pakkauksissa roskiin ja jotkut dyykkaavat näitä,olisiko tässä kyse sellaisesta?

Kolmanneksi, eikö sua ennemminkin sureta että joku on niin köyhä että kaivaa ruokaa roskiksesta?
Todennäköisesti se ihminen mieluusti ostaisi sitä ruokaa,mutta rahaa ei ole.
 
Kyllä täällä PK-seudulla ihan juna-asemien roskiksia ne tonkii... Itse en ymmärrä :( vaarallistahan tuo ja tosiaan epähygieenistä. Tulee joku kehitysmaa mieleen, ei kai meilläkin ala olemaan niin köyhiä ihmisiä? :(
 

Yhteistyössä