Kummasta koulutuksesta enemmän hyötyä?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "vieras"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
V

"vieras"

Vieras
Audiovisuaalisen viestinnän ammattitutkinto

Koulutuksen tavoite on antaa opiskelijalle riittävä tietopuolinen ja tekninen osaaminen audiovisuaalisen viestinnän ammattitutkinnon suorittamiseen.
Tutkinnon suorittaja osaa suunnitella audiovisuaalisen kokonaisuuden; tarkoituksenmukaisen rakenteen, visuaalisen ulkoasun ja käyttöliittymät sekä havainnollistaa ne asiakkaalle. Koulutuksessa annetaan opiskelijalle perustaidot ymmärtää viestinnän alan taloudellisen toiminnan keskeisiä periaatteita ja niiden soveltamista omiin työtehtäviinsä.
Opetussuunnitelma (koulutuksen kesto 1190 h, 34 ov)
Julkaisugrafiikan osaamisala
- suunnittelu, työmenetelmät ja tuotantoprosessit
Verkkoviestinnän osaamisalat
- suunnittelu, työmenetelmät ja tuotantoprosessit
Yrittäjyys vapaaehtoinen
- 2 opintoviikon kokonaisuus, jonka voit suorittaa koulutuksen aikana ylimääräisinä opintoina
Lisäksi voit osallistua suoraan tutkintotilaisuuteen (ei lähiopetusta)
Editoinnin osaamisala

Markkinointiviestinnän ammattitutkintoon valmistava koulutus

Koulutuksen tavoitteena on tuottaa markkinoinnin ammattilaisia maakunnan yritysten tarpeisiin. Tavoitteena on suorittaa markkinointiviestinnän ammattitutkinto. Markkinointiveistinnän ammattitutkinnon suoriittaneet henkilöt työskentelevät monipuolisesti erilaisten yritysten ja organisaatioiden markinointiviestinnän tehtävissä. Tutkinnon suorittaneilla on laaja-alaiset taidot työskennellä markkinointiviestiinnän tehtävissä.
 
Rakennusmies, autokuski, hoitaja, jne.. Niille on kysyntää, ei millekään nörtille, ne hommat on jo ulkoistettu pois suomestaja ulkoistetaan koko ajan lisää.
 
[QUOTE="vieras";28927603]Rakennusmies, autokuski, hoitaja, jne.. Niille on kysyntää, ei millekään nörtille, ne hommat on jo ulkoistettu pois suomestaja ulkoistetaan koko ajan lisää.[/QUOTE]

Niin että turha edes yrittää kehittää itseään tai opiskella jotain joka vähänkin vaatii aivotyötä. Loistava neuvo. Jos et ole sattunut huomaamaan on autokuskien ja rakennusmiestenkin työt jo ulkoistettu ulkomaalaisille.
 
[QUOTE="vieras";28927651]Niin että turha edes yrittää kehittää itseään tai opiskella jotain joka vähänkin vaatii aivotyötä. Loistava neuvo. Jos et ole sattunut huomaamaan on autokuskien ja rakennusmiestenkin työt jo ulkoistettu ulkomaalaisille.[/QUOTE]

Jos et ole lukenut ollenkaan uutisia niin siellähän niin sanottiin, ja sen kyllä huomaa kun on työelämässä mukana. Ei suomessa ole kysyntää millekään it-nörtille, ne hommat ulkoistetaan ulkomaille, kait nyt sen edes tiesit.
 
[QUOTE="vieras";28927672]Jos et ole lukenut ollenkaan uutisia niin siellähän niin sanottiin, ja sen kyllä huomaa kun on työelämässä mukana. Ei suomessa ole kysyntää millekään it-nörtille, ne hommat ulkoistetaan ulkomaille, kait nyt sen edes tiesit.[/QUOTE]

En nyt ala tästä sen enempää vääntämään, mutta yhtä paljon on kysyntää niille suomalaisille raksamiehille ja kuskeille kun ulkomaalaiset on helpommin huijattavissa ja tekevät pienemmällä palkoilla.

Ap opiskele sitä mikä kiinnostaa eniten.
 
Uskoakseni kysyntää isommissa kaupungeissa olisi enemmän tuolle audiovisuaalisen viestinnän tutkinnolle. Se on ikäänkuin perustason markkinointitehtäviä sivuava ala, jonka osaamista ei usein ole vanhemmilla markkinointi-ihmisillä. Suosittelisin siis sitä ja laajentaisin osaamista yleisemmin markkinointiin sekä jos mahdollista, hakukoneoptimointiin. Jättäisin tuon editointipuolen vähemmälle eli en menisi liian syvälle tekniseen aineistontuottamiseen.

Tällä voisi työllistyä markkinointisuunnittelijaksi johonkin pk-yritykseen ja olisi etulyöntiasemassa tavanomaisiin markkinointimerkonomeihin.
 
[QUOTE="vieras";28927702]En nyt ala tästä sen enempää vääntämään, mutta yhtä paljon on kysyntää niille suomalaisille raksamiehille ja kuskeille kun ulkomaalaiset on helpommin huijattavissa ja tekevät pienemmällä palkoilla.

Ap opiskele sitä mikä kiinnostaa eniten.[/QUOTE]

Itsellä on kokemukset ihan toiset. Voit varmaan jotenkin todistaa tuon väitteesi, minä voin omani.
 

Yhteistyössä