H
harkitseva
Vieras
Kotipizza-ketju näkyy hakevan uusia franchising-yrittäjiä. Onko se franchising-sopimus ihan silkkaa riistoa, vai onko jollain jotain positiivista kerrottavaa ko. sopparista?
Katso alla oleva video nähdäksesi, kuinka asennat sivustomme verkkosovellukseksi kotinäytöllesi.
Huomio: Tämä ominaisuus ei välttämättä ole käytettävissä kaikissa selaimissa.
jos kotipizzasi sijaitsee alueella, missä ei ole kilpailijoita ( esim. Turkkilaiset ym.) voi tulla menestystä,mutta myyntien pitää olla hyvät(tavalliset myynnit ei riitä)Duunia teet yrittäjänä väh. sen 12 h päivä, su aina. En suosittele.
No se on selvä, että jos kriteerinä on max. 8 tunnin työpäivä ja säännölliset lomat ja muut vapaat, niin mikään yrittäjyys ei ole vaihtoehto. Ei franchising sen paremmin kuin minkään muunkaan muotoinen yrittäjyys. Minulle tämä ei kuitenkaan ole ongelma, sillä olen yrittäjäperheestä ja nähnyt lapsesta asti, mitä se homma on. Silloin tehdään, kun töitä on, vuoden- ja vuorokaudenajasta riippumatta.
Tarkoitin kysymykselläni lähinnä sitä, että koska netistä saa lukea tuosta Kotipizza-sopparista oikeastaan pelkkää negaa, niin ajattelin, että onko kenelläkään mitään positiivista sanottavaa siitä? Sen tiedän, että se sopimus on frankkarille raskas (mm. provikat maksetaan liikevaihdosta, ei liikevoitosta), mutta onko se liian raskas?