Pankkitililtä veloitettu enemmän kuin mitä kauppakuitti näyttää, onko muille käynyt näin?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "Anni"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
A

"Anni"

Vieras
Ihmettelen suuresti. Kävin tänään ostoksilla eräässä suuressa puutarha-alan liikkeessä. Maksoin kortilla pankin puolelta. Kuitti on tallella. Sattumoisin menin katsomaan tiliäni ihan muissa asioissa, niin tililtäni veloitettu enemmän, kuin kuitissa. Erotus ei ole iso summa, mutta ihmetys oli suuri :O
Soitin liikkeeseen ja pitää mennä kuulemma käymään siellä selvittämässä asia kassavastaavan kanssa. Harmittaa sinänsä, kun pitää uudelleen sinne raahautua heidän virheen vuoksi. Onko muille käynyt koskaan näin?
 
jos on erillinen kassakone ja maksupääte, niin näin voi käydä jos myyjä näpyttelee maksupäätteeseen erilaisen summan.
onko sinulla kuitti kassasta vai maksupäätteestä?
 
[QUOTE="Anni";28498296]Siis naputtelin tunnuslukuni siihen erilliseen maksupäätteeseen ja kassa ojensi minulle kuitin.[/QUOTE]

Onko kuitti KASSAkuitti vai MAKSUPÄÄTETOSITE?
 
[QUOTE="Anni";28498332]KASSAkuitti on, jossa lukee myös kassan numero ja lueteltu kaikki ostokset.[/QUOTE]

onko kuitissa myös maininta - kortin numeron viimeiset luvut-
-debit - credit - ?
 
Olen kyllä kahvilassa töissä, mutta meillä on erikseen kassa (mikä perusteella saadaan tuotteille hinta ja kirjattua ne ylös) ja korteille maksupääte. Yhden kerrran asiakkaan ostokset maksoivat kassan mukaan 12,10, mutta olin korttikoneeseen laittanut vahingossa 21,10. Onneksi huomattiin asia heti kun kuitti tulostui ja annettiin käteisellä eroitus takaisin asiakkaalle.

Eli jos sielläkin myyjä on näppäillyt väärin?
 
[QUOTE="hmh";28498491]No onpa outoa. Kerro sitten meille muillekin miten tuo selvisi.[/QUOTE]

Jep. Minä kerron. Käyn huomenna siellä selvittämässä, enää en jaksa lähteä uudelleen. Täst lähin täytyy näköjään tarkkaan katsoa tili, mitä sieltä on veloitettu, koska näinkin voi näköjään käydä.
 
[QUOTE="minna";28498522]Olen kyllä kahvilassa töissä, mutta meillä on erikseen kassa (mikä perusteella saadaan tuotteille hinta ja kirjattua ne ylös) ja korteille maksupääte. Yhden kerrran asiakkaan ostokset maksoivat kassan mukaan 12,10, mutta olin korttikoneeseen laittanut vahingossa 21,10. Onneksi huomattiin asia heti kun kuitti tulostui ja annettiin käteisellä eroitus takaisin asiakkaalle.

Eli jos sielläkin myyjä on näppäillyt väärin?[/QUOTE]

Tuo voisi olla yksi mahdollisuus. Luulisi, että nykyaikana tuokin hoituisi automaattisesti, että ei tarttisi myyjän näppäillä lukuja.
 
Meille kävi viikonloppuna toisinpäin :D maksettiin 25,50 ostokset 50 e setelillä ja myyjä antoi takaisin 1x20e, 2x10e + kolikoita 4,50e

Eli saimme takaisin 44,50e

Miten NOIN VÄÄRIN voi antaa rahasta takaisin? Kuitissa oli kaikki ihan oikein
 
Kävitkö kyseisessä liikkeessä jonain aiempanakin päivänä? Nimittäin yleensä pankkikorttiosto ei näy veloituksena saman päivän aikana, vaan aikasintaan seuraavana arkipäivänä. Poikkeuksena nk. itsevarmentavat kortit, joissa tilille tulee katevaraus. Jos tämä veloitettu osto on jonkin toisen päivän ostosten summa?
 
[QUOTE="Anni";28498546]Tuo voisi olla yksi mahdollisuus. Luulisi, että nykyaikana tuokin hoituisi automaattisesti, että ei tarttisi myyjän näppäillä lukuja.[/QUOTE]

Me ollaan ainakin niin pieni paikka ettei korttikonetta ole suoraan kytketty kassaan (eli molemmat elää "omaa elämäänsä" ellei niitä manuaalisesti pidä yllä). Sellainen kytköksissä oleva kassan uusiminen ei ole halpaa touhua. Mut tuon virheen jälkeen olen alkanut tarkemmaksi ja antanut asiakkaille molemmat kuitit (kassan ja korttikoneen) jotta myös asiakas voi tarkastaa menikö kaikki oikein jos tuntee kokeneensa vääryyttä.

Se että kassa antaa rahasta liikaa takaisin, vaikuttaa pohjakassaan ja sitä kautta siitä saattaa seurata myyjälle ongelmia. Mutta se ei ole asiakkaan vika.
 
Kävitkö kyseisessä liikkeessä jonain aiempanakin päivänä? Nimittäin yleensä pankkikorttiosto ei näy veloituksena saman päivän aikana, vaan aikasintaan seuraavana arkipäivänä. Poikkeuksena nk. itsevarmentavat kortit, joissa tilille tulee katevaraus. Jos tämä veloitettu osto on jonkin toisen päivän ostosten summa?

En ole käynyt kyseisessä liikkeessä pitkään aikaan ennen tätä päivää, eli tuo ei ole mahdollista.
 
Suomessakin on noita pikkupuljuja, joissa kassa näpyttää itse summan maksupäätteelle, vaikka se näkyisi jo lyötynä kassaan. Meille kävi Saksassa silleen että kassan näytössä luki 33e. Mies näpytteli maksupäätteelle pin koodin, mutta masiina ei näyttänyt koko aikana sitä summaa. Vilkaisi sitten puolihuolimattomasti saamaansa kuittia ja oli veloitettu 333e! Kaiken huippu oli kun kassa väitti että oma on moka kun sinähän hyväksyit summan painamalla ok... Pienellä väittelyllä sai sentään pomon paikalle ja käteisenä erotuksen, eivät osanneet maksutapahtumaa perua. Mutta yhtä lailla tuo voisi Suomessa tapahtua, pitäisi aina itsekin muistaa katsoa molempia kuitteja.
 
Ap, siis näpyttikö se kaupan myyjä sen sinun ostosten summan siihen korttilaitteeseen?
Koskiko myyjä siihen koneeseen ollenkaan ennen kuin laitoit kortin siihen ja näpytit tunnukset?

Tuo olisi kyllä melko poikkeuksellista, jos on automaattinen systeemi käytössä, eli korttikone liitettynä kassaan, jos veloitettu summa eroaisi kassakuitin summasta.
Kertaakaan en ole näin kuullut käyneen ja olen kuitenkin ollut kassalla jo 14 vuotta.

Tuu ap kertomaan miten kävi? Kiinnostaa minuakin kovasti.
 
Meille kävi viikonloppuna toisinpäin :D maksettiin 25,50 ostokset 50 e setelillä ja myyjä antoi takaisin 1x20e, 2x10e + kolikoita 4,50e

Eli saimme takaisin 44,50e

Miten NOIN VÄÄRIN voi antaa rahasta takaisin? Kuitissa oli kaikki ihan oikein

Katso vielä siitä kuitista mitä se kassa on lyönyt teidän antaneen?
Yleensä löytyy kuitista, eli näkyykö että annoitte 50e vai 70e?

Todella yleinen virhe muuten, kassa todennäköisesti painanut vahingossa kassaan että annoitte 70e eikä 50e.
Kassa ilmoittaa valmiin summan mikä annetaan takaisin asiakkaalle, eli teillä sitten 44,50e.

Kiireaikoina (ja muutenkin) näitä tapahtuu, sormi painaa vahingossa väärää nappulaa ja koneeseenhan luottaa kun se aina laskee oikein. :)
 
[QUOTE="vieras";28499163]Katso vielä siitä kuitista mitä se kassa on lyönyt teidän antaneen?
Yleensä löytyy kuitista, eli näkyykö että annoitte 50e vai 70e?

Todella yleinen virhe muuten, kassa todennäköisesti painanut vahingossa kassaan että annoitte 70e eikä 50e.
Kassa ilmoittaa valmiin summan mikä annetaan takaisin asiakkaalle, eli teillä sitten 44,50e.

Kiireaikoina (ja muutenkin) näitä tapahtuu, sormi painaa vahingossa väärää nappulaa ja koneeseenhan luottaa kun se aina laskee oikein. :)[/QUOTE]

Luki, että annettu 50e
 
kassakoneen ja korttikoneen yhteisjumis takia multa velotettiin ostos x2 kertaa! pienempi pulju oli joten tajusin onneks jo paikanpäällä pyytää jonkunlaisen lapun mukaani jos tällänen pääsi tapahtumaan(silloin osattiin epäillä mutta ei varmaa) hankin tiliotteen ja sain summan tililleni
 
Kassa oli näpytellyt vahingossa väärin. Selosti, että näppäili vahingossa edellisen asiakkaan summan. Pyyteli kovasti anteeksi. Asia nyt hoidettu ja raha saatu takaisin . Eli, olkaapa tarkkoina.
 

Yhteistyössä