uskaltaako sitä Lidlin maitoa nyt juoda?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja "hysteerinen"
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

"hysteerinen"

Vieras
Meillä on juuri niitä saksalaisia iskukuumennettuja maitoja, ei ehkä uskalla käyttää ennen kuin tulee virallinen tieto. Mutta olin tänään menossa Lidliin ostoksille ja maitoa pitäisi saada, voikojan niitä tavallisia Millbonan maitoa käyttää.. Eikös ne ole Suomessa valmistettu?
 
Milbona maidot on Suomessa valmistettuja. Niistä iskukuumennetuista en oo varma. Ja kysehän ei ole mistään hevosenlihaskandaalista vaan siitä, että jollaki tilalla on syötetty lehmille rehua jossa on voimakkaasti syöpä aiheuttavaa ainetta jota on nyt siis löytnyt maidosta Saksassa.
Tuo on ihan oikeesti vakava asia eikä mikään naamailuin aihe :(
 
  • Tykkää
Reactions: Rockwood
[QUOTE="vieras";28147388]Milbona maidot on Suomessa valmistettuja. Niistä iskukuumennetuista en oo varma. Ja kysehän ei ole mistään hevosenlihaskandaalista vaan siitä, että jollaki tilalla on syötetty lehmille rehua jossa on voimakkaasti syöpä aiheuttavaa ainetta jota on nyt siis löytnyt maidosta Saksassa.
Tuo on ihan oikeesti vakava asia eikä mikään naamailuin aihe :([/QUOTE]

Linkkiä?
 
[QUOTE="Vieras";28147476]Lidl:n kylmäkaapin maidot tulee SataMaidosta eli ihan ehtaa suomalaista lehmän tissimaitoa![/QUOTE]

Ai, kiitos! Turvallisin mielin siis juomme Millbonaa :) Mistä muuten johtuu että se on niin paljon edullisempaa vaikka onkin Suomalaista?
 
[QUOTE="aapee";28147585]Ai, kiitos! Turvallisin mielin siis juomme Millbonaa :) Mistä muuten johtuu että se on niin paljon edullisempaa vaikka onkin Suomalaista?[/QUOTE]

Valio kiukuttelee.
 
[QUOTE="vieras";28147767]Valio kiukuttelee.[/QUOTE]

Ei vaan se on vuosikausia maksanut ihan riistohintaa tuottajilleen käärien itse kokoa ajan isompia voittoja.
Eikä se ole tippaakaan laadukkaampaa tahi 'parempaa' kuin muittenkaan meijereitten maito, oikeasti.
 
[QUOTE="Vieras";28147476]Lidl:n kylmäkaapin maidot tulee SataMaidosta eli ihan ehtaa suomalaista lehmän tissimaitoa![/QUOTE]

Osuuskunta Maitomaalta (suonenjoelta) tulee meidän Lidliin maidot. Mutta anyway Suomalaista maitoa ja juodaan sitä jatkossakin. Onpahan 30 senttiä litralta halvempaa.
 
Alkuperäinen kirjoittaja Aamuäree;28147777:
Ei vaan se on vuosikausia maksanut ihan riistohintaa tuottajilleen käärien itse kokoa ajan isompia voittoja.
Eikä se ole tippaakaan laadukkaampaa tahi 'parempaa' kuin muittenkaan meijereitten maito, oikeasti.

Eikö sinusta ole aika erikoista, jos tilanne on ollut tuollainen? Valiohan on tuottajien omistama/muodostama osuuskunta, jossa maidontuottajat ovat sekä ostajana, että myyjänä. Siitä olen samaa mieltä, että Valion maito ei ole sen parempaa tai huonompaa kuin muidenkaan meijereiden tuottajien lehmistä tuleva maito. Joidenkin osuusmeijereiden osakkaat/tuottajat ovat päättäneet jättäytyä Valion "monopolin" ulkopuolelle ja myyvät maitonsa Arlalle tai sitten Lidlille joille toimitettava maito pakataan Lidlin omiin Milbona-tölkkeihin.

Valio yritti pitkään tappiohinnoittelullaan tappaa nämä itsenäiset meijerit ja tuottajat ja siihenhän Kilpailuvirasto ja Markkinatuomioistuin nyt puuttuivat.
Valio taas on yrittänyt syöttää valheellista tietoa mediaan sen jälkeen.
 
[QUOTE="vieras";28147997]No miksi ne tuottajat eivät sitten maksa itselleen kunnon hintaa? Ihmejengiä.[/QUOTE]

Siksi kaiketi, kun se on vuosien saatossa kasvanut aika isoksi, koko yritys. Kehitys siis mennyt vähän eri suuntaan, mikä oli alkuperäinen ajatus.

En tiedä. *kohauttaa olkiaan*

Mutta ihan periaatteestakin vas-tus-tan :kieh:
 
mä en ymmärrä sitä, et valio sai uhkasakon siitä, et myy maitoa liian halvalla kauppoihin ja silti se on kalleinta ollut aina..eikös sen pitäis siis olla halvempaa kuin muiden maito?

ja mä taas ostan aina valion maitoa, onhan meijeri iso työllistäjä tällä paikkakunnalla.
 
[QUOTE="noniin";28148287]Toivottavasti täälläkin ruvetaan pikkuhiljaa ymmärtämään, että luurangon laiha ja muita vähättelevä ei ole yhtä kuin kaunis.[/QUOTE]

Puhut vähän ,mutta asiaa tässä maitokeskustelussa! :p
 
Valio ei varsinaisesti tuottajien perustama vaan koostuu osuuskunnista jotka aikanaan tuottajat on perustaneet ja osuuskuntia tuottajat myös osuuksilla omistavat.

No - hyvä tarkennus. Näinhän se tarkalleen menee, mutta samalla tavoin edelleen tuottajat ovat omien meijeriosuuskuntiensa jäseniä ja pättäjiä ja taas osuuskuntien omistamat osuusmeijerit ovat Valion jäsenyrityksiä, joten periaatteessa ketjun toisessa päässä myös tuottajat saavat päättää, mitä Valio tekee.

Tässä mielessä tilanne on käsittämätön, jos Valio ei maksa ketjun toisessa päässä tuottajille riittävää hintaa. Jossain kohtaa joko tuottajat ovat täysin tyhmiä tai sitten joku valehtelee. Kilpailuviraston mielestä Valio.
 

Similar threads

Yhteistyössä